FCK's danske mestre tager i aften imod sine norske kolleger fra Stabæk, og her skal en solid defensiv skaffe københavnerne et godt udgangspunkt inden returkampen i næste uge.
Træner Ståle Solbakken forventer en anden indstilling i forsvaret i aftenens kvalifikationskamp til Champions League, end den, der har været i de første kampe i i SAS-Ligaen, hvor personlige fejl har kostet flere mål.
"Modstanderne har været effektive mod os, men samtidig har der været en del ting, der ikke hører hjemme på det her niveau," siger Ståle Solbakken til B.T.
Og en sejr er ekstra vigtig for FCK i aften, for i næste uges returkamp spilles for et dansk hold under noget uvante betingelser. Stabæks hjemmekampe på Telenor Arena foregår nemlig på en indendørs kunstgræsbane.
"I Danmark er vi i stenalderen, hvad angår kunstgræs. Jeg ved intet om, hvordan mine spillere fungerer på kunstgræs, for vi har ikke spillet på det. Det kan være, det bliver en positiv overraskelse, men vi vil gerne have et godt udgangspunkt," siger Ståle Solbakken.
Den norske træner vil være tilfreds med en sejr, hvor FCK samtidig holder målet rent.
"Vi vil gerne holde nullet, og gør vi det og scorer selv, så har vi et godt udgangspunkt. Uanset om det så bliver et, to eller tre mål, vi scorer," siger han til B.T.