Den internationale sportspresse har i disse dage travlt med at analysere de 32 landshold, der fra i morgen deltager VM-slutrunden.
Og flere af de internationale journalister bider mærke i en ung mand fra Danmark.
"Hvis der er en ting, Danmark er berømt for, er det at producere verdensklasse midtbanespillere, der kan angribe. Denne dreng er ikke anderledes og ofte blevet sammenligning med den danske legende Michael Laudrup," skriver den nigerianske avis The Nation om Christian Eriksen ifølge sporten.dk.
Også fra Irland lyder lovprisningerne af VM's yngste spiller.
"1992 var et godt år for Danmark. Det bliver husket som året, nationen overtrumfede Tyskland og resten af kontinentet ved at vinde EM. Men snart kan det være, året i endnu højere grad huskes som året, Chrstian Eriksen - fantastiske Michael Laudrups arvtager - blev født," siger Irish Times' Carl O'Malley.
"Vi ønsker ikke at tale ham for meget op, men drengen er bare fandens fantastisk", slutter han.
Adskillige storklubber holder ifølge meldinger i sportspressen øje med Christian Eriksen, der rejste til Amsterdam Arena efter flere år i fynske OB.