Administration 

Uber blev hjulpet til Danmark af Udenrigsministeriet og skattefinansieret fond

Med få klik i Uber-app'en kan man blive hentet af en anden privatbilist. Men det er ulovligt, mener flere parter. Nu viser det sig, at virksomheden fik hjælp af det offentlige til at etablere sig i Danmark. (Foto: Foto: Simon Skipper, Scanpix)

Amerikanske Uber har mødt heftig kritik og er blevet politianmeldt i Danmark. Samtidig har virksomheden fået hjælp af Udenrigsministeriet og en skattefinansieret fond.

Den amerikanske virksomhed Uber deler vandene. Mens masser af brugere verden over med et par klik på deres smartphone kan bestille et lift fra en privat bilejer, er både fagforeninger, myndigheder og visse politikere i adskillige lande mindre begejstrede for Uber.

Det gælder også herhjemme, hvor Trafikstyrelsen politianmeldte Uber blot to timer efter virksomhedens ankomst til Danmark. Samtidig har Københavns Politi sigtet mindst 24 Uber-chauffører for ulovlig taxakørsel.

Men i dag kan Avisen.dk afsløre, at Uber blev hjulpet på vej af det offentlige, da virksomheden skulle etablere sig i Danmark.

Ministerie og fond hjalp til

Da Uber i 2014 kom til Danmark, skete det med hjælp fra Invest in Denmark, som er en del af Udenrigsministeriet, og fra fonden Copenhagen Capacity. En fond, der skal tiltrække investeringer og arbejdspladser til hovedstadsområdet, og som primært er betalt af skattekroner fra Region Hovedstaden og Region Sjælland.

- Vi mødte Uber for første gang i 2014 og har bistået dem med at afklare de forskellige muligheder for at etablere sig i Danmark. Det er en type services, vi tilbyder alle udenlandske virksomheder, siger Copenhagen Capacitys direktør Claus Lønborg, som pointerer, at der ikke er blevet rådgivet om regler eller love på taxaområdet.

Uro om Uber

Amerikanske Uber kom i 2014 til København. Virksomheden faciliterer, at kunder gennem en app til smartphones kan samles op af en privat bilejer og køre dem til en aftalt destination.

Hos Uber betragter man tjenesten som en platform for samkørsel, som under visse forudsætninger er lovligt i Danmark.

Men i taxabranchen betragter man tjenesten som ulovlig piratkørsel. Den vurdering deler Trafikstyrelsen, som i 2014 politianmeldte Uber. Samtidig er mindst 24 personer, som kørte for Uber, blev sigtet af politiet for brud på taxaloven og taxabekendtgørelsen.

UDVID

Hjælpen, som er sket i et samarbejde mellem Invest in Denmark og Copenhagen Capacity, har blandt andet bestået i drøftelser om rekruttering af medarbejdere, kontakt til Danmarks Tekniske Universitet og anden hjælp i forbindelse med Ubers etablering i Danmark.

Samtidig har Copenhagen Capacity hjulpet med at finde de kontorlokaler på Østerbro i København, som Uber nu har til huse i samt lokaler til et rekrutteringsarrangement, som Uber i marts afholder i København.

- Helt konkret hjælper vi virksomheder som Uber med at finde ud af, hvordan danske skatteforhold er, hvem man skal kontakte, hvis man vil samarbejde med universiteter, hvor man går hen, hvis man skal registerere en virksomhed i Danmark, hvor man kan finde talentet, og hvad det er for styrkepositioner, vi har i Danmark, forklarer direktøren.

3F og brancheforening forundret

I brancheforeningen Taxiførere i Danmark (TiD) undrer man sig over den skattebetalte hjælp til Uber.

- Efter to timer i Danmark blev Uber politianmeldt af Trafikstyrelsen. Enhver offentlig virksomhed, der går ind og støtter Uber, må vide, at den øverste myndighed på trafikområdet har ment, at der var noget helt galt, siger formand Søren Nicolaisen til Avisen.dk

Den undren deler Jan Villadsen, formand for 3F Transport, der blandt andet organiserer taxachaufførerne. Han beskylder Uber for ikke at betale skat i Danmark.

- Jeg synes ikke, at virksomheder, som prøver på at undergrave det danske velfærdssamfund, skal have skatteyderbetalte kroner til at lave deres arbejde. Jeg skal ikke blande mig i, hvad man bruger private midler til, og jeg betaler normalt min skat med glæde. Men det bliver jeg ikke ved med, hvis det går til sådan nogle ting, siger Jan Villadsen til Avisen.dk.

DF: Det offentlige skal ikke støtte piratkørsel

Også i Dansk Folkeparti vækker den offentlige støtte til Uber harme.

- Som jeg ser Uber, leverer de en smart app, der kan hjælpe med at organisere piratkørsel i strid med taxalovgivningen. Det er yderst beklageligt, at vi har offentlige kasser, der er med til at fremme virksomheden, siger transportordfører Kim Christiansen og fortsætter:

- Det virker helt uforståeligt, at en styrelse under Transportministeriet politianmelder en virksomhed, alt imens andre embedsmænd i Udenrigsministeriet sidder og understøtter virksomhedens aktiviteter, siger Kim Christiansen (DF) til Avisen.dk.

Fond: Vi skal hjælpe alle lovlige firmaer

I Copenhagen Capacity understreger direktør Claus Lønborg, at fonden er sat i verden for at hjælpe alle udenlandske virksomheder.

- Vi er helt upolitiske i vores tilgang til, hvem vi arbejder sammen med. Vi forsøger at give alle et så godt grundlag som muligt for at beslutte, om man vil etablere sig i Danmark, siger Claus Lønborg.

Den hjælp gives til alle lovlige virksomheder, der efterspørger den, understreger direktøren.

- Vores oplevelse har i hele forløbet været, at Uber ikke er en ulovlig virksomhed, pointerer Claus Lønborg.

Ministerie: Vi indstiller, hvis Uber er ulovlige

En tilsvarende melding lyder fra Invest in Denmark under Udenrigsministeriet.

- Invest in Denmark er sat i verden for at hjælpe med at tiltrække udenlandske virksomheder til Danmark. Vi yder rådgivning på lige vilkår til alle udenlandske virksomheder, som henvender sig med et seriøst ønske om at investere i Danmark, lyder det i en mail til Avisen.dk fra kontorchef i Udenrigsministeriet Dorte Bech Vizard, som er chef for Invest in Denmark.

Bliver Ubers forretning kendt ulovlig, forholder det sig dog anderledes.

- Det er samtidig klart, at hvis domstolene når frem til, at en virksomheds aktiviteter ikke lovligt kan udføres i Danmark, så indstiller vi rådgivningen, skriver Dorte Bech Vizard.

Uber afviser og håber på reform

Uber har ikke ønsket at stille op til et interview, men skriver i en mail til Avisen.dk:

- Vi er uenige i anklagerne, og det er vores klare opfattelse at vi opererer indenfor rammerne af dansk lov. Det skal også stå helt klart, at vi som selskab betaler alle lovpligtige skatter og afgifter i alle de markeder, vi opererer på, også i Danmark.

Selskabet mener samtidig, at rammerne for samkørsel og taxakørsel trænger til en opfriskning.

- Vi er dog også af den opfattelse, at rammebetingelserne for taxa er forældede, og vi støtter op om de mange opfordringer til reform, ikke blot af delekørsel, men også på taxaområdet, skriver Uber.

fem skuespillere stillet op til fotografering
Kendte

Badehotellet-stjerner
drømmer om mere

et nærbillede af en flymotor
Nyheder

Lufthavn lukket

- "suget ihjel" af flymotor

et par
Kendte

Lauritz-medejers

personlige
selskaber konkurs

to mænd i en filmscene
Kendte

Overraskelse:
Dansker har stor rolle
i ny Superman-film

en mand med solbriller
Kendte

Mads Langer scorer
hurtigt 12 millioner

et par krammer
Kendte

Paradise-strid afgjort

høns i en hønsegård
Nyheder

PFAS-stoffer fundet i æg

et skilt spejler sig i et vindue
Nyheder

Jensen’s Bøfhus får
markant underskud

en lottokupon
Nyheder

Lottogevinster:
Er det din million?

Nyheder

Soundboks får igen

stort millionunderskud

hånd tager kaffe fra en hylde
Nyheder

Vil fjerne afgiften på kaffe

kvinde med armenen på sofakant
Kendte

Sara Lygum skal

afløse Lene Beier

en lap papir med teksten konkurs vi beklager
Nyheder

Få firmaer gik konkurs i juni - mere end 1000 job forsvandt

tennisspiller helt i hvidt tøj
Sport

Mærket Tauson taber

foran kong Frederik

en strand
Nyheder

Glemte ting på stranden 
satte to store redningsaktioner i gang

Nyheder

Trump vil udsætte told

mand og kone på den røde løber
Kendte

Vil sælge Holtewood 

for 16,5 millioner kroner

cykelrytter jubler på målstregen
Sport

Voldsomt styrt i touren

billede af energi i orange indpakning
Sundhed

Tilbagekaldes: 
Spis dem ikke

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Dansktoplegende er død

EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyen - portræt
Nyheder

Enighed: Von der Leyen

bliver ikke fældet

En smilende mand med hvidt forklæde
Nyheder

Kendt restaurant lukker øjeblikkeligt

Nærbillede af nogle larver i et træ
Nyheder

Ekspert i opråb: 
Kræver handling mod larven fra helvede

Jacob Riising og Signe LIndkvist slår ud med armene
Kendte

Vildt hussalg: 
Kendt tv-vært scorer over 20 millioner

Skiltet foran retten i Herning
Krimi

Kastede molotovcocktails mod midtjysk fabrik

Mads Mikkelsen, Caterina Murino og Daniel Craig på en rød løber.
Kendte

Tidligere Bond-babe:
Gravid som 47-årig

En balje med svampe i vand
Nyheder

Kvinde dømt: Forgiftede svigerfamilien med fluesvamp

Trump holder en knyttet næve i vejret
Nyheder

Trump sviner Musk: 
Han er blevet en fiasko

En mand og en dreng spiller strandtennis mens folk solbader
Nyheder

DMI: Onsdag vender den tilbage

et udrykningsblink på en motorcykel
Krimi

Mand gik amok -
smadrede togets toilet

en slange ligger sammenrullet
Helt vildt

Smuglede pytonslanger i underbukserne - men ak!

hyggebelyst spisested
Nyheder

Brødre går konkurs

med spisested - igen

en butik set fra gaden
Helt vildt

Kloak eksploderede i
butik - afføring overalt

mange fluer sidder på hovedet af køer
Nyheder

Fluer skal bekæmpe kødædende maddiker

biler på en motorvej
Biler

Motorvej spiller lystigt

Beethovens 9. symfoni

To poser chips
Mad og drikke

Populær chips 
kaldes tilbage - igen

person holder Lotto-kupon
Helt vildt

Vinder 16 Lotto-millioner:

Her er kuponen købt

Personer ved udbrændt bus
Nyheder

15-årig dreng sigtet efter busbrand

Nyheder

Varmere badevand giver flere havbakterier

Nyheder

DMI varsler om mulige skybrud 

Brud kysser brudgom
Kendte

Spice Girl er blevet gift – igen

Gruppe af politifolk
Krimi

Knivdrama i Københavns Lufthavn

folkemængde til koncert
Kendte

Nu er det slut:

Osbournes

sidste skrål

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en mand med kasket
Nyheder

Elon Musk stifter nyt parti

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland

en politibil på en festivalplads
Krimi

Tissende kvinder

filmet med
vildtkamera på festival

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Stor teenager sigtet for overgreb på niårig

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon