Administration 

Fagboss: Respekt for snotnæser og bleskift

For Henning Pedersen har én sag, han brænder for, og det er at skabe respekt om pædagogernes arbejde. (Foto: Maya Nissen)

Hvor andre tog til Nepal for at redde verden, blev Henning Pedersen pædagog. Mød mønsterbryderen fra Fyn, der kræver respekt om sit fag.

Henning Pedersen er en stille mand. Men er der noget, der kan få BUPL-formanden op af stolen, er det ordene "respekt og anerkendelse".

Eller mere præcist manglen på samme.

For pædagogernes formand har én sag, han brænder for - og det er opgøret med ideen om, at hans medlemmer "bare" skifter bleer, tørrer snotnæser og laver sandslotte med børnene.

"Det, der har kunnet tænde mig undervejs, er hver gang, jeg har oplevet en uretfærdighed, hvor jeg ikke synes, at der er blevet givet den fornødne anerkendelse af det arbejde, der bliver gjort, eller børn ikke får de bedste vilkår," siger formanden.

Henning Pedersen er formand for de 53.000 pædagoger i BUPL (Børne- og Ungdomspædagogernes Landsforbund). Og når han kæmper for anerkendelsen af pædagogernes faglighed, handler det først og sidst om én ting, nemlig børnene.

"Hvis vi ser pædagogerne som dem, der har samfundsopgaven med at skabe nogle gode liv for de børn, vi har med at gøre, så er det stadigvæk det, der driver det. At der stadig er så meget at gøre," siger formanden.

Det var da også også drømmen om at give alle børn en god start på livet, der lagde kimen til Henning Pedersens karriere.

Mønsterbryderen fra Fyn

Vi møder pædagogernes formand i BUPL’s hovedkvarter på Blegdamsvej i København. Men københavner er Danmarks måske mindst frembrusende fagforeningsformand bestemt ikke.

Henning Pedersen er født og opvokset i Svendborg på Fyn. Hans far, som var postbud, døde, da Henning var kun ti år gammel. Moderen stod alene med de to sønner og måtte ud på arbejdsmarkedet uden en lang uddannelse.

Det var med til at gøre Henning til en undtagelse i gymnasieklassen, som i 1960’ernes Svendborg bestod af byens bedste børn, sønner og døtre af tandlæger og advokater.

Han var den første i sin familie til at starte på gymnasiet, og her drømte han om at blive arkitekt eller ingeniør. Men det skulle ånden fra 1968 hurtigt lave om på det. Tidens trend var at arbejde med mennesker, og hvor nogen tog til Nepal for at redde verden, blev Henning Pedersen pædagog.

Børn skal være kritiske samfundsborgere

Med hans egne ord, ville han "skabe forandringer i den praktiske hverdag". Men ambitionerne indeholdt tidens vidtløftige ånd.

"Vi ville være med til at præge kommende generationer, gøre dem til kritiske samfundsbevidste borgere. Det var dybest set det, der lå i det," siger han.

Som barn var han spejderfører, og i BUPL fandt lederrollen også hurtigt Henning.

"Vi er bare nogen, der siger ja til den slags opgaver," fortæller han om tiden.

Han blev formand i den lokale BUPL-afdeling og var på gaden og på talerstolen foran rådhuset i Odense flere gange, end han kan tælle.

I dag er nærheden med medlemmerne en anden. Selvom Henning Pedersen ikke er frembrusende, er han altid klar til at se sine medlemmer i øjnene, også når de er vrede på ham.

Det skete sidst under den store konflikt i 2008, hvor pædagoger landet over gik på gaden i protest mod for lave lønstigninger. En af demonstrationerne fandt sted foran BUPL’s hovedkvarter og var rettet mod formanden selv.

Mødte vrede medlemmer på gaden

"Jeg gik ud med det samme og snakkede med dem. Ned ad trappen og ud på gaden. Der er jo ikke andet at gøre. Lad os høre," siger formanden.

I dag bliver Henning Pedersen vred over nedskæringer, sparerunder og mega-institutioner. I hvert fald når de foretages hen over hovedet på dem, der kender børnenes behov – nemlig pædagogerne.

"Når der bliver foretaget nedskæringer, f.eks. når man fjerner en pædagog fra hver institution, så tænker jeg, at det er sgu da ikke rimeligt, når vi nu har institutioner, og de er nødvendige, fordi forældrene skal på arbejde. Så skal det da også være så godt som overhovedet muligt, ikke?

Pædagogernes viden bør sætte rammerne for, hvem der er ledere i vuggestuer og børnehaver, hvorfor institutioner slås sammen, og hvor og hvornår der skal spares. Det bliver man nødt til, hvis man vil have gode institutioner, mener formanden.

Og det kan kun ske, hvis pædagogerne og deres fagforbund formår at slå igennem med den viden, de har, mener Henning Pedersen.

"Der har været rigtigt meget arbejde med at skabe respekten for pædagogernes arbejde, og anerkendelsen af, at børn har rigtigt meget gavn af at være i institution," siger han.

"Og jeg synes, at der er nogen ting, der er begyndt at lykkedes for os. Men det har godt nok også taget mange år."

Kun hjemme i weekenderne

Pædagogernes forkæmper har aldrig kunnet forlade Fyn, selv ikke efter at jobbet tvang ham til København. I dag bor han i Nyborg og ligesom mange af hans formandskolleger tilbringer han hverdagene i en lejlighed i København.

Weekenderne tilbringer han hjemme på Torvet i Nyborg med udsigt til Nyborg Slot.

Men formandsjobbet fylder det meste. Han plejede at dyrke lystfiskeri efter havørred ved de fynske kyster, men nu bliver der mest plads til den faste femkilometers løbetur 3-4 gange om ugen og en sjælden rock-koncert. Og så følger han sit favorit fodboldhold fra OB fra hans faste plads på Odense Stadion.

Den gifte far til to børn og bonusfar til to andre har nu mere end 30 år på bagen som BUPL-mand - de sidste seks år som formand.

Og selvom faget er kommet et langt stykke, siden Henning Pedersen selv tørrede næser i fritidsklubben i slutningen af 1970’erne, er der stadig nok at gøre.

Rigtigt meget af det handler om, at pædagogerne formår at stå fast på det, de ved.

"Vi udfordres af en økonomisk dagsorden, af en dagsorden om, at børn skal lære så meget som muligt, inden de starter i skolen. Der skal vi kunne komme ind og sige: "nej, hør nu lige her. De bedste betingelser de skabes for børn, hvis de får lov at lege."

Fagboss bag facaden

Avisen.dk har mødt de danske fagbosser til en snak om deres historie. Få den her.

 

Bente Sorgenfrey
fortæller om kræft og hademails
Grete Christensen:
Mor var direktør i mit hjem
Harald Børsting: 
Bondeknolden købte farve-tv til mor

Anders Bondos svære valg: Familien måtte vige for folkeskolen

Lisa Herold Ferbing:
Drop hetzen mod akademikere

Flemming Vinther: 
Cremekongen gik i krig for soldaterne

Poul Erik Skov: 
Fik et chok over sin dåbsattest

Ole Wehlast: Måtte fortælle pakistanerne sandheden

Flemming Ipsen: Vred panserbasse på vagt i 16 timer uden hvile

Ingrid Stage 
opkalder tidsler efter dumme kolleger

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts