Administration 

10.000 lærere skal knokle Helles reform i hus

Overarbejde på erhvervsskolerne har i flere år været en torn i øjet på regeringens regnedrenge. I det vildeste tilfælde tjente en lærer 720.000 kroner ekstra om året. Nu advarer lærernes fagforening om, at regeringens reformplaner risikerer at skabe en ny overarbejds-eksplosion. (Foto: FOTO: Polfoto/Martin Lehmann)

Lærernes overenskomster skal presses maksimalt for at realisere regeringens reform af erhvervsuddannelser. Krav om mere undervisning betyder enten nul forberedelse eller ny eksplosion i overarbejde, hvis der ikke følger penge med reformen, advarer både fagforeninger og erhvervsskoler.

Over 10.000 lærere på tekniske skoler og handelsskoler kommer til at tilbringe mere tid foran tavlen og mindre tid med næsen i lærebøger og instruktionsmanualer, hvis regeringens reformplaner holder stik.

Kravet om mere undervisning betyder enten nul forberedelse eller en eksplosion i overarbejde, hvis der ikke følger ekstra penge med.

Sådan lyder advarslen fra erhvervsskolernes organisation og lærernes fagforeninger forud for det endelige udspil til en reform af erhvervsuddannelserne.

"Det kræver flere ansættelser, hvis eleverne skal have mere undervisning på minimum samme kvalitetsniveau, som de får i dag. Men det er der ikke noget, der tyder på i finanslovsudspillet. Man skal i den grad have tryllestaven frem, hvis det regnestykke skal gå op," siger Hanne Pontoppidan, der er formand i Uddannelsesforbundet, som repræsenterer omkring 5.000 erhvervsskolelærere.

Handelsskolernes Lærerforening deler bekymringen:

"En del af finansieringen består i at få lærerne til at løbe hurtigere. Men det er klart, at der bliver meget mindre tid til forberedelse, hvis man bare vil stramme skruen," siger formand Søren Hoppe Christensen.

Kræver 13 procent mere undervisning

Statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) introducerede reformen som regeringens næste store projekt ved Folketingets åbning i går.

Formålet er at genoprette erhvervsuddannelsernes flosssede image, som i dag får næsten halvdelen af eleverne til at droppe ud og de fleste til at styre direkte i gymnasiet efter folkeskolen.

Det skal blandt andet ske ved at skrue op for undervisningstiden, så eleverne fremover går i skole 26 timer om ugen frem for de nuværende 23.

Lærerne skal altså i gennemsnit undervise 13 procent mere.

Her spiller det en afgørende rolle, at der under vinterens overenskomstfornyelse for de statsansatte blev gjort op med de firkantede arbejdstidsregler, der som med folkeskolelærerne forudsatte en fast mængde forberedelse for hver enkelt undervisningstime.

"Erhvervskolereformen er i den grad forankret i Finansministeriet. Det er en grundlæggende forudsætning, at erhvervsuddannelserne får det maksimale ud af overenskomsterne," som et folketingsmedlem tæt på forhandlingerne på Christiansborg udtrykker det.

Vurderingen deles af organisationen Danske Erhvervsskoler.

"Der hersker ingen tvivl om, at rammerne for, hvad det her må koste og hvor lang tid ting må tage, ikke er udstukket ud fra pædagogiske overvejelser eller af hensyn til virksomhederne," siger direktør Lars Kunov.

Flere timer for samme penge

Selv om undervisningsminister Christine Antorini (S) har garanteret, at der er ekstra penge til det forestående løft af erhvervsskolerne, tyder samtidige besparelser i tilskuddet til skolerne på, at reformen i bedste fald bliver et nulsumsspil.

Erhvervsskolelederne er godt tilfredse med, at den nye overenskomst giver frie hænder til at planlægge arbejdet, men udsigten til flere timer for de samme penge vækker bekymring.

"Jeg har på fornemmelsen, at de 26 timer bliver finansieret på skolen, og der ikke følger ekstra midler med til dem. Og det vil være stærkt bekymrende," siger Lars Kunov.

Overarbejde for 720.000 kroner

Overarbejde på erhvervsskolerne har ellers længe været en torn i øjet på regeringens regnedrenge. Sidste år viste en rapport fra Moderniseringsstyrelsen, at lærerne i gennemsnit fik udbetalt 37.000 kroner årligt i overarbejde - og i det vildeste tilfælde udløste 720.000 kroner ekstra i årsindtægt.

Opgøret med de strikse arbejdstidsregler burde få overarbejdspuklen til at lægge sig.

Men i Uddannelsesforbundet vurderer formand Hanne Pontoppidan, at reformplanerne kan få den modsatte effekt.

"Reformen kan umiddelbart se ud til at forværre problemet. Hvis der er en masse ekstra undervisningstimer, som lærerne samtidig skal forberede sig til, akkumulerer de stadig overarbejde. Problemet er alene forsvundet, hvis der er nogen ledelser ude på skolerne, som siger, at forberedelse fremover ikke er nødvendigt," siger hun.

FAKTA: Det vil regeringen

I 2001 søgte omtrent hver tredje ung ind på en erhvervsuddannelse efter Folkeskolen - i dag er det kun 18 procent.

 

Samtidig dropper op mod halvdelen af erhvervsskoleeleverne fra undervejs.

 

Med en reform af erhversuddannelserne vil regeringen løfte kvaliteten, mindske frafaldet og sikre en søgning på 25 procent i 2020 og 30 procent i 2025.

 

Regeringen ønsker:


  • Strammere adgangskrav - de unge skal have minimum 2 i dansk og matematik, men får mulighed for dispensation gennem samtale eller optagelsesprøve.
  • Færre indgange til grundforløbet og et basisår, hvor eleverne får bedre tid til at vælge studieretning.
  • Mindst 26 timers undervisning om ugen. I dag er gennemsnittet 23 timer.
  • Flere højniveaufag.
  • Opdeling af unge og voksne studerende i to spor.
  • Udbredelse af kombinationsuddannelsen EUX, som kombinerer erhvervsuddannelse med det almene gymnasium.

iltsvind
Nyheder

Ny kvælstoflov er vedtaget: Minister glæder sig

mark
BREAKING

Landbrugets organisation efter ny lov: Det bliver sværere og dyrere

møde
Nyheder

Færre på magten: De største virksomheder får direkte adgang til politikerne

parkeringsplads
Nyheder

Flertal foretrækker digital parkering: Nu foreslår DI fælles regler

elever i skole
Nyheder

Undersøgelse: Her er unge mest i fare for at droppe ud af uddannelsen

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

grafik web
Advertorial

Annonce

Sådan vælger du den rette bredbåndsforbindelse til husstanden

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje