Administration 

Blogger: Målstyringen af førtidspension fremstår som kynisk investeringsvirksomhed

Målstyring mod langt færre tilkendelser af førtidspension er en helt central del af reformen af førtidspension og fleksjob. I Københavns Kommune har man ikke udmøntet målet i direkte måltal, men ikke desto mindre styret iskoldt mod at tilkende så få førtidspensioner som overhovedet muligt, og man begyndte længe før 2013, skriver blogger Lisbeth Riisager Henriksen.

Cand.mag., forfatter og redaktør af bogantologierne "Hvad i alverden er meningen?" (2011) og "Et liv i andres hænder" (2014).

MÅLSTYRING er en helt central del af reformen af førtidspension og fleksjob. Der løber en rød tråd fra formuleringerne herom i reformens lovbemærkninger til kommunernes beskæftigelsesplaner og de afslag, som kommunernes rehabiliteringsteams giver på især førtidspension, men også på fleksjob, skrev jeg i mit seneste blogindlæg på Avisen.dk. Men hvordan er målstyringen så blevet implementeret af kommunerne?

Københavns Kommune er en af de kommuner, hvor der i de senere år er blevet tilkendt færrest førtidspensioner overhovedet målt i forhold til antallet af indbyggere. Her er borgeres rettigheder ifølge Forvaltningsloven og Retssikkerhedslovens regler i mange tilfælde heller ikke blevet efterlevet af kommunen. Det har TV2 Lorry berettet om i den seneste måned.

Da det samtidig er landets største kommune, kan det være interessant at se nærmere på kommunens håndtering af målstyringen – og mere præcist: styringen af det, som var ministermål 2 i 2013-2014: ”Bedre og mere helhedsorienteret hjælp til ledige på kanten af arbejdsmarkedet – færre personer førtidspensioneres”. Hvordan har kommunens øverst ansvarlige på området forholdt sig til den målstyring med år 2013 som eksempel?

DET KAN MAN blandt andet læse om i et brev fra 27. november 2012 fra beskæftigelses- og integrationsborgmester Anna Mee Allerslev (R) til daværende beskæftigelsesminister Mette Frederiksen (S) i forbindelse med Beskæftigelses- og Integrationsudvalgets behandling af kommunens beskæftigelsesplan for 2013.

Her skrev hun, at man i Beskæftigelses- og Integrationsudvalget var enige med ministeren i, at det var et overordnet mål at tilkende færre førtidspensioner, men at man ikke ville opstille et konkret målniveau som det, ministeren udstak for ministermålet om færre førtidspensioner. Det ville man ikke, fordi man betragtede det som værende i modstrid med principperne for retssikkerhed:

”Udgangspunktet for tilkendelse af førtidspension må være, at hvis en borger opfylder betingelserne herfor, så skal de tilkendes førtidspension. (…) Det må derfor sikres, at borgernes retssikkerhed ikke mindskes, fordi jobcentret har en målopfyldelse, de skal nå i forhold til ministermålet. Derfor mener udvalget ikke, at der kan stilles kvantitative mål for antallet af tilkendelser af førtidspensioner (…). Udvalget vil samtidig bede ministeren om at tage stilling til det principielle spørgsmål, som dette mål stiller i forhold til borgernes retssikkerhed.”

Der tænkes formentlig på princippet om at give den enkelte borgers sag en konkret, individuel vurdering – hvilket vil være svært at efterleve, hvis kommunen på forhånd sætter begrænsninger op for, hvilke vurderinger sagsbehandleren og rehabiliteringsteamet må komme med.

Hvordan man så kan have et generelt mål om færre førtidspensioner uden at bryde retssikkerheden, men bare ikke må sætte tal på hvor mange, forstår jeg ikke. Hvordan kan man overhovedet vide, at der nødvendigvis vil være færre og ikke flere syge borgere, der vil få behov for førtidspension i et givent år fremadrettet? Uanset om målet præciseres med tal eller alene med en retning, bryder det i mine øjne med retssikkerhedsprincippet om en konkret, individuel vurdering. Derfor er borgmesterens argumentation inkonsistent, selvom den peger på noget væsentligt.

DET FREMGÅR SÅ af Resultatrevision 2013 fra Københavns Kommune, at Jobcenter København i 2013 havde tilkendt 337 nye førtidspensioner mod 530 førtidspensioner i 2011.

Med en reduktion på 36 procent i kommunens tilkendte førtidspensioner fra 2011 til 2013 ser det i første omgang ud, som om Københavns Kommune har reduceret relativt mindre i tilkendelserne end de fleste andre kommuner med samme rammevilkår som København og mindre end den landsgennemsnitlige reduktion af nye førtidspensionstilkendelser på omtrent 49 procent, som ministeren havde udstukket som måltal for 2013. Men det tilskriver rapporten blandt andet det forhold, at kommunen allerede længe havde haft en stram tildelingspraksis på førtidspensionsområdet:

”Jobcenter København har igennem længere tid anvendt tildelingskriterier for førtidspension, som i høj grad minder om de kriterier, som førtidspensionsreformen lægger op til. Dermed har det været vanskeligere at reducere tilgangen til førtidspension.”

Den pointe understøttes af et afsnit i rapporten om ”besparelsespotentiale”, hvor det fremgår, at kommunen allerede inden 2013 havde realiseret en meget stor del af de ”mulige besparelser” på især førtidspension. Man skriver også, at man har en meget stor gruppe af langvarigt syge på kontanthjælp. Med andre ord dokumenterer det ligesom citatet ovenfor, at de allerede tog forskud på førtidspensionsreformens stramninger og målstyring inden ikrafttrædelsen, og at de var fuldt bevidste derom.

Sammenligner man i øvrigt antallet af nytilkendelser af førtidspension per tusind indbyggere i København med tilkendelsesniveauet i de fleste øvrige byer i Danmark i 2013, så vil man se, hvor relativt få tilkendelser der gives i København i modsætning til i resten af landet.

SÅ MÅLTAL ELLER EJ – der har været et overordnet mål i Københavns Kommune om at tilkende så få førtidspensioner, som det overhovedet har været muligt for forvaltningen at komme afsted med, og det har man haft, længe før reformen blev vedtaget og trådte i kraft. Et andet iskoldt udtryk for denne målstyring er, at kommunen kun i bedste fald tilkender førtidspension til terminalpatienter og ikke til alle de andre alvorligt syge uden nogen arbejdsevne, som også er indbefattet i reformloven.

Det overskrider direkte beføjelserne i lovgivningen og er lige så slemt som at sætte direkte måltal på, hvor mange færre personer man ønsker at tilkende førtidspension. Det betyder jo, at man presser de allermest syge helt ud til den yderste grænse og forholder dem noget, som lovgivningen giver dem ret til. Og det harmonerer ikke med de fine ord fra Anna Mee Allerslevs brev til ministeren om, at borgernes retssikkerhed ikke må mindskes, fordi jobcentret skal opfylde et mål.

SELVOM MÅLSTYRINGEN af førtidspension og fleksjob kun er en del af reformens lovbemærkninger og i princippet er underordnet selve lovens bogstav og ånd, så kan det i praksis fremstå, som om reformens reelle, overordnede mål er at gøre kynisk økonomisk investeringsvirksomhed ud af at nægte syge borgere hjælp. Jo større forringelser af borgernes sociale sikring og jo større man gør deres nød, desto flere penge klinger i kommunernes skattekister, og desto flottere omtales kommunernes og statens regnskabsresultater.

Dét mål er noget af det mest uhyrlige, iskolde og kyniske ved både lovgivningen og forvaltningen.

Opdatering: Dato på brev fra Anna Mee Allerslev er rettet fra 17. oktober til 27. november.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

TikTok
Nyheder

Smuk for enhver pris: Smadrer deres kindben med hammer

talskvinden
Nyheder

Prognose: Flere virksomheder kan bukke under

Christophe Zafiryadis, administrerende direktør i Intempus
Nyheder

Tre minutter om dagen bliver til 200 timer

Ung ved pc
Nyheder

Ministre raser over TikTok: Nu skal det stoppe

gul seddel i forruden
Nyheder

20.000 gule sedler: Nu er der mere ro på færgen

Jimmy med maleriet
Nyheder

Hornsleth har en særlig idé: Danskerne skal hjælpe

hunden
Dyreliv

Hund hylede fra ravine i fire døgn: Så kom Guillaume

mand på pc
Nyheder

21 sekunder: Så kom kvindehadet på skærmen

mand ved pc
Nyheder

Efter stort CPR-læk: Nu peger eksperter på løsningen

rådyr på vejen
Nyheder

18-årig undveg hjort: Så gik det helt galt

politiafspærring
Krimi

93-årig anholdt efter voldsomt knivangreb i indkøbscenter

hus med lys
Krimi

Indbrudstyvene har fået mere travlt: Her slår de til

vaccination
Nyheder

Har du husket det? Nu kommer påmindelsen

James McClean
Sport

Fodboldprofil åbner om opkast, selvstraf og årelange dødstrusler

Håndværker
Nyheder

42 års arbejdsliv: Men pensionsregnestykket overrasker

Politiet til stede ved ulykken
Krimi

Pickup kørte ind i ungdomskamp: To dræbt og ti kvæstet

hacker
Nyheder

Cyberkriminelle har fundet en ny vej ind

katolik
Nyheder

Kors løsrev sig under messe: Præst blev dræbt

pige med bamser
Sport

Her bliver måljubelen ekstra blød og bamset

Hemiptarsenus ornatus
Dyreliv

Han rystede en bregne og gjorde et særligt fund

Harley Davidson
Biler

Syv biler og en Harley Davidson under hammeren

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen