Microsofts grundlægger Bill Gates planlægger at give svimlende 200 milliarder dollars væk over de næste 20 år.
Beløbet, der svarer til 1320 milliarder danske kroner, kommer fra Gates’ fond, The Gates Foundation, og udgør 99 procent af Microsoft-mogulens formue.
Fonden skulle egentlig have bestået i 20 år efter Gates’ død, men nu er lukningen af fonden blevet fremskyndet til 2045.
Gates fortæller selv om beslutningen i en blog. En af årsagerne er, at flere lande - ikke mindst USA - skærer ned på deres bistandsbudgetter.
- Der er alt for mange presserende problemer i verden til, at jeg kan holde fast i ressourcer, der kunne bruges til at hjælpe andre mennesker, skriver Gates.
- Folk vil sige mange ting om mig, når jeg dør, men jeg er fast besluttet på, at “han døde rig” ikke skal være en af dem, lyder det videre.
Bill Gates stiftede Gates Foundation sammen med sin ex-kone Melinda French Gates i 2000.