De butiksansatte venter stadig på, at deres arbejdsgiver inviterer dem til en lønsnak.
Ved overenskomstforhandlingerne i foråret fik HK Handel ind i overenskomsten, at landets butiksansatte har ret til en årlig lønsamtale.
Men her, et halvt år efter, er det kun hver fjerde butiksansat i Nordjylland, der har haft mulighed for at overbevise arbejdsgiveren om, at de skal have en større månedlig gage. Det viser en analyse, som Epinion har gennemført for HK Handel.
Samtidig svarer syv ud af ti ansatte, at de ikke regner med at blive indkaldt til lønsamtale indenfor de kommende seks måneder.
Formand for HK Handel, Jørgen Hoppe, er skuffet.
"Det er fuldstændig urimeligt, hvis arbejdsgiverne bevidst forsøger at undgå at snakke løn med den ansatte," siger han.
Ifølge Jørgen Hoppe er problemet, at der ikke er tradition for lønsamtaler i detailhandlen. Det skyldes dels, at det er et typisk kvindefag og dels, at de ansatte er meget loyale over for deres arbejdsgivere.
"Det er jo et servicefag, hvor man er vant til at være sød og smilende, og det er man så også, når det drejer sig om ens egen situation," siger han.
HK Handel vil følge udviklingen nøje og se, om arbejdsgiverne lærer at indkalde de ansatte til lønsamtale.
"Ellers vil vi gå efter arbejdsgiverne. I første omgang vil vi gå efter en forhandling med arbejdsgiveren. Men det kan ende i Arbejdsretten, hvor arbejdsgiveren pålægges at betale en bod," siger Jørgen Hoppe, der i dag vil gå fra butik til butik i Nordjylland for at minde arbejdsgiverne om, at de skal huske at tage en lønsnak med deres ansatte.
Ca. 80.000 butiksansatte er omfattet af den nye overenskomst, der forpligter arbejdsgiveren til at indkalde dem til en lønsamtale mindst én gang om året.