Søren Pind får travlt. Rigtig travlt. I dag tiltræder han nemlig som kontaktdirektør i IT-virksomheden Propeople, men samtidig skal han passe sit arbejde i Folketinget, hvor han sidder på Venstres attraktive udenrigsordførerskab.
Pind frygter dog ikke, at det nye job skal gå ud over hans politiske arbejde.
- Jeg har prøvet det, der var værre, da jeg både var borgmester og folketingsmedlem. De opgaver, jeg skal løse som folketingsmedlem, dem løser jeg. Og de opgaver jeg skal løse for Propeople, dem løser jeg. Heldigvis lever vi i en tid., hvor langt det meste kan løses fra en computer og med en telefon. Men det bliver med flyvende udskiftning, siger Søren Pind.
Han tør ikke gætte på, hvordan tidsfordelingen bliver mellem sit nye job og arbejdet som folkevalgt på Christiansborg. Til gengæld har det været essentielt for Søren Pind, at han ikke behøver at trappe politikken ned.
- Siden jeg stoppede som borgmester har jeg fået en lang række tilbud. Men fælles for dem var, at jeg skulle trække mig fra Folketinget, og det ønskede jeg ikke. Her kan jeg kombinere begge dele, siger Søren Pind.
Søren Pind har tidligere været bygge- og teknikborgmester i Københavns Kommune, som han forlod efter et mislykket forsøg på at blive valgt som overborgmester. Her tabte han til Ritt Bjerregaard (S).