Administration 

Styrmand Kurt sagsøger rederiet og staten: Føler sig snydt for 100.000 kr

Fagforeninger kan ikke selv anlægge sager, derfor gik Kurt Lützhøft med til at ”lægge krop til” den principielle sag mod arbejdsgiveren DFDS om DIS-ordningen.

(Foto: Foto: Privat/Udlånt af Søfartens Ledere. )

Det kan ikke være rigtigt, at søfolk snydes i reallønnen, fordi rederier skal have statsstøtte gennem sømandsskatten, mener styrmand, der har lagt sag an mod sin arbejdsgiver DFDS og skatteministeriet.

Når man betaler nul kroner i skat, får man ikke gavn af skattelettelser.

Det er en af følgerne ved DIS-ordningen, eller sømandsskatten, der fritager søfolk for at betale skat af deres indkomst. Og det er Kurt Lützhøft godt træt af.

Han er en af hovedpersonerne i den omstridte DIS-sag, der den seneste tid har udspillet sig mellem sømænd og rederier. 

Kurt Lützhøft arbejder som førstestyrmand på færgen mellem Gøteborg og Immingham i England, og er dermed omfattet af DIS-ordningen.

Og selvom ordningen betyder, at han betaler nul kroner i skat af månedslønnen på 26.000 kroner, så mener han, det er bund-uretfærdigt, at han samtidig går glip af de ekstra penge mellem hænderne, der normalt kommer, når skatten sænkes.

Røven i vandskorpen

Derfor har han sammen fagforeningen Søfartens Ledere kørt to retssager i Østre Landsret mod rederiet DFDS og Skatteministeriet. 

- Vi har aldrig bedt om denne ordning, men det er os, der hænger med røven i vandskorpen, lyder det fra Kurt Lützhøft. 

Han har arbejdet som styrmand i DFDS i otte år og mener at være blevet snydt for i alt  99.816 kroner, som ville være tilfaldet ham, hvis han betalte skat, som følge af skattereformen i 2010. 

Men Østre Landret mener ikke, at rederierne er forpligtiget til at regulere lønnen efter skatteændringer. Og Kurt Lützhøft og Søfartens Ledere tabte i november retsagen mod DFDS og i starten af januar tabte de igen mod skatteministeriet. 

Sagen slutter dog ikke her. 

Er med til at finansiere skattelettelser

Styrmænd, skibsassistenter, maskinmestre, færgepersonale og andre, der arbejder til søs under DIS-ordningen, bliver aflønnet i nettoløn. Og de lavere lønudgifter for rederierne betragtes som indirekte statsstøtte til rederierne.

Men selvom ordningen lyder fordelagtig for dem, der slipper for at betale skat, så kan det ikke være lovmæssigt i orden,  at søfolk, der er med til at finansiere skattelettelser, ikke får glæde af skattelettelser, fastslår Kurt Lützhøft. 

 - Vi slipper jo ikke for at betale de udgifter, der er ved at lave skattelettelser, som for eksempel grønne afgifter. Vi oplever et reallønsfald, og for mit vedkommende er det omkring 1500 kroner om måneden, jeg mister ved omrokeringen af skattesystemet, siger han.

Anker sag

Kurt Lützhøft har sammen med Søfartens Ledere valgt at anke de to domme, der nu går videre til Højesteret.

Og selvom DIS-sagen har været undervejs i over to år og det har været en opslidende proces, så er Kurt Lützhøft er stadig overbevist om, at han i sidste ende vinder sagen.  

- Fordi det er så åbenlyst urimeligt, at rederne i virkeligheden bare skummer fløden med denne ordning. Vi tror fuldt og fast på, at vi har en rigtig god sag, derfor kører vi den hele vejen til Højesteret, siger han.

Han vil gerne tilbage på den gamle ordning, hvor søfolk betaler skat af deres indkomst. Og ikke kun for sin egen pengepungs skyld.

- Jeg bor på Fanø, som er en lille kommune. Men Fanø mister skatteindtægter fra mig, fordi rederierne skal have statsstøtte. Der er sikkert mange andre kommuner her i landet, der ville sætte pris på, at deres sømænd betalte skat til kommunekassen.

Er ikke forkælede

Rederierne har været ude og mane problemet til jorden med, at søfolkenes lønninger jo i forvejen er høje og at de desuden har mulighed for at gå til lønforhandling med rederierne.

Men den udmelding er for tynd, mener Kurt Lützhøft.

- Det ville være i orden at vi skulle forhandle os til en regulering af lønnen, men det er rederne ikke interesserede i. Da forårspakken kom (skattereformen i 2010, red.), ville de jo slet ikke tale med os. Og det er utroligt at rederierne bliver ved med at påstå, at det er en høj løn, for hvis man sammenligner internationalt, så ligger overstyrmænd og kaptajner i underprisen på navigatører i andre lande, siger Kurt Lützhøft.

Han tilføjer, at når man er væk hjemmefra 14 dage i træk for at arbejde til søs, så skal lønnen også ligge på et vist niveau. 

Nogen vil kalde jer forkælede, fordi i slipper for at betale indkomstskat. Er i det?

- Nej. Denne ordning blev ikke lavet for vores skyld. Den blev lavet for rederierne skyld, fordi deres konkurrencevilkår var under pres. Det er dem, der vinder på det her. 

 

Sømænd og Skat

Danske søfolk har siden oprettelsen af Dansk Internationalt Skibsregister (DIS) i 1988 været fritaget for at betale indkomstskat.

Ordningen fungerer som en indirekte statsstøtte til rederierne. 

I Danmark betaler rederierne en tonnageskat, der er en slags vægtafgift på den tonnage, som et rederi disponerer over. Satsen er imidlertid meget lav – i 2004 betalte danske rederier kun 57 mio. kr. i skat ud af en samlet indtjening på et stykke over 15 mia. kr

Skattefritagelsen for søfolk koster statskassen 600 mio. kr. om året

Kilde: De økonomiske Råd

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

Nyheder

Diddy: Her er dommen

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

folk solbader på strand
Nyheder

Ny prognose:

Meget mere varme på vej 

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Mand med solbriller
Kendte

Kanye West har fået visum annulleret

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans 

Nyheder

Facebook vil bruge

dine private billeder 

mand smiler
Kendte

Thomas Evers:

Det har ændret mit liv

dansepar poserer
Kendte

Tak for dansen:

Her er alle vinderne

i Vild med dans

Nyheder

Snigskytte dræber to

brandmænd 

storke i rede
Dyreliv

Danmarks storke skal klare sig selv 

folk bader
Nyheder

Solrig start på ugen

- men så kommer regnen

politi til stede ved butik
Krimi

Maskeret mand på cykel

skød mod kiosk

Sport

Lionel Messi ydmyget

Nyheder

Skandaliseret politier gør comeback

Fire brudepiger på vej til bryllup
Kongelige

Prinsessens datter

springer ud:

Biseksuel

Politimand ved væltet stillads
Krimi

Kraftigt vindstød vælter stort stillads

Mand op den røde løber smiler
Kendte

Seebach forsonet med sin bror

kontanter og kort i hånd på mand ved hæveautomat.
Nyheder

Nu kommer der gebyr på kontanter

Færge på hav med høje bølger
Nyheder

Kraftig blæst forsinker færge

en gade i England
Sundhed

Læger ser boom i astmapatienter 

trøffelkugler i æske
Nyheder

Spis dem ikke: Romkugler med muselort trækkes tilbage

en lottokupon
Helt vildt

Vinder 2,2 milliarder kr.

fede biler i den gamle have
Biler

Fede biler i Tivoli i dag

Nyheder

Gratis wifi på ferien er farligt

en sanger på scenen
Kendte

Skandale: Topnavn var på scenen i 12 minutter