Det skal være nemmere at få udbetalt den femte ferieuge, så flere tager et ekstra nap på jobbet.
Det besluttede regeringen, Dansk Folkeparti og Kristendemokraterne i går, da de fandt de sidste milliarder i den store 2020-plan.
Aftalen betyder, at lønmodtagere fremover frit kan vælge at få udbetalt den femte ferieuge inden begyndelsen af ferieåret, altså så snart retten er optjent.
Som reglerne er i dag, kan den femte ferieuge udbetales i en fem måneders periode efter ferieåret (1. maj til 31. september) ved skriftlig anmodning fra lønmodtageren - og efter modregning for visse offentlige ydelser.
Arbejdsgiveren kan med andre ord sige nej til at udbetale ferieugen, hvilket de ikke kan med det nye forslag.
Forslaget forventes at øge arbejdsudbuddet - især blandt unge - med ca. 1.000 helårspersoner og indbringe statskassen godt 200 mio. kr. i 2020.
Siden 2004 har det været muligt at få udbetalt den femte ferieuge.
Også S og SF har i deres Fair Løsning 2020 et forslag om at omlægge den femte ferieuge til fem feriefridage, der let kan udbetales som løn.
I LO var forventningen sidste år, at hver 10. lønmodtager vil "sælge" sin femte ferieuge, hvis det bliver en ret, man får.
Det vil give en stigning i job på knap 6.000 om året omregnet til fuldtidsstillinger.