Administration 

Kamp imod korruption går i stå

Den indiske aktivist Anna Hazare (i hvidt) sultestrejkede i maj at få nedsat et anti-korruptionspanal i kongressen. Han vandt. (Foto: AP Photo/ Anupam Nath)

Verdens fattige lande hæmmes af korruption. Demonstrationer og valgkampe handler om problemet. De ringe lande gør ikke nok fra deres ende.

En af de største forhindringer for positiv udvikling i verdens fattige lande er korruption, hvor magthavere på forskellige niveauer stjæler udviklingshjælp eller offentlige midler.

De rige lande er klar over problemet, men kampen imod uvæsnet er gået i stå.

Problemet med korruption dukker op i alle lande, hvor der for tiden er demonstrationer, optøjer og begyndende revolutioner. Fænomenet er så meget en del af kulturen i mange lande, at folk har fået nok af altid at skulle lange penge over disken. Der foregår næppe et eneste valg i fattige lande, hvor oppositionens kandidater ikke lover en indsats imod korruption.

Noget andet er den bestikkelse, der betalles af multinationale virksomheder. Den internationale organisation Transparancy International, der bekæmper korruption, spørger i deres nye rapport, om de rige landes kamp imod bestikkelse er udskudt på ubestemt tid.

Det ser ud til det.

Danmark får pæne karakterer men også kritik. Der har ingen nye sager været i flere år.

Blandt de bedste

Danmark er i en gruppe på syv lande, der anses for de mest aktive i kampen mod korruption.

Ved udgangen af 2010 havde gruppen straffet 185 individer og firmaer for ulovlig bestikkelse ude i verden. Resten af OECD, 30 lande, havde tilsammen kun retsforfulgt 55. Og de står tilsammen for over en tredjedel af verdens samlede eksport.

Omfanget af korruption er enorm. Transparancy International anslår, at mellem 20 og 40 milliarder dollars hvert år forsvinder ned i de forkerte konti. Det svarer til op mod 40 procent af den samlede bistand fra alverdens lande.

Den brutale virkelighed er, at mange firmaer indser, at de bliver nødt til at betale bestikkelse for at få ordrerne – og de er den højeste bestikkelse, der sikrer underskriften på papirerne. En undersøgelse fra 2008 viste, at en femtedel af erhvervsledere mente at have tabt ordrer som følge af andres bestikkelser.

Det store spring fremad

Det er nu 12 år siden de rige lande i sammenslutningen OECD besluttede at gøre op med bestikkelse og korruption ved at holde firmaer i deres egne lande ansvarlige for deres adfærd ude i verden.

For eksempel afskaffede 14 lande åbenlyse skattefradrag for at bestikke kunder for at vinde leveringsaftaler.

Den nye rapport fra Transparancy International viser, at for første gang i syv år er der ikke sket fremskridt i forfølgelsen af de korrupte. En fælles indsats fra de rige lande er nødvendig.

Masser af sager

USA er det mest aggressive land ved forfølgelse af denne slags sager, forklarer Transparancy International.

En omtalt sag drejer sig om det franske firma Technip, der via mellemmænd bestak nigerianske embedsfolk for at sikre en ordre på byggeri af et kompleks til behandling af naturgas. Ordren var på seks milliarder dollars.

Det blev amerikanske myndigheder, der forfulgte sagen, fordi Technips aktier blev handlet på aktiemarkedet i New York City på samme tidspunkt. Dommen blev på 338 millioner dollars og inddragelse af profitter fra handelen. Bestikkelsen fremgik af selskabets regnskaber som konsulenthonorarer.

De danske sager, der har været behandlet, stammer alle fra bestikkelserne til Saddam Hussein i forbindelse med Olie-for-mad arrangementet, der skulle straffe Iraks styre men ikke befolkningen efter Golfkrig i 1990.

Projektet, administreret af FN, blev en stor international skandale med 2.253 virksomheder, herunder 21 danske, anklaget for korruption.

Politisk vilje efterlyses

I henhold til rapporten gør de rige lande ikke nok for at lukke huller i deres lovgivning, der kan forhindre opdagelse af betalinger til korrupte ledere ude i verden. Nitten lande sætter ikke tilstrækkelige midler af til politi, der kan efterforske økonomisk kriminalitet.

I 10 lande, herunder Danmark, er forældelsesfrister så korte, at det er vanskeligt eller umuligt at efterforske og retsforfølge sager. To danske sager stammende fra Olie-for-mad er løbet ud i sandet på grund af forældelse.

Og hvor kommer sagerne fra. Typisk fra ansatte, hvis moral og etik får dem til at sladre til myndigheder. Problemet er bare, at 23 lande blandt OECDs 37 medlemmer ikke har nogen form for juridisk beskyttelse af disse mennesker.

OECD har en juridisk bindende aftale på dette punkt. Danmark skrev under i 2000. Ef af forfatterne til rapporten udtaler til Reuters TrustLaw, at den internationale finanskrise formentlig har spillet ind i den negative udvikling.

Mange gør intet

Syv lande heriblandt Danmark er i den bedste gruppe, der aktivt gør noget for at forhindre korruption. Modsat er der 21 lande med ingen eller kun lidt indsats imod bestikkelse af korrupte kontakter ude i verden.

USA, Tyskland og Storbritannien var de mest aktive i kampen. Blandt de passive er gigantiske eksportører som Canada, Brasilien og Australien. Kina, Indien og Rusland har ikke underskrevet aftalen.

Statistikken viser, at Danmark har haft 14 sager om bestikkelse, hvoraf tre har været store. Den sidste sag stammer fra 2008. I februar 2010 accepterede Leo Pharma at betale 8,5 millioner kroner i et forlig med Bagmandspolitiet for at undgå en sag om bestikkelse til Saddam Husseins styre. Ti andre firmaer har gjort det samme.

Kritikken fra Transparancy International af Danmark handler om utilstrækkelige juridiske muligheder for at finde og straffe i sager om korruption og for korte tidsfrister for forældelse. Et problem er også, at dansk lov ikke tager højde for bestikkelse foretaget via en mellemmand.

Tæt på verden

To af landets mest erfarne u-landsjournalister, Anne Hyll-Müller og Dan Larsen, skriver nyheder om de fattige lande for Avisen.dk. Danida bidrager til projektet.

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage