Administration 

Taxamanden: Hvor bliver mediedebatten af inden DR bliver rundbarberet?

Jesper Grunwald er journalist, blogger og taxichauffør. Han er født i 1954 og og har taget hele dannelsesrejsen fra sin opvækst i et grundtvigsk, borgerligt landbo-hjem på Bornholm til en lang karriere i Danmarks Radio med en håndfuld cheftitler. Nåede at blive ridder af Dannebrog, inden han sagde op. I dag realiserer han en gammel drøm om at være taxachauffør. Det sker I den sølvgrå Mercedes med det grønne logo . Med frie arbejdsforhold og udstyr til at skrive og fortælle historier fra den fire-hjulede virkelighed. Det blev til bogen JEG ER BARE TAXAMAND sidste år. I Ekstrabladet EKSTRA om søndagen. På hans blog www.taxamand.dk. Og så her i avisen.dk, hvor han har sin egen blog: Et kig på Danmark og verden gennem forruden på en Mercer....

PÅ OVERFLADEN ligner det den klassiske dans på stedet om licensens størrelse. DR’s fjender, dem der vil have andel i DR’s markedsandel og dem, der bare vil have rundbarberet DR melder ud: NU skal der ske en helt grundlæggende ændring og nedskæring af den offentlige, selvejende medieinstitution. Derefter kommer Danmarks Radio på banen og fortæller, hvordan nedskæringer vil være altødelæggende for programvirksomheden og dens forankring i det danske folk.

– Og så – når gribbene er blevet mætte i debatten og tudekiksene er tørre, plejer det hele endog i nedskæringstider at ende med et kompromis, som lader DR få nogenlunde den finansiering, de havde drømt om i ledelsen.

Konkurrenterne er sure – og en af Europas mest succesfulde, folke-ejede medieinstitutioner kan ånde lettet op i endnu 2-3 år. Men spørgsmålet er, hvor længe denne Peter og ulven-strategi kan blive ved med at ende med at ulven tager flugten.

Dansk Folkeparti har for alvor åbnet diskussionen med et forslag om at skære licensen med 25 procent – med en milliard.

DR ER oppe mod fire alvorlige problemer i de medieforhandlinger, som skal sikre licens til insitutionen fra årsskiftet 2017/18:

  • For det første har den øvrige mediebranche med Danske Medier (de private, kommercielle mediers interesseorganisation) lobbyet for en markant nedskæring og/eller reduktion af DR’s virkefelt med en helt anden kraft end tidligere. Organisationsfolk og chefredaktører har slået og slået og slået på statsradiofonien, som var den primært en statsvirksomhed og licensen, der tager brødet ud af munden på dem, der må finansiere medieproduktion for egen regning.

 

  • For det andet – og måske som en følge af det første – er det helt tydeligt, at det borgerlige flertal i Danmark har draget DR ind i værdi-politikken. Værdipolitik på skalaen fra Liberal Alliances nærmest maniske kamp for at mindske statens størrelse og hylde det frie, liberalistiske demokrati - til hævnfølelsen overfor ”Over-Danmark” i Dansk Folkeparti. Hævn over det DR, der var for længe om at acceptere, at DR var en folkebevægelse og ikke en forening for landsbytosser. Hævn over det arrogante DR, der fik en kæmpe, ekstrabevilling til tv-gigantserien 1864 - og så ikke leverede den ægte nationalistiske krønike, hvor tysken er tosset og dansken er brav.

 

  • For det tredje ER den globale medieudvikling reelt en revolution. Aviserne skrumper, og de klassiske flow-medier radio og tv er ved at gå samme vej. Reglen om, at man ”bare” skal have et flow - et forløb på en mediekanal, som svarer til den ønskede målgruppe - så er succesen næsten hjemme. Men fremtidens mediebrugere er i fuld fart bort fra en bruger-situation, hvor man sætter sig ned foran tossekassen, tænder for sin yndlings-kanal – og bliver hængende så længe indholdet er spændende nok. Nej, den moderne bruger vil i stigende grad hellere hente indholdet via nettet, så man selv kanbestemme, hvornår der skal ses. Man frigør sig fra leverandørens afsender-tænkning.

 

  • For det fjerde har DR udviklet en selvfølelse og egomani i debatten om sig selv. Der bliver sagt danskerne og VI helt op til kvalmegrænsen. Der kreeres flomme-kommercielle reklameslogans som: 'Licens er noget vi giver til hinanden', selvom den ganske almindelige danske udmærket ved, at licens er noget man betaler to gange om året. Der siges VI og danskerne, så det smælder som Dannebrog. Pluralis majestatis, kalder man det i grammatikken - som var DR en del af kongehusets sprog. Man siger hele tiden VI og OS. Men mener man i virkeligheden MIG og OS i DR? Helt hysterisk var bestyrelsesformand Michael Christiansen med nogle udtalelser om, at en nedskæring vil skabe amerikanske tilstande og sætte både folkeoplysning og demokrati i farezonen.

AT TRO, at problemerne bare - og igen - kan reddes af rød blok er simpelthen for naivt. Eller snarere: En russisk roulette. Den første forudsætning vil være et valg om lidt - et valg som vil give rødt flertal, inden medieforliget er vedtaget. For selv den populære kulturminister Bertel Haarder, der er en due i regeringens liberaliseringstrang og en troværdig mand langt ind i modstandernes rækker, har sagt, at han vil lave medieforlig, selv om rød blok ikke vil være med.

Per Stig Møller fik sit monopolbrud på licensfinansieret taleradio og lod DR betale regningen i tab af frekvens og licensmidler. Måske bliver Bertel Haarder den kulturminister, der giver DR den hårdeste nedskæring i institutionens historie!

Det sørgeligste er, at dette ideologiske, hævngerrige, selvfede slagsmål holdes fuldstændigt udenfor den folkelige debat. Hvis man altså ser bort fra den populistiske journalistiske dækning, hvor befolkningen præsenteres for programmer, der skal dø og studieværter bare skal ryge og rejse.

MF for Liberal Alliance Mette Bock, der har en fortid som programdirektør i DR, har gentagende gange opfordret DR til at gå forud med en debat af og nytænkning af DR’s rolle og indhold. Man kan selvfølgelig tolke det som et liberalistisk frontalangreb på dansk kultur og demokrati.
Man kunne tage imod det som en redningskrans til en medie-institution, der har det med at se licens som en selvfølgelighed midt i en tid, hvor verden - herunder medieverdenen - er på den anden ende.

OG DER er masser af mulighed for en debat om DR og public service - udover institutionens definition af sig selv i universets midte:

  • Et ”smallere” DR, som fokuserer mere på ”… det markedet ikke kan levere” nationalt og internationalt.

 

  • Et mere risikovilligt DR, som skruer ned for X Factor og kongerøgelse og skaber nye platforme. Hvor er radio-talekanalen for de unge? Hvor er den digitale platform for kultur og politik til den nye voksengeneration.

 

  • Et DR som i højere grad er ”entreprenørvirksomhed” og distributør af medieindhold for public service udenfor institutionen selv. Hvorfor udbydes ikke en nyhedskanal - digital/en DAB-kanal med licensstøtte, så der skabes en slags monopolbrud på DR’s radionyhedsformidling?

 

  • Et DR, som hæver blikket fra stivnakket kanal- og flowtænkning og tænker helt nyt over for den generation, der ikke længere lever i industrisamfundet forstenede deling mellem forbruger og producent. Hvorfor samler DR (eller måske DR og andre aktører) ikke ressourcerne fra P3, DR3, netaktivitet og sociale medier for de unge – og skaber helt ny public service til fremtidens licensbetalere – uafhængigt af FM og gammeldags fjernsynstænkning?

DEN TRADITIONELLE DR-værdikamp kan jeg genkende. Det er en sportsgren for den politiske elite. Og det er kommercielle medieaktører, institutionerne – magtens udøvere, der sædvanen tro fører an.

Men hvor bliver borgerne og den folkelige debat af i det hundeslagsmål?

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

Beyoncé på scenen
Nyheder

Ikke-udgivede Beyoncé-sange stjålet fra bil

en smilende mand på en rød løber
Kendte

Hollywoodstjerne helt ukendelig: Tabt 100 kilo

politi ved et hus
Krimi

Politiet undersøger muligt mord i hus

afsvedne træer
Krimi

Naturbranden i Skagen er under kontrol

Par på den røde løber ved fodboldkamp.
Kendte

TV-vært sælger for 15 mio.

Bil ligger på taget i grøften
Krimi

Alvorlig ulykke:

Flere er kommet

til skade

Portræt af kvinde med briller
Kendte

Rosenkrantz-Theil forelsket i kollega

Røgsøjle stiger mod himlen i lufthavn
Nyheder

Flystyrt ved London:

Flere er døde

Nyheder

USA vil sende våben til Ukraine

Røgsøjle mod blå himmel
Krimi

Video: Naturbrand ved Skagen er ude af kontrol

Cykelrytter jubler
Sport

Pogacar mister førertrøjen

Portræt af smilende kvinde
Kendte

Camilla Martin scorer nyt job

Person ved altanbord med computer og telefon.
Rejser

Hver anden dansker tager arbejdet med på ferien

retten i aarhus set udefra
Krimi

Mistænkt dansk spion

overdraget til tysk politi

dronning margrethe smiler
Krimi

Truede med at

dræbe dronningen: 

Nu er dommen faldet

person står med mobiltelefon i hånden
Krimi

Falske betjente

svindlede borgere

indgang til fængsel
Helt vildt

Vild fangeflugt:

Gemte sig i taske 

Nyheder

Skybrud: Kun Bornholm går fri 

politibil med påskriften politi
Krimi

57-årig død efter ulykke 

person står med paraply i regnvejr
Nyheder

Varsler skybrud 

politibil holder på vej
Krimi

Mand og kvinde

fundet døde

røg stiger op efter flystyrt
Nyheder

Fly styrtet ned

uden for London

kong charles og donald trump poserer
Kongelige

Trump besøger

kong Charles 

folk går over gade i regnvejr
Nyheder

Dansk sommervejr:

Husk solbriller og

regnjakke 

lastbiler i kæ
Nyheder

Gaza: Børn dræbt 

mens de hentede vand 

kvinde i hvidt slår ud med armene
Kendte

Birthe Kjær:

Nu kan jeg tale om det

tennisspiller knytter håmden i triumf
Sport

Tronskifte i Wimbledon

hus i flammer
Krimi

Massiv røg i

boligkvarter

mand med paraply i regnvejr
Nyheder

DMI udsender varsel

billede af kort-kabale på bord
Nyheder

Spil helt gratis med Avisen.dk

kvinde ser forundret ud
Nyheder

EU udskyder toldmodsvar 

politi logo
Krimi

Mand tilstår: Har 

udsat andre for livsfare

wienerbrød
Nyheder

Omstridt bager
går konkurs

Ursula von der Leyen med flag i baggrunden
Nyheder

EU enige med Indonesien 

gader i en by
Nyheder

Migranter og lokale i slåskampe i Sydspanien

politi og brandfolk foran det brandramte hus
Krimi

Død person er fundet i brændende ejendom

et varmeanlæg
Nyheder

Konkurs: Kæmpe koncern knuser lille firma

et band
Kendte

Metallica sætter forsvarsminister på plads

børn i små gokarts
Nyheder

Legeland er gået konkurs

sammenkopieret billede med politi og sodet vindue
Krimi

Beboere evakueret

- mand sigtet efter

sjælden paragraf

en cykelrytter
Sport

Dansk sprinter fortsætter asiatisk succes

mand og kvinde i stort danseskrud
Kendte

Vild med dans-stjerne indlagt

pålægschokolade på brød
Nyheder

Pålægschokolade
kaldes tilbage

politi arbejder
Krimi

63-årig stukket med kniv - skænderi om lystfiskeri

mand og kvinde i galla
Nyheder

Så meget

tjener Vingegaard

Nyheder

Fire kvæstet i tyreløb

portræt af mand med stort smil
Kendte

Rasmus Bjerg: 
Endelig blev huset solgt

lars løkke hilser på mand i jakkesæt
Nyheder

Lars Løkke: Meningsløst

cykelrytter jubler over mållinien
Sport

Jonas Vingegaard:

Fint gennem flad etape

billede af krokodille i zoo
Dyreliv

Video: Det sejeste

monster på plads i Zoo

billede af storebæltsbroen i store bølger
Nyheder

Voldsom trafik:

Storebæltsbroen er lukket

Kamal og Hav på en rød løber
Kendte

Kendt komikerpar konkurs

Tre lottokuponer holdes i en hånd
Nyheder

Tre nye lottomillionærer: Her er kuponerne købt

Kølerhjelmen på en politibil, hvor der står politi
Krimi

Blodigt overfald: 32-årig dræbt med kniv

Nyheder

Turister evakueret i Grand Canyon

En række mennesker sidder i bar overkrop ved en poolkant
Helt vildt

Ny undersøgelse: Så mange tisser i poolen

REMA1000-skilt foran en butik
Nyheder

Dagligvaregigant tilbagekalder: Spis det ikke

En hånd holder en sprøjte og vaccine
Nyheder

Efter omdiskuteret
vaccinedokumentar:
Læge mister autorisation

Trump bag en bande, der står Texas på
Nyheder

Trump raser efter kritik

Døren til en politibil
Krimi

Drama på Hovedbanegården: Lukket efter knivstikkeri 

Mand i tyrolertøj
Kendte

Peter Ingemann: 

Stort afslag i prisen

mand ser bekymret ud med hovedet på armen
Mad og drikke

Klamme fund: 

Kendt tv-kok i problemer

mand på talerstol bag mikrofoner
Nyheder

Zelenskyj: USA leverer

igen militære forsyninger 

Nyheder

USA: Vil fyre

1300 i ministerie

flere politibiler
Krimi

Fly-dør faldt

ned fra himlen 

par i kærlig omfavnelse på den røde løber
Kendte

Danmarks power-par: 

Vi har for travlt til børn

Sport

Vingegaard fulgte

Pogacar hele vejen

mand og kvinde bag solbriller
Nyheder

Flade Bieber-anmeldelser

brand og sort røg fra bygninger
Krimi

Brand raserer

flere bygninger

DR Byen set ude fra
Nyheder

DR brugte

ulovlig arbejdskraft

Politifotos af to mænd
Krimi

Efterlyst for drabsforsøg

personer i flyterminal
Rejser

Flyselskaber advarer om højere billetpriser

Front på tre lastbiler
Nyheder

Stort firma konkurs

Skilt med Finanstilsynet
Nyheder

Nystartet bank får millionbøde 

Kø på motorvej
Nyheder

Alvorlig ulykke spærrede motorvej

Mand med stort skæg og langt hår
Kendte

Anders Lund Madsen flytter:

Så dyr er hans villa

præst med bibel i dene ene hånd og den anden i døbefont
Nyheder

Her er de mest populære navne i år

Helikopter i luften
Krimi

Dræbt i ulykke

Par står under paraply
Nyheder

Weekendens vejr:

Sol og byger