Administration 

Vores løn er hemmelig: Tabu står i vejen for ligeløn

Ligelønnen afhænger af vilje, men også af, at uligelønnen kommer frem i lyset, mener fagforbund. (Foto: Brian Bergmann, Scanpix)

Vi er meget lukkede, når det gælder lønforhold på vores arbejdsplads, viser ny undersøgelse. Fagforbund mener, at arbejdsgiverne lægger låg på diskussioner om løn og på den måde spænder ben for ligeløn.

Hvad tjener mine kolleger egentlig, og hvordan står jeg i en sammenligning? Som regel ved vi det ikke, og vi synes heller ikke, vi har ret til at vide det. Men løntabuet kan koste ansatte dyrt og være med at skabe forskelle i løn mellem mænd og kvinder.

Lønforhold på éns arbejdsplads bliver i vid udstrækning betragtet som et privat anliggende, fremgår det af en undersøgelse, som Ingeniørforeningen IDA har fået foretaget blandt et 1124 lønmodtagere, hvilket er et repræsentativt udsnit.

Kun 17 procent siger, at der er fuld åbenhed omkring løn på deres arbejdsplads. 25 procent tilkendegiver, at de diskuterer løn med deres nærmeste kolleger, mens resten i et eller omfang oplever, at der er lagt låg på diskussioner om løn på arbejdspladsen.

Enten fordi det betragtes som en privat sag, fordi det ikke er almindeligt eller velset, at man taler om løn på arbejdspladsen eller fordi arbejdsgiveren ligefrem forbyder dem at gøre det.

Privat sektor mest lukket 

Tys tys kulturen er langt mere udbredt i den private end i den offentlige sektor. Her siger 36 procent, at det ikke er almindeligt at man taler om løn, 13 procent at det ikke er velset, at man gør det, og 5 procent, at deres arbejdsgiver ikke tillader, at de taler med hinanden om deres lønforhold.

Især det sidste gør Juliane Marie Neiendam, formand for de Ansattes Råd i IDA, stærkt bekymret.

- På alt for mange arbejdspladser er enhver snak om løn omgærdet af hemmelighedskræmmeri. Det er ærgerligt, for på den måde kommer vi hverken diskrimination eller underbetaling til livs.  Og særlig slemt er det, når arbejdsgiverne ligefrem forbyder deres medarbejdere at tale om løn. Det er i direkte strid med loven om ligeløn, siger hun.

- Den slags er med til at fastholde lønforhold som et tabu og er et klart benspænd i forhold til for eksempel kampen for at opnå lige løn mellem kønnene for lige arbejde, mener Juliane Marie Neiendam.

18 procent lønforskel

Ifølge SFI, Det Nationale Forskningscenter for Velfærd, udgør lønforskellen mellem kønnene på det danske arbejdsmarked cirka 18 procent. En stor del af forskellen kan forklares med det kønsopdelte arbejdsmarked. Det indebærer, at kvinder og mænd typisk arbejder i forskellige sektorer, brancher med forskellige arbejdsfunktioner og på forskellige niveauer i hierarkiet.

Men tilbage er en lønforskel på 5-7 procent, som ikke kan forklares på den måde.

LO-næstformand Nanna Højlund har en stærk mistanke om, at forklaringen i virkeligheden er diskrimination og forskelsbehandling. Derfor efterlyser hun en større åbenhed om lønforhold, end IDA’s undersøgelse afspejler.

- Folk går rundt og tror, at alt er i skønneste orden, og når vi så taler om uligeløn, får vi at vide, at der jo ikke er nogen sager om ligeløn. Nej, det er da klart, når folk ikke kan få øje på uretfærdigheden. Det kan jo ikke være meningen, at de skal opdage den ved en tilfældighed, og man skal ligge på lur i printerrummet for at finde ud af, hvad hinanden tjener, mener LO-næstformanden.

Hun mener, det er nødvendigt med kønsopdelte ligelønstatistikker på hele arbejdsmarkedet, hvis vi skal uligelønnen til livs.

DA: Sådan er vi bare

I Dansk Arbejdsgiverforening tager underdirektør Steen Müntzberg klart afstand fra arbejdsgivere, der prøver at lægge låg på snakken om løn i deres virksomheder. 

- Vi er fuldstændig enig i retsstillingen, og det er heller ikke et billede, vi kan genkende, siger han.

Steen Müntzberg har en anden forklaring på, at danskerne er så lukkede, som de er, når det handler om deres løn.

- Det er et sjovt fænomen, for vi taler meget frit om mange ting på vores arbejde, hvilket udlændinge altid bemærker. Men lige løn opleves som et meget privat anliggende. Hvorfor ved jeg ikke, siger han. 

Lav prioritering

Ligestillingsforsker på Aalborg Universitet Anette Borchorst mener, at kampen for ligeløn lider under, at skiftende regeringer har henholdsvis strammet og slappet kravene til lønstatistikker. Den nuværende regering har slappet.

- Min bedste forklaring på lønmodtagernes lukkethed om lønforhold er, at ligestilling er røget så langt ned ad dagsordenen i Danmark og nu har så lav prioritering. I Norge og Sverige er der langt større fokus på at få private virksomheder til at arbejde med ligelønsproblematikken, siger hun.   

Min løn kommer ikke andre ved

Sådan oplever lønmodtagerne åbenheden omkring løn på deres arbejdsplads. De er blevet spurgt: 'Hvilke af disse udsagn passer på dig?', og der har været mulighed for at pege på flere udsagn. 

Procentdelen, der nævnes først, gælder hele arbejdsmarkedet. De to procentdele, der står efter de enkelte udsagn i parantes, gælder henholdsvis den offentlige og private sektor.

17 procent: Der er fuld åbenhed omkring løn på min arbejdsplads. (13/23 procent)

25 procent: Jeg diskuterer løn med mine nærmeste kolleger. (20/32 procent)

24 procent: Jeg betragter løn som en privat sag. (28/18 procent)

35 procent: På min arbejdsplads er det ikke almindeligt, at man taler om løn. (36/34 procent.

10 procent: På min arbejdsplads er det ikke velset, at man taler om løn. (13/4 procent)

3 procent: Min arbejdsgiver tillader ikke, at man taler om løn. ( 5/1 procent)

17 procent: Ingen af udsagnene. (13/23 procent)

Kilde: Userneeds for Ingeniørforeningen IDA på baggrund af svar fra 1.124 repræsentativt udvalgte lønmodtagere, der ikke er topledere.  

fra kampen
Sport

Japan chokerer Boxen og

sætter Danmark til vægs

Et dansk kørekort
Nyheder

Sænker promillegrænsen

for nye bilister

Politifolk og biler og en afspærring ved en vej
Krimi

Mand fængslet:

Stak kvinde i maven

En kvinde med fingrene på et tastatur på en bærbar computer.
Helt vildt

Studerende blev overrasket:

Der stod en kvart

million på kontoen

En yngre kvinde taler i telefon
Sundhed

Kimet ned: Frygter

dårlig stemning

juleaften

En kvinde ved et bål
Krimi

Forsvundne Kathrines mor:

Det er forfærdeligt

Mor og datter sammen på den røde løber.
Kendte

Diamantdronningen

er blevet genforenet

med fængslet datter

En pige med en pakke
Nyheder

Hærværk i 

4. klasse: Julen

smadret

Mike Villa Fonseca
Nyheder

Mike Fonseca

forlænger sygeorlov

fra Folketinget

Retsfoto af Sanjay Shah
Krimi

Dommer fængsler

Sanjay Shah i sag om udbytteskat

risalamande
Mad og drikke

Ideer fra julekøkkenet:

Roulade med risalamande 

en kampvogn på en mark
Nyheder

Hjælp til Ukraine er på laveste niveau siden invasion

snedækkede træer i en skov
Nyheder

God chance for en hvid jul 

en masse film på en tv-skærm
Film og TV

Kørt træt i klassikerne? Disse julefilm skal du se

en pumpgun på en terrasse
Krimi

14-årig pige dræbte, sårede og begik selvmord

en smilende politiker
Nyheder

Bjerre tilbage som minister: Sker på trist baggrund

en McDonald's restaurant
Mad og drikke

McDonald's vil åbne 9.000 nye restauranter

en kvinde ved en dør
Kendte

Mia Wagner færdig

tre smilende personer i en skov
Film og TV

Vrøvlehoveder i komikers debutfilm

En kvinde pakker en gave op
Livsstil

Det ønsker danskerne sig til jul i år

Nyheder

Hadefulde Facebook-kommentarer om jøder eksploderer

en ældre hvidhåret mand
Nyheder

Senatet i USA: Ingen hjælp til Israel og Ukraine

Sport

FCK-træner: Årets værste kamp

Biler på snedækket vej
Krimi

Snevejrs-onsdag gav travlhed hos autohjælpere

Tesla ladestander
Nyheder

Pensionselskab dropper Tesla

nattehimmel
Nyheder

Kig op - masser af stjerneskud på nattehimlen

politi og afspærringer
Krimi

Mand meldte sig selv efter knivstikkeri

Prins Constantin og prinsesse Marie
Kongelige

Prins Constantin er død

Melvin på den røde løber
Kendte

Efter hjernetumor:

Melvin Kakooza deler

rørende video

Portræt af mand
Nyheder

Ung socialdemokrat udsat for dødstrusler

Forside af magasin
Nyheder

Her er Årets Person

tre glade mænd
Nyheder

Konkurs: Bryggeri
lukker for hanerne

et par
Kendte

Karsten Ree vil have

trecifret millionbeløb

for sit palæ

Nyheder

Sanjay Shah-sagen: Det forventer ministeren, sagen vil koste

et glas øl
Nyheder

Bryghus lukker

og slukker

en mand i et køkken
Mad og drikke

Tips og tricks: Lav din egen lækre konfekt

en kvinde synger på en scene
Kendte

Britney Spears

smider igen tøjet

Krimi

Trafikdrab på fireårig

- mand bag tremmer

en mand nyder det gode vejr
Kendte

Så meget har Mikkel Beha på kistebunden

en kvinde
Krimi

Politiet leder

efter Kathrine

- ved du noget?

billede fra et bryggeri
Nyheder

Carlsberg-chef vil

nationalisere

russisk bryggeri

en person sættes ind i en politibil
Krimi

En er anholdt efter mistænkeligt dødsfald

biler på snedækket vej
Nyheder

LIVE-blog fra snevejret

kvinde smiler
Kongelige

Mary stikker af:

Hjem til Australien

sneklædt motorvej
Nyheder

Vejret skaber problemer flere steder i landet

en mand på en talerstol
Nyheder

Donald Trump: Jeg bliver ikke diktator - kun på dag et

en mand på en scene med et trofæ
Sport

Vingegaard i spil

til ærefuld pris

en mand på en fabrik
Nyheder

Danmark åbner en af verdens største insektfabrikker

prins harry skuler
Kongelige

Prins Harrys advokat:

Uretfærdigt

trafik på snedækket motorvej
Nyheder

Nyt snevejr rammer

Danmark 

håndboldspillere jubler
Sport

Danmark smadrer

Rumænien

politi og ambulancer til stede på vej
Krimi

4-årig pige død

efter påkørsel  

mand knytter næven
Sport

Årets fund: Her er

de 10 kandidater 

mand hopper ud af fly
Helt vildt

OL-deltager i fængsel:

Lod sit fly styrte til jorden

politi til stede på vej
Krimi

Kvinde melder sig selv

efter fatal påkørsel 

politibiler holder på vej
Krimi

Person fundet død

- mand anholdt 

folk går forbi blomster i Paris
Nyheder

Advarer: Stor risiko

for terror op mod jul

Blå blink fra udrykning
Krimi

Dansk mand fængslet

i Sverige for drab 

en mand på en rå scene
Kendte

Sting i København: 

Kæmpe show på vej

En gråhåret mand taler
Kongelige

Kronprinsen er rejst til Dubai

et gerningssted
Krimi

15-årig sigtet for grov vold mod hjemløs mand 

Putin og en sheik smiler
Nyheder

Putin besøger to store olielande 

en julemand i Tivoli
Livsstil

Konkurrence: Vind Tivolibilletter og turpas

en høj blond kvinde
Kendte

Brigitte Nielsen: Jeg starter forfra

en wok med mandler i
Mad og drikke

Sådan laver du lækre brændte mandler

en elektrisk bil
Biler

Dansk fagforbund i sympatikonflikt med Tesla

en ung kører bil med mobiltelefon i hånden
Biler

Unges mobilbrug under kørslen er massivt 

Tre farvestrålende glas med lemonade
Mad og drikke

Energidrik koster endnu et liv

et par mandeben i høje støvler
Kendte

Gæt et par mandeben

En futuristisk truck
Nyheder

Hvordan pokker kommer man ind i Teslaen?

betjente på en strand
Krimi

Kvindelig turist på paddleboard bidt ihjel af haj

ishockeyspiller
Nyheder

Efter dødsulykke: Vil 

have bedre beskyttelse

tre mand får servering udendørs
Nyheder

Hyg dig til

klokken to om natten

mand og kvinde
Film og TV

Smugkig: Første

billeder fra ny stor-serie

portræt af mand
Nyheder

Andreas Mogensen: Nu

føles det mere som et hjem

fem mennesker
Film og TV

Valdes Jul: 

Banker konkurrenterne

håndboldhold
Sport

Håndboldkvinder:

Nu kan der nørdes

mand og kvinde
Kongelige

Deler julevideo: Frederik

og Mary pynter juletræ

portræt af mand
Nyheder

Skæld ud til regeringen

en elbil
Biler

Toyotas elektriske tigerspring