Administration 

DSB beskyldte medarbejdere for at arbejde for langsomt - men fortrød

Ifølge DSB arbejder lokomotivførerne i S-togene langsomt som led i en systematisk aktion. (Foto: Foto: Andreas Beck/Ritzau Scanpix)

Forholdet mellem DSB og togpersonalet knager gevaldigt på grund af uenighed om arbejdstid og tillidfolkenes indflydelse på vagtplaner. Senest har DSB trukket en beskyldning om 'overenskomststridig temponedsættelse' tilbage.

Mandag var S-togtrafikken i hovedstadsområdet lammet i morgentimerne, fordi  lokomotivførerne holdt faglige møder efter sammenbruddet i forhandlinger om en ny arbejdstidsaftale. 

Efter en løftet pegefinger med besked om, at DSB anså møderne for en overenskomststridig arbejdsnedlæggelse, kunne københavnerne atter tage toget.

Tirsdag morgen kørte S-togene også, men ifølge DSB arbejdede lokomotivførerne angiveligt for langsomt. Mandagens arbejdsnedlæggelse var nemlig ifølge transportgiganten blevet fulgt op af en 'overenskomststridig temponedsættelse'. LO og lokomotivførernes faglige organisation, Dansk Jernbaneforbund, blev atter indkaldt til møde om sagen.

'Det er vor opfattelse, at de overenskomstsstridige arbejdsstandsninger må betragtes som led i en systematisk aktion', skrev Dansk Arbejdsgiverforening (DA) på vegne af DSB i indkaldelsen til fællesmødet (første skridt i en fagretlig sag, red.), som Avisen.dk har set.

I indkaldelsen fra DA blev de konkrete konsekvenser af temponedsættelsen listet op: 'Togpunktligheden' på S-banen var nede på 78 procent tirsdag klokken 07:30 mod normalt 95 procent.

Klokken 09:00 var punktligheden nede på 56 procent mod normalt 85 procent. Endelig var togpunktligheden målt klokken 09:30, hvor den med 71 procent også var lavere end det normale niveau på 95 procent.  

Det tangerer chikane

DSBs nye skridt 'tangerer chikane', erklærede formanden for Dansk Jernbaneforbund, Henrik Horup, da Avisen.dk tirsdag talte med ham om om mødeindkaldelsen.

- Der var arbejdsnedlæggelser mandag, som vi fik stoppet, og nu taler DSB så om temponedsættelser. Jeg har aldrig hørt det før. DSB må fremlægge beviser for, hvad der ligger bag de tal, som de har fremlagt, sagde Henrik Horup.

Kort efter fortrød DSB imidlertid at have løftet pegefingeren, og onsdag morgen blev mødet formelt afblæst. Trafikken på S-banen var normal, blev det konstateret.

I stedet ønsker DSB nu at genoptage de strandede forhandlinger om arbejdstid, hvor også det fremtidige antal tillidsfolk er et stridspunkt.

Stopure på perroner

Endnu et punkt kan måske komme på dagsordenen i kommende drøftelser. I hvert fald har Dansk Jernbaneforbunds ledelse modtaget henvendelser fra flere lokomotivførere, der fortæller, at de har set folk med stopure på perroner i hovedstadsområdet.

Forbundet vil nu forsøge kortlægge omfanget af tidtagningen, som man opfatter som en stressfaktor og en potentiel sikkerhedsrisiko. DSB afviser dog over for Avisen.dk at have sendt tidtagere ud på perronerne i forbindelse med de aktuelle stridigheder.

Forholdet mellem DSB og Dansk Jernbaneforbund har længe været konfliktfyldt, ikke mindst efter at transportgiganten meldte sig ind i Dansk Industri og dermed løsrev sig fra de statslige overenskomster. 

De seneste dages ulmende vrede og løftede pegefingre understreger, at der fortsat er splid mellem parterne.

I september afgjorde Arbejdsretten, at det var helt efter bogen, at DSB meldte sig ind i den private arbejdsgiverorganisation. Herefter blev der gjort nye forsøg på at nå til enighed om arbejdstidsreglerne. 

Færre tillidsfolk

I forbindelse med disse forhandlinger fremsatte DSB krav om, at antallet af tillidsfolk skal reduceres fra 99 til 29. Da Jernbaneforbundet afviste kravet, brød forhandlingerne sammen den 31. oktober. Dagen efter skrev DSB til samtlige tillidsfolk, at deres hverv 'er bortfaldet'.

Det var udsigten til, at det begrænsede antal tillidsfolk ikke længere skal sidde med ved bordet, når den omfattende turplanlægning skal på plads, der førte til vrede blandt lokomotivførere og togførere.  

Over for Avisen.dk har underdirektør i DSB, Poul Gemzøe-Enemark, bekræftet ønsket om at nedbringe antallet af tillidsfolk. 

- Vi har kigget på andre landsdækkende virksomheder, og 100 tillidsfolk er væsentligt mere, end der er andre steder. Derfor er 29 tillidsfolk vores forslag, sagde DSB-chefen til Avisen.dk kort efter sammenbruddet i forhandlingerne.

Poul Gemzøe-Madsen fastholdt samtidig, at tillidsfolkene ikke længere skal regne med at indtage den hidtidige rolle i forbindelse med planlægningen af arbejdstiden.

- Dansk Jernbaneforbund ønsker, at de skal være med til at lave den egentlige planlægning af turene. Dét, mener vi, er en arbejdsgiveropgave. Vi mener ikke, at Jernbaneforbundet på det område har en berettigelse i selve maskinrummet, sagde Poul Gemzøe-Enemark. 

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en mand med kasket
Nyheder

Elon Musk stifter nyt amerikansk parti i protest mod Trumps lovpakke

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland

en politibil på en festivalplads
Krimi

Tissende kvinder

filmet med
vildtkamera på festival

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Stor teenager sigtet for overgreb på niårig

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs: Bowlingcentre foretog mystisk lukning

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød