Administration 

Dansk forsker sår tvivl om 9/11

Lektor i kemi ved Københavns Universitet Niels Harrit mener, der er stærke indicier for, at World Trade Center ikke faldt sammen på grund af terror-angrebet - de blev revet ned med vilje.

• 9/11: Ingen grund til skepsis 

Det er ikke alene verdens mest berømte terrorangreb. Det er også det mest uforklarlige kollaps i arkitekturens historie.

For hvordan kan to fly få tre tårne til at styrte til jorden i frit fald?

Hvordan kan en gigantisk stålkonstruktion smelte, når den er skabt til at modstå brand?

Og hvorfor er der stadig ikke nogen officiel forklaring på, hvad der helt præcist skete 11. september 2001?

Det er Niels Harrit, lektor i kemi på Københavns Universitet, der stiller spørgsmålene. Og han er ikke alene.

Ifølge en meningsmåling mener 70 millioner amerikanere, at deres regering skjuler sandheden om, hvad der egentlig skete under angrebene på World Trade Center, og selv her seks år efter løber kravet om en fornuftig forklaring verden rundt.

Også i Danmark, hvor et voksende antal af 9/11-netværk tilbyder alternative vinkler på den mest omtalte begivenhed i dette århundrede.

Ikke blot en luftig teori

Niels Harrit taler ikke om konspirationsteorier. Han taler om sund fornuft, kemiske processer og ikke mindst om Newtons anden lov. Og så har lektoren fattet særlig interesse for det tredje tårn, kaldet WTC7 – den tredje skyskraber, der kollapsede 11. september 2001.

Som en del af World Trade-komplekset lå WTC7 længst fra de kendte tvillinge-tårne, men blev ikke ramt af noget fly. Faktisk stod den 47 etager høje bygning solidt på sit fundament trods mindre brande. Den var i hele syv timer den mindst beskadigede nabo, før den klokken 17.20 pludselig styrtede sammen som et korthus.

På 6,5 sekunder, hvilket svarer til frit fald.

Det var da lektor Niels Harrit så det kollaps på en tilsendt dvd, at han lige måtte pudse brillen og spole tilbage.

»Dér begyndte det langsomt at sive ind, at her var et eller andet galt. Som naturvidenskabsmand er jeg trænet i at stille spørgsmål ved min fysiske omverden, og i det her tilfælde var der ikke noget at rafle om. At den bygning styrtede sammen er ganske enkelt en gåde,« siger Niels Harrit.

»Faktisk er det aldrig sket før i verdenshistorien, at en stålkonstruktion af de dimensioner er styrtet sammen på grund af brand.«

To fly, tre tårne

WTC7 er en historie for sig, og USA’s svar på vores Teknologiske Institut, kaldet National Institute Of Standards And Technology (NIST) skylder stadig en forklaring på den historie. Deadline for rapporten er netop blevet udsat endnu en gang.

Den officielle redegørelse for, hvordan tvillingetårnene styrtede sammen, har dog også vist sig at være mangelfuld. Niels Harrit har læst hvert et ord i den 260 sider lange rapport for at finde svar på sine videnskabelige spørgsmål. Han har taget rapporten med, da vi møder ham på Kemisk Institut. For at læse op fra side 82, fodnote 13.

»I denne fodnote står der, at deres rapport stopper i samme øjeblik, hvor tårnene styrter sammen. NIST-rapporten behandler slet ikke sammenstyrtet, men udelukkende, hvordan flyene rammer og den efterfølgende brand,« forklarer lektoren med begge øjenbryn hævet.

Kontrolleret nedrivning

Kemikeren tror ikke på, at en brand alene kan vælte så kolossal en stålkonstruktion. For ifølge Niels Harrit smelter stål først ved 1.500 grader. Og ifølge NIST-rapporten er der ikke fundet stål, der har været udsat for mere end 600 grader.

»Tårnene var bygget til at modstå den slags brande. Men eftersom NIST har ansvaret for alle brandregulativer i USA, har de selvfølgelig et åbenlyst problem, hvis to tårne styrtede sammen på grund af brand. Det har alle forsikringsselskaberne i øvrigt også.«

Men flyene brændte jo også?

»Ja, men langt det meste af deres brændstof brændte i løbet af sekunder i en kæmpe ildkugle, som man kan se på tv-optagelserne. Resten brændte ud i løbet af minutter.«

Vil det sige, at varmen fra branden ikke kunne få tårnene til at styrte sammen?

»Nemlig, og det er da heller ikke sket hverken før eller siden med en stålkonstruktion.«

Men vi så jo selv, de styrtede sammen?

»Ja, men NIST skriver ikke hvordan. Det er en populær opfattelse, at de 110 etager faldt sammen som pandekager, efter at toppen først kollapsede og derefter knuste sig ned gennem bygningen, den såkaldte ’piledriver’-teori. På dansk kunne vi kalde den ’rambukteorien’. Men den er i uoverensstemmelse med Newtons love fra 1687 – det vigtigste dokument overhovedet i naturvidenskaben,« siger Niels Harrit.

»En af disse love, den tredje, handler om aktion og reaktion. Hvis oversektionen skulle mase undersektionen, ville oversektionen altså selv blive mast. Og at oversektionen skulle kunne mase sig ned gennem undersektionen med frit falds hastighed er i modstrid med Newtons anden lov.«

Men hvordan kunne de tre bygninger så styrte sammen?

»Det ved jeg ikke. NIST mangler som sagt også en forklaring. Men der er overvældende indicier for en såkaldt kontrolleret nedrivning. Af tre grunde: De tre tårne kollapser i frit fald. De falder fuldstændig symmetrisk. Og så er der fuldstændigheden, den måde bygningerne lægger sig helt ned på. Det ser man ikke, hvis noget styrter sammen af andre grunde end kontrolleret nedrivning.«

Svovl fundet i ruinerne

Niels Harrit skal være den første til at indrømme, at det er et sandt ingeniørmæssigt mesterværk at gennemføre en sådan nedrivning for øjnene af en milliard mennesker.

Også fund i ruinerne tyder på, at World Trade Center blev revet ned med vilje.

Niels Harrit mener, at der sandsynligvis er brugt en kombination af højeffektive sprængstoffer og såkaldte thermitter. De sidste er ikke sprængstoffer, men en kemisk reaktion, der udvikler så meget varme, at det kan smelte stål lynhurtigt.

»I en særlig variant kaldet thermater blander man svovl i thermitten. Resultatet er, at stålet smelter ved lavere temperatur. En thermat-reaktion kan skære sig gennem stål ligesom en varm kniv skærer gennem smør. Faktisk står det i en regeringsrapport og i en offentliggjort videnskabelig artikel, at man har fundet svovl og tydelige tegn på denne proces i stålet fra bygningerne,« siger Niels Harrit.

Krigens grundlag

Hvorfor i alverden man skulle rive World Trade Center ned, lader lektoren andre om at gætte på.

»Det ved jeg ikke! Jeg er kemiker, hverken journalist eller politiker. Jeg bruger min sunde fornuft og siger, at der er noget galt. At vi gerne vil have en ny undersøgelse, og her bør danske politikere også lægge pres. Vi er jo gået i krig på det grundlag, at World Trade Center blev angrebet af terrorister.«

Hvorfor er du eneste danske videnskabsmand, der står frem med din undren?

»Der er stort set ingen, der ved noget. På det her punkt er videnskabsmænd lige så uvidende som de fleste andre, fordi pressen konsekvent har undladt at tage spørgsmålet op. Man vil jo ikke skrive om huller i den officielle forklaring eller have noget med skeptikerne at gøre. I USA er der mange kritikere, også blandt videnskabsmænd, ingeniører, piloter og CIA-folk. Langt de fleste af kritikerne er pensionerede, hvilket man kan tænke lidt over,« siger Niels Harrit.

»Jeg selv er 62. Derfor kan og vil jeg med glæde stille op og forsvare min undren i en hvilken som helst sammenhæng, bare diskussionen foregår på et sagligt grundlag.«

faktaboks

World Trade Center bestod af syv bygninger.

Bygning 7 var på 47 etager og 183 meter høj. Den blev indviet i 1987.

Bygning 7 styrtede sammen syv timer efter tårnene.

Bygning 7 blev ikke ramt af noget fly.

Bygning 7 blev ikke alvorligt beskadiget af rester fra tårnene.

Bygning 7 var ikke hærget af omfattende brande.

Det er aldrig sket før, at en moderne stålkonstruktion er styrtet sammen på grund af brand.

Bygning 7 styrtede sammen fuldstændigt symmetrisk og lodret inden for sin grundplan

Bygning 7 faldt på 6,5 sekunder, hvilket svarer til frit fald fra den øverste etage. Det vil sige, at al understøttelse var væk.

Sammenstyrtningen af bygning 7 lignede fuldstændig en såkaldt kontrolleret nedrivning med sprængstoffer.

Området var ryddet. Medierne var blevet orienteret på forhånd.

BBC bragte nyheden 23 minutter før det skete.

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

grafik web
Advertorial

Annonce

Sådan vælger du den rette bredbåndsforbindelse til husstanden

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk

still fra serien
Film og TV

Snart kan du komme med ned i Danmarks dybeste hemmelighed

folkemøde
Nyheder

Børn og unge skal selv forme deres omgivelser

Boligbyggeri
Nyheder

Aarhus bygger: 4.200 nye boliger på vej

politiserien
Film og TV

Seerne får mere Politijagt: Ny sæson er på vej

Glade, danske sølvmedaljevindere ved Montane Adventure Race EM Foto: Martin Paldan for Montane Adventure Race EM
Sport

Dansk dobbelttriumf ved EM på Sjælland

malte Ebert
Underholdning

Malte Ebert går stort: Her kan du opleve ham

gåtur
Sundhed

Mandag starter kampagne med fokus på hjertet: Så lidt skal der til

Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark
Iværksætteri

Ny analyse viser skævhed i dansk erhvervsliv

boliger
Nyheder

Op mod 4000 nye almene boliger på vej i København

brande i Avila spanien
Nyheder

Danmark løber for Spanien efter voldsomme skovbrande