En 58-årig mand fra Mou gik i eftermiddags amok med en økse, mens han havde besøg af en kvindelig sagsbehandler fra kommunen. Det skriver nordjyske.dk.
Sagsbehandleren flygtede i panik ud af huset med den 58-årige lige efter sig, og da han ikke kunne få fat i hende, begyndte han i stedet at smadre hendes bil.
"Vi fik anmeldelsen klokken 15.22 og kort efter kom der en ny anmeldelse gående ud på, at den 58-årige gik rundt i haven med bue og pil. Så vi afspærrede huset i en vis afstand, når han nu havde bue og pil," fortæller vagtchef Michael Hæstrup fra Nordjyllands Politi til nordjyske.dk.
Samtidig sendte politiet et såkaldt indtrængningshold med hunde, der forsøgte at få manden til at overgive sig via telefon. Men da manden ikke reagerede og stadig var bevæbnet, måtte det i stedet trænge ind og anholde den 58-årige.
"Nu skal vi lige have gjort arbejdet færdigt, have manden afhørt, og så skal vore jurister afgøre, om manden skal i grundlovsforhør. Det vil i givet fald formentlig ske i morgen," siger Michael Hæstrup til nordjyske.dk.
Ingen kom heldigvis noget til ved det voldsomme optrin.