Administration 

Forfattere frygter kæmpe proletariat: Når robotterne kommer kan borgerløn være løsningen

I stedet for at lave meningsløst arbejde, kunne borgerløn bane vej for, at danskerne kan gøre en forskel som fodboldtrænere eller lektiehjælpere, siger Dennis Nørmark (th.). (Foto: Foto: Victor Kristensen)

Robotterne kommer, og vi sidder alligevel alle sammen og klør røv på arbejdet uden rigtig at bedrive noget. Hvad skal vi alle sammen lave i fremtiden? Borgerløn kan være svaret siger forfatterne til debatbogen "Pseudoarbejde".

Der er nærmest lagt an til rockkoncert, da forfatterne til bogen Pseudoarbejde: Hvordan vi fik travlt med at lave ingenting skal tale hos Borgerlønsbevægelsen Bien på Folkemødet på Bornholm.

Allerede før antropologen Dennis Nørmark og filosoffen Anders Fogh Jensen overhovedet var ankommet, ventede folk nemlig i en kødrand rundt om det lille telt, hvor de tyve opstillede stole forslog som en skrædder i helvede for de mange fremmødte tilskuere, der jagtede en siddeplads.

- Vi er nødt til at åbne siden op på teltet, så alle kan høre, siger en af arrangørerne og begyndte at bakse med teltdugen, så alle de fremmødte uden for teltet også kunne høre de to akademiske superstjerner.

Forfatterne har da også skabt furore med deres debatbog, der på provokerende vis tegner et billede af danskernes arbejdsliv som et fyldt med såkaldt 'pseudoarbejde'; hvor man sidder og arbejder uden reelt at arbejde eller bedrive noget af værdi.

LÆS MERE: Vi får stress af meningsløst arbejde og usikre ledere

- Hvis robotterne kommer snart, så tror jeg, at vi får et kæmpemæssigt proletariat, hvis vi ikke får omfordelt goderne lidt, siger Anders Fogh Jensen til den borgerlønshungrende forsamling, der paradoksalt nok overvejende består af højskoleelever og gamle 68'ere, mens folk i den arbejdsdygtige alder glimrer ved deres fravær, før hans kollega Dennis Nørmark afbryder ham:

- Eller også opfinder vi endnu mere mærkværdigt arbejde. Det er jo det, vi frygter. Hvis vi ser arbejdets historie, så effektiviserer vi hele tiden, men vi har ikke fået mere tid af den grund. Hver gang vi frigiver mere tid, så finder vi på en eller mærkværdig vis en måde at fylde mere arbejde ned i det, siger antropologen.

Robotterne kommer

Pseudoarbejde kan være at sidde på kontoret til klokken 17.00, selvom du blev færdig med arbejdet 14.30 og har brugt resten af eftermiddagen på at spille minestryger på computeren. Eller værre endnu, hvis dit arbejde består af at kontrollere eller sætte tal på andres arbejde.

LÆS MERE: Disruption gør varme hænder hotte

Men hvis vi allerede har tonsvis af arbejdsopgaver, som med et snuptag kunne skæres fra, uden at effektiviteten ville tage synderlig skade, så kan man nemt frygte for fremtiden, og den frygtede disruption gør sit indtog. Robotter overtager nemlig flere og flere arbejdsopgaver, og det skaber en decideret 'perfect storm' med 'pseudoarbejdet', hvor man kan risikere, at mange kan ende uden indkomst.

Filosoffen uddyber over for Avisen.dk.

- Personligt mener jeg, at vi har brug for en brandbeskatning af robotter, siger Anders Fogh Jensen og fifler lidt med en orange cigaræske i hans skød, før han fortsætter med en advarsel:

- Men det værste vi vil kunne gøre for at undgå et kæmpe proletariat, er, at vi finder på endnu mere pseudoarbejde. Endnu flere sikringsmekanismer og protokoller, der skal følges og efterleves. Det vil være en forfærdelig udgang for vores liv, sukker han.

Borgerløn dukker op igen og igen

Ligesom borgerløns-arrangementet primært tiltrækker unge og gamle tilskuere, støttes borgerlønsdiskussionen primært af yderfløjene.

- Den yderste venstrefløj og højrefløj er tilhængere af borgerløn af ret forskellige årsager. I mit hjerte handler det måske om noget rimelighed og retfærdighed, mens det i nogle borgerliges øjne muligvis er et udtryk for en erkendelse af, at de rige ikke kan blive rigere uden, at der er købekraft i samfundet, siger Anders Fogh Jensen.

Men selvom der er mange forskellige måder at løse problemet med pseudoarbejde på, er borgerløn gengangeren, der går igen, siger Dennis Nørmark og henviser blandt andet til den amerikanske forfatter og antropolog, David Graeber, der for blot to uger siden udgav bogen "Bullshit jobs":

- Borgerlønstanken dukker tit op, når vi taler om disse ting. David Graeber har eksempelvis borgerløn som eneste løsningsforslag. Så der er noget ved borgerløn, som gør, at alle os, der beskæftiger os med det her, bliver ved med at vende tilbage til det. Det handler jo også om at frigive alle disse stakkels mennesker, der er sat til at administrere i en uendelighed.

Måske, blot måske, vil det nemlig ifølge antropologen betyde, at danskerne i fremtiden vil finde mere værdi i deres arbejde.

- Dem der laver pseudoarbejde vil jo så kunne lave arbejde, der har en reel værdi. De vil kunne være fodboldtrænere i den lokale idrætsklub, lave mad i et folkekøkken eller lektiehjælp for flygtninge på et asylcenter, siger han.

Fakta om forfatterne

Dennis Nørmark, født 1978, cand. mag. i antropologi, foredragsholder og debattør. Forfatter til flere bøger, bl.a. "Kulturforståelse for stenalderhjerner" og "Humanistens guide til det private erhvervsliv".

 

Anders Fogh Jensen, født 1973, filosof, foredragsholder, forfatter, dramatiker og filosofisk kommentator på politiske og eksistentielle emner. Forfatter til flere bøger, bl.a. "Hvordan skal jeg leve mit liv, Kierkegaard?" og "Projektmennesket".

 

Kilde: Ugebrevet A4

UDVID

Krimi

Dyrehavsbakken:

Ulykke i rutsjebanen

udrykningskæretøjer på rad og række
Krimi

Fem til skade i

ulykke ved køreskole 

to mænd sammen på den røde løber
Kendte

Eksotisk bryllupsrejse

må foreløbig vente

fire politiker i sal omkring den danske statsminister
Nyheder

Vi sender yderligere

2,6 milliarder til Ukraine

mand i pænt tøj på løberen
Kendte

Danske Spil: Bliver

den nye Bond dansk

cykelryttere på vej i mål
Sport

Vingegaard kom fint

igennem hård dag

stærk mand peger mod kameraet
Kendte

Vilde tal: Så rige er

de rigeste skuespillere

Billeder fra Halsskov Færgehavn
Krimi

20-årig er fundet død 

logo på retsbygning
Krimi

Dødsbilist uden kørekort

får seks års fængsel 

logo på retsbygning
Krimi

15-årige dømt for

ydmygelsesvold 

en chihuahua sidder i sneen
Dyreliv

Dagens helt i ministørrelse viste vej

et blødkogt æg i et æggebæger
Helt vildt

Hun kan invitere

15.485 på blødkogt æg

en mand smiler til fotografen
Kendte

Stig Rossen stopper

resterne af en monumental bygning
Helt vildt

Vildt vejr

lukker Akropolis

en mand ser alvorlig ud
Kendte

Timm Vladimir
ramt af sorg

en burger
Nyheder

Sure smileyer

- nu lukker

gourmet burger

to kvinder der ligner hinanden temmeligt meget
Kendte

Merete Mærkedahl

droppe Mette F.

en illustration af et tog
Nyheder

Nu kommer Danmarks første batteritog på skinner

en mand på scene peger opad
Nyheder

Værdi: 25.500.000.000.000

skuespiller læner sig op af væg
Kendte

Video: Lise Baastrup

i vildt vægttab

meget tæt portræt af mørk mand med kasket
Kendte

Efter trist besked:

Græd i bilen

en mand taler
Nyheder

Trumps toldhammer slår til med nye 50 procent

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Ung mand i

alvorligt trafikuheld

sønderbombet by
Nyheder

Sendte 728 droner

i rekordangreb

mand på scene med mikrofon i hånden
Kendte

Tom Jones: Jeg

elsker mine danske fans

grise i stald
Nyheder

50 kroner ekstra skal

holde halen på grisen

fire kvinder på rad og række
Kendte

Lige nu: Diamantdatter

gift under åben himmel

to mænd på balkon
Nyheder

Pave Leo: 

Vil være fredmægler

cykelrytter i dyb koncentration
Sport

Øretæve til Vingegaard

Krimi

Dømt for drab

- for anden gang

Krimi

Tog 18-årig til fange og 

afpressede hans forældre

billede af kort-kabale på bord
Nyheder

Spil helt gratis med Avisen.dk

En politibil
Krimi

46-årig dømt: Voldtog steddatter i årevis

Mick Øgendahl på en scene med en kuvert i hånden
Kendte

Han er Danmarks

rigeste komiker

Røget laks, der ligger i lag
Nyheder

Efter listeriafund og dødsfald: 
Dansk firma får øjeblikkeligt forbud

Søren Ryge sidder på en rød bænk og ryger pibe
Kendte

Søren Ryge overrasker: 
Vender tilbage med haveprogram

Billede af taget på Odense Universitetshospital
Nyheder

Hospitalsansat fyret: Snagede i 174 journaler

Mary i ferskenfarvet jakkesæt arm i arm med Frederik  og ved siden af den svenske konge i gråt jakkesæt og Silvia i hvid jakke og sorte bukser
Nyheder

Træningsapp afslører kongens opholdssteder

En masse mennesker ligger og soler sig ved kanalen
Nyheder

DMI: Nu begynder det

Trump i gang med at tale
Nyheder

Højesteret giver grønt lys til Trump

En mørk sky af røg over en by
Nyheder

Over 100 sårede i skovbrand i Sydfrankrig

Tog passerer overskæring
Krimi

50-årig sigtes:

Stjal klokker fra

jernbaneoverkørsler

Personer omkring et mødebord
Nyheder

Trump godkender sending af våben til Ukraine

Sejlskib ligger siden
Nyheder

Stort sejlskib gået på grund

Kvinder på fodboldbane
Sport

Landsholdsbus i færdselsuheld på vej til EM-kamp

mand på scene med propper i ørene
Kendte

Efter mindre end et år:

Tobias Rahim er blevet skilt

Pakker med Wegovy
Nyheder

Novo vil tredoble Wegovy-dosis

Fodboldspillere med medaljer
Sport

Brøndby sælger topscoreren

et nærbillede af en flymotor
Nyheder

Lufthavn lukket

- "suget ihjel" af flymotor

Nyheder

Skovbrand lukker stor lufthavn i Frankrig

Pakke med hakket oksekød
Sundhed

Solgt i Netto:

Hakket oksekød

kaldes tilbage

fem skuespillere stillet op til fotografering
Kendte

Badehotellet-stjerner
drømmer om mere

Masser af mennesker på strand
Nyheder

DMI med godt nyt:

Så varmt bliver det

et par
Kendte

Lauritz-medejers

personlige
selskaber konkurs

to mænd i en filmscene
Kendte

Overraskelse:
Dansker har stor rolle
i ny Superman-film

en mand med solbriller
Kendte

Mads Langer scorer
hurtigt 12 millioner

et par krammer
Kendte

Paradise-strid afgjort

høns i en hønsegård
Nyheder

PFAS-stoffer fundet i æg

et skilt spejler sig i et vindue
Nyheder

Jensen’s Bøfhus får
markant underskud

en lottokupon
Nyheder

Lottogevinster:
Er det din million?

Nyheder

Soundboks får igen

stort millionunderskud

hånd tager kaffe fra en hylde
Nyheder

Vil fjerne afgiften på kaffe

kvinde med armenen på sofakant
Kendte

Sara Lygum skal

afløse Lene Beier

en lap papir med teksten konkurs vi beklager
Nyheder

Få firmaer gik konkurs i juni - mere end 1000 job forsvandt

tennisspiller helt i hvidt tøj
Sport

Mærket Tauson taber

foran kong Frederik

en strand
Nyheder

Glemte ting på stranden 
satte to store redningsaktioner i gang

Nyheder

Trump vil udsætte told

mand og kone på den røde løber
Kendte

Vil sælge Holtewood 

for 16,5 millioner kroner

cykelrytter jubler på målstregen
Sport

Voldsomt styrt i touren

billede af energi i orange indpakning
Sundhed

Tilbagekaldes: 
Spis dem ikke

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Dansktoplegende er død

EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyen - portræt
Nyheder

Enighed: Von der Leyen

bliver ikke fældet

En smilende mand med hvidt forklæde
Nyheder

Kendt restaurant lukker øjeblikkeligt

Nærbillede af nogle larver i et træ
Nyheder

Ekspert i opråb: 
Kræver handling mod larven fra helvede

Jacob Riising og Signe LIndkvist slår ud med armene
Kendte

Vildt hussalg: 
Kendt tv-vært scorer over 20 millioner

Skiltet foran retten i Herning
Krimi

Kastede molotovcocktails mod midtjysk fabrik

Mads Mikkelsen, Caterina Murino og Daniel Craig på en rød løber.
Kendte

Tidligere Bond-babe:
Gravid som 47-årig

En balje med svampe i vand
Nyheder

Kvinde dømt: Forgiftede svigerfamilien med fluesvamp

Trump holder en knyttet næve i vejret
Nyheder

Trump sviner Musk: 
Han er blevet en fiasko