Kentucky State Universitys rektor har delt ud af sin egen løn, så universitetets lavest lønnede kunne få en højere løn. Det skriver Kentucky.com
Raymond Burse, der er midlertidig rektor på Kentucky State University, har givet mere end 90.000 dollars, svarende til omkring en halv million danske kroner til universitetets lavtlønnede ansatte. Det har betydet, at de alle nu får en løn på minimum 10,25 dollars i timen, som svarer til omkring 57 danske kroner. Inden Raymond Burses initiativ lå minimumlønnen på 7,25 dollars, svarende til 40 danske kroner.
"Min situation er, at jeg ikke behøver at arbejde," fortæller Raymond Burse, der gik på pension i 2012, men nu er tilbage på arbejdsmarkedet som midlertidig rektor i 12 måneder.
Derfor vil Raymond Burse gerne belønne dem, der arbejder hårdt, udfører fysisk krævende arbejde og samtidig får udbetalt den mindste løncheck. Han gik til bestyrelsen med forslaget, som til Raymond Burses store glæde blev vedtaget den 25. juli.
Når Raymond Burse forlader rektorstolen på Kentucky State University, og den nye rektor træder til, bliver den halve million danske kroner ved med at gå til de lavtlønnede i stedet for til den nye rektor.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.