Administration 

Fagboss til arbejdsgiverne: Vi spiller ikke bold med nogen, der udvandrer fra banen

Flemming Vinther er helhjertet fagforeningsmand og brænder for den danske model som grundlag for et stærkt offentligt og privat arbejdsmarked og for det danske velfærdssamfund.

Som formand for Centralorganisationernes Fællesudvalg spiller han en hovedrolle ved de kommende overenskomstforhandlinger på det offentlige område. Her er han nemlig topforhandler for de 180.000 statsligt ansatte, ligesom han var det i 2015, 2013 og 2011.

Op til forhandlingerne om OK18 har Flemming Vinther efterlyst et opgør med den finansministrielle logik, der dræner de statslige arbejdspladser for energi og engagement. Statens ansatte skal ikke betale for regeringens konsekvente underfinansiering af den offentlige sektor, lyder det, under parolen ’nok er nok.

Til daglig er Flemming Vinther formand for HKKF, fagforeningen for konstabler og korporaler i hæren og for de statsligt ansatte på LO-området i OAO-Stat, ligesom han sidder i LO Daglig Ledelse.

Flemming Vinther vil blogge om overenskomstforhandlingerne fra et lønmodtagerperspektiv.

NOK ER NOK, er budskabet fra medarbejderne forud for forhandlingerne om offentlige overenskomster, OK18.

Vi vil gerne fremtidssikre en velfungerende offentlig sektor. Men vi vil ikke acceptere, at de ansatte skal betale for politiske beslutninger ved, at der hele tiden skæres i vores vilkår for at dække et selvbestaltet underskud på de offentlige arbejdspladser.

I stedet kræver vi en fair lønudvikling og aftaler, man kan stole på.

Derfor skal der være reelle forhandlinger på lærernes område. I 2013 afsluttede et uskønt politisk spil forhandlinger om en arbejdstidsaftale for underviserne med et lovindgreb. Det endte som bekendt med, at lærerne i dag ikke har en aftale, men en lov der regulerer deres arbejdstid.

Sådan bør den danske model ikke skævvrides. Den mister sin værdi, hvis arbejdsgiverne uden konsekvenser kan nægte at forhandle med specifikke medarbejdergrupper, når de synes, det bliver for besværligt. Alle ved, at den bedste vej er, at parterne forhandler en aftale, der netop har den styrke, at arbejdsgivere og lønmodtagere finder fælles løsninger.

Men det kræver altså, at arbejdsgiverne bliver ved forhandlingsbordet, også når det er svært
Og der skal findes en løsning. Simpel matematik betyder, at reelle forhandlinger om lærernes arbejdstid er forudsætningen for, at lønmodtagerne på statens område kan stemme for en overenskomst. Her kan et nej fra lærerne i sig selv udløse et nej til hele den statslige overenskomst. Det regnestykke må også Moderniseringsstyrelsen og ministeren kunne lave.

ALLIGEVEL HAR DET krævet en markant udmelding at få arbejdsgiveren til at forstå budskabet. Derfor har vi sat alle forhandlinger om overenskomsten i bero, til der kommer reelle forhandlinger på lærernes område. Det er en helt unik situation, og målet er klart: Lærerne skal tilbage til, at deres vilkår er reguleret ved aftale, ikke ved lov.

Når forhandlingerne er sat i bero, så er det altså ikke fordi, vi ikke vil forhandle. Det er netop fordi, vi gerne vil forhandle. Men vi spiller ikke bold med nogen, der udvandrer fra banen, når kampen ikke går, som de vil. Og forhåbentligt kommer arbejdsgiverne snart tilbage på banen. Vi har nemlig meget, vi skal nå.

Betalt spisepause er en del af overenskomstgrundlaget for statsansatte. Alligevel påstår moderniseringsstyrelsen, at ledelsen ensidigt kan sløjfe den betalte pause. Det er uhørt og uforståeligt, eftersom dokumenter tilbage fra 1921 dokumenterer, at betalt spisepause er overenskomststof.

Vil arbejdsgiverne sætte arbejdstiden for de statsansatte op ved at sløjfe betalt spisepause, må de tage det med til forhandlingsbordet. Her vil de blive mødt af, at øget arbejdstid følges af øget løn. Om man så kan blive enige om en aftale, vil bero på forhandlingerne. Mit gæt er, at de fleste arbejdsgivere vil nå frem til, at det er en dårlig forretning, eftersom de ansatte i forvejen står til rådighed i pausen.

EN FAIR LØNUDVIKLING er også et afgørende og fælles krav fra alle offentligt ansatte. Vi ønsker balance mellem lønudviklingen i det private og det offentlige.

Den målsætning har vi i årevis været enig med arbejdsgiver om. Derfor har vi haft den såkaldte reguleringsordning. Den sikrer, at offentlige og private lønninger, følges nogenlunde ad.

Alligevel fastholder Sophie Løhde, at reguleringsordningen skal suppleres af det såkaldte privatlønsværn. En ordning som lidt populært sagt betyder, at hvis lønmodtagerne ”skylder” arbejdsgiveren 100 kr., så betaler vi ham 100 kr. ”Skylder” han os 100 kr., så får vi kun 80 kr.

Privatlønsværnet blev introduceret ved overenskomsten i 2015. Dengang lød påstanden fra Finansministeriets regnedrenge, at reguleringsordningen ikke virkede godt nok i krisetider, og de offentlige lønninger løb fra de private.

Efterfølgende har Moderniseringsstyrelsen og de ansattes organisationer sammen lavet en analyse, der viser, at den påstand ikke var korrekt. Reguleringsordningen virker efter hensigten. Præcis hvordan og hvorfor kan du læse i analysen her.  

VI ER MED ANDRE ORD BLEVET KLOGERE. I dag ved vi, at aftalen om privatlønsværnet fra 2015 er indgået på et faktuelt forkert grundlag. Derfor skal den selvfølgelig af erstattes igen af den reguleringsordning, embedsmænd fra både arbejdsgiver og lønmodtagersiden har vist, sikrer en balanceret lønudvikling eller en tilsvarende mekanisme, der sikrer at offentlige og private lønninger følges nogenlunde ad.

Der er altså nok at tage fat på. Manglende aftaler på lærernes område, respekt for aftaler og en fair lønudvikling er blot tre kerneområder, hvor alle offentligt ansatte står sammen. Dertil kommer spørgsmål om mere i løn, seniordage, kompetenceudvikling og meget mere.

Vi vil gerne lave en aftale, der sikrer, at vi også har velfærd i Danmark i fremtiden. Det kræver rimelige rammer for de mennesker, der leverer velfærden. Det kræver, at man stopper med at skære i vilkårene og undergrave aftalerne. Og det kræver, at to parter har viljen og evnen til at forhandle fælles aftaler.

Nok er nok. Så lad os komme gang.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

Ung foran pc
Krimi

Derfor søger unge ind i de sadistiske online-netværk

Mia Kristina Hansen
Nyheder

Dåsemad er ikke nok: Husk også naboen

Demo
Nyheder

Slut med fly og benzinbiler: København siger stop

retten viborg
Krimi

Mand snød 14 kvinder på datingsider

barn græder
Nyheder

Millioner på vej til nogle af Danmarks mest udsatte

bamsetjek
Underholdning

Har din bamse ondt? Her står lægen klar

magasin
Nyheder

IT-angreb hos Magasin: Nu er der nyt

politi dansk
Krimi

Politiet tager særlige midler i brug før derby

politi dansk
Krimi

87-årig ville støtte børn: Så blev kortet spærret

hacker
Nyheder

Hackere har kronede dage: Mange virksomheder står dårligt rustet

håndværker
Nyheder

Hvor længe kan vi holde til at arbejde?

Storebælt
Nyheder

Nu får dronerne svært ved at gemme sig

politi dansk
Krimi

Fire personer trak mand ind i bil: Nu søger politiet vidner

folkeskole
Nyheder

Minister advarer: Lærernes autoritet bliver undergravet

børn på smartphones
Nyheder

Børn helt ned til otte år kan se voldeligt indhold på sociale medier

Anne Linnet og Xander Linnet
Kendte

Mor og søn har en særlig julegave klar

politi dansk
Krimi

Født og opvokset i Danmark: Nu skal han ud

politi dansk
Krimi

En tur hjem fra byen kan blive ekstra dyr

Profiler fra OB, Bulldogs og Odense Håndbold bakker kampagnen op.
Sport

Odense vil have borgerne til at træne en særlig muskel

politi dansk
Krimi

Blottede sig for pige og kvinder: Nu er han sigtet

politi dansk
Nyheder

Politiets nye registerfejl rammer hundredvis af grove straffesager

bog
Bøger

Kierkegaards gamle kærlighed gemmer sig i sjælden bogsamling

elever i demo
Nyheder

13.000 unge gik på gaden: Nu kræver de svar

elbil
Biler

Tusindvis af elbiler kan få en ny chance

drinks
Krimi

J-dag på vej: Hold godt øje med din drink i byen

retten i Næstved
Krimi

30-årig får otte års fængsel og skal udvises

Kollegiet
Film og TV

30 år senere: Kærligheden blomstrer på de samme gange

brev
Nyheder

Nu slad­rer postkassen, når du får brev

politi dansk
Krimi

Flextrafik-chauffør tog på kvindelig passager

politi dansk
Krimi

Røveri i Netto: Har du set denne mand?

Rasmus Munk
Mad og drikke

Dansk restaurant tager kæmpe spring på verdensrangliste

CTA
Underholdning

GTA 6 skaber kaos: Nu frygter kæde udsolgte hylder

retten århus
Krimi

Medbragte kniv og dødsliste til samtale med læge

Jacob Sherson
Nyheder

Professor tabte til AI: Nu frygter han fremtiden

villa
Nyheder

Boligejere får snart en dyr overraskelse fra Skat

ondt i håndled
Nyheder

De har ondt på jobbet: Men få beder om hjælp

Ronaldo
Sport

Ronaldo stopper: En legende siger farvel

hacker
Krimi

Russiske hackere tager skylden for angreb på kølediske

Hjemløs
Nyheder

Kulden kommer: Nu vil regeringen finde millioner til hjemløse

kassedame
Nyheder

Unge elsker deres fritidsjob: Men der er en bagside

Riemer
Sport

Riemer ryster posen: Tre kan få debut

mekaniker
Biler

En lille bule kan koste dage: Nu vil forsikringsgigant ændre det

vvs mand
Nyheder

Din gamle vaskemaskine kan give dig skatterabat

Rasmus Wallbridge
Nyheder

Nu skal alle sten vendes i Rasmus-sagen

Retten i Randers
Krimi

23-årig dræbte familiemedlem med flere knivstik

Nuuk
Nyheder

22 børn blev fjernet fra alt de kendte - nu er det 75 år siden

ai
Nyheder

AI kan hjælpe patienter, men her er faldgruberne

Mikkel Kesslers Landejendom
Kendte

Kesslers landejendom falder igen i pris

fartvogn
Krimi

Fartsyndere i politiets søgelys: Klip og konfiskationer

Vinterstuen
Kongelige

Christian 4.s hemmeligheder får nyt liv på Rosenborg

Mathieu Herbaut
Nyheder

Dansk firma scorer aftale med verdensstjerne i gaming

æble
Sundhed

Flere læger på vej: Nu skal forskellene udlignes

børn med mobiler
Debat

DEBAT: Krig og kriser er flyttet ind på børneværelset: Vi skal tale med dem om det

genbrugsbyggecenter
Nyheder

26 millioner skal lokke flere mænd ud af ensomheden

rensning af grund i dragter
Nyheder

Gift fra fortiden skal spærres inde bag jernmur

træ og pige
Nyheder

Grib spaden: Her kan du plante fremtidens skov

ældre går en tur
Nyheder

Uden dem skulle danskerne knokle seks timer ekstra

læsøfærgen
Nyheder

Politiet gik om bord på to færger - og alt var godt

aktier
Nyheder

Din opsparing kan blive billigere at investere

bil frost
Biler

Frost på ruden? Det kan blive dyrt

pige i sofa trist
Nyheder

"Jeg ville ønske du aldrig var blevet født"

broarbejdere
Nyheder

5.500 ton skal i luften: Det sker 84 gange

Ai
Nyheder

Glem 'tag dig sammen': Børnene har fundet på noget bedre

politi dansk
Krimi

Fra kager til brændeovn: Politiet fik travlt

kølesystem
Nyheder

Hackere kan ramme hårdt: Nu lyder to advarsler

Mødrehjælpen
Nyheder

35.000 børn fik julehjælp - nu er mere på vej

mand i lære
Nyheder

Grov tone: De vil gerne sige fra, men frygter konsekvenserne

elever med lærer
Nyheder

Elever får ordet: Nu skal skolelederne lytte

legogræskar
Underholdning

Græskar-amok i LEGOLAND: Gæsterne slår vild rekord

ung med dankort online
Nyheder

Unge vender lånene ryggen: Hos andre vokser gælden

elever hylder lærer
Nyheder

Er din idrætslærer Danmarks sejeste? Så se her

retten i Kolding
Krimi

Dømt for overgreb mod 19 drenge: Politiet søger flere ofre

Hærværk
Krimi

Mystisk person med styrthjelm fanget på kamera om natten

Harry Potter
Film og TV

Hogwarts åbner dørene igen: Nu er datoen afsløret

dansk politi
Krimi

Mistænkt dødsfald: Sigtelse var grundløs

ulve
Nyheder

Ulven får danskerne til at gribe til hegnet

Monica Rubin
Nyheder

Fejl i børnesager: Minister vil kunne tvinge kommuner til samarbejde

bamses jul
Underholdning

Julens gamle tv-venner vender tilbage i stor udstilling

ung med mobil
Krimi

Sadistiske onlinenetværk vokser voldsomt- og danske unge er med