Administration 

Styrmand Kurt sagsøger rederiet og staten: Føler sig snydt for 100.000 kr

Fagforeninger kan ikke selv anlægge sager, derfor gik Kurt Lützhøft med til at ”lægge krop til” den principielle sag mod arbejdsgiveren DFDS om DIS-ordningen.

(Foto: Foto: Privat/Udlånt af Søfartens Ledere. )

Det kan ikke være rigtigt, at søfolk snydes i reallønnen, fordi rederier skal have statsstøtte gennem sømandsskatten, mener styrmand, der har lagt sag an mod sin arbejdsgiver DFDS og skatteministeriet.

Når man betaler nul kroner i skat, får man ikke gavn af skattelettelser.

Det er en af følgerne ved DIS-ordningen, eller sømandsskatten, der fritager søfolk for at betale skat af deres indkomst. Og det er Kurt Lützhøft godt træt af.

Han er en af hovedpersonerne i den omstridte DIS-sag, der den seneste tid har udspillet sig mellem sømænd og rederier. 

Kurt Lützhøft arbejder som førstestyrmand på færgen mellem Gøteborg og Immingham i England, og er dermed omfattet af DIS-ordningen.

Og selvom ordningen betyder, at han betaler nul kroner i skat af månedslønnen på 26.000 kroner, så mener han, det er bund-uretfærdigt, at han samtidig går glip af de ekstra penge mellem hænderne, der normalt kommer, når skatten sænkes.

Røven i vandskorpen

Derfor har han sammen fagforeningen Søfartens Ledere kørt to retssager i Østre Landsret mod rederiet DFDS og Skatteministeriet. 

- Vi har aldrig bedt om denne ordning, men det er os, der hænger med røven i vandskorpen, lyder det fra Kurt Lützhøft. 

Han har arbejdet som styrmand i DFDS i otte år og mener at være blevet snydt for i alt  99.816 kroner, som ville være tilfaldet ham, hvis han betalte skat, som følge af skattereformen i 2010. 

Men Østre Landret mener ikke, at rederierne er forpligtiget til at regulere lønnen efter skatteændringer. Og Kurt Lützhøft og Søfartens Ledere tabte i november retsagen mod DFDS og i starten af januar tabte de igen mod skatteministeriet. 

Sagen slutter dog ikke her. 

Er med til at finansiere skattelettelser

Styrmænd, skibsassistenter, maskinmestre, færgepersonale og andre, der arbejder til søs under DIS-ordningen, bliver aflønnet i nettoløn. Og de lavere lønudgifter for rederierne betragtes som indirekte statsstøtte til rederierne.

Men selvom ordningen lyder fordelagtig for dem, der slipper for at betale skat, så kan det ikke være lovmæssigt i orden,  at søfolk, der er med til at finansiere skattelettelser, ikke får glæde af skattelettelser, fastslår Kurt Lützhøft. 

 - Vi slipper jo ikke for at betale de udgifter, der er ved at lave skattelettelser, som for eksempel grønne afgifter. Vi oplever et reallønsfald, og for mit vedkommende er det omkring 1500 kroner om måneden, jeg mister ved omrokeringen af skattesystemet, siger han.

Anker sag

Kurt Lützhøft har sammen med Søfartens Ledere valgt at anke de to domme, der nu går videre til Højesteret.

Og selvom DIS-sagen har været undervejs i over to år og det har været en opslidende proces, så er Kurt Lützhøft er stadig overbevist om, at han i sidste ende vinder sagen.  

- Fordi det er så åbenlyst urimeligt, at rederne i virkeligheden bare skummer fløden med denne ordning. Vi tror fuldt og fast på, at vi har en rigtig god sag, derfor kører vi den hele vejen til Højesteret, siger han.

Han vil gerne tilbage på den gamle ordning, hvor søfolk betaler skat af deres indkomst. Og ikke kun for sin egen pengepungs skyld.

- Jeg bor på Fanø, som er en lille kommune. Men Fanø mister skatteindtægter fra mig, fordi rederierne skal have statsstøtte. Der er sikkert mange andre kommuner her i landet, der ville sætte pris på, at deres sømænd betalte skat til kommunekassen.

Er ikke forkælede

Rederierne har været ude og mane problemet til jorden med, at søfolkenes lønninger jo i forvejen er høje og at de desuden har mulighed for at gå til lønforhandling med rederierne.

Men den udmelding er for tynd, mener Kurt Lützhøft.

- Det ville være i orden at vi skulle forhandle os til en regulering af lønnen, men det er rederne ikke interesserede i. Da forårspakken kom (skattereformen i 2010, red.), ville de jo slet ikke tale med os. Og det er utroligt at rederierne bliver ved med at påstå, at det er en høj løn, for hvis man sammenligner internationalt, så ligger overstyrmænd og kaptajner i underprisen på navigatører i andre lande, siger Kurt Lützhøft.

Han tilføjer, at når man er væk hjemmefra 14 dage i træk for at arbejde til søs, så skal lønnen også ligge på et vist niveau. 

Nogen vil kalde jer forkælede, fordi i slipper for at betale indkomstskat. Er i det?

- Nej. Denne ordning blev ikke lavet for vores skyld. Den blev lavet for rederierne skyld, fordi deres konkurrencevilkår var under pres. Det er dem, der vinder på det her. 

 

Sømænd og Skat

Danske søfolk har siden oprettelsen af Dansk Internationalt Skibsregister (DIS) i 1988 været fritaget for at betale indkomstskat.

Ordningen fungerer som en indirekte statsstøtte til rederierne. 

I Danmark betaler rederierne en tonnageskat, der er en slags vægtafgift på den tonnage, som et rederi disponerer over. Satsen er imidlertid meget lav – i 2004 betalte danske rederier kun 57 mio. kr. i skat ud af en samlet indtjening på et stykke over 15 mia. kr

Skattefritagelsen for søfolk koster statskassen 600 mio. kr. om året

Kilde: De økonomiske Råd

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

grafik web
Advertorial

Annonce

Sådan vælger du den rette bredbåndsforbindelse til husstanden

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk

still fra serien
Film og TV

Snart kan du komme med ned i Danmarks dybeste hemmelighed

folkemøde
Nyheder

Børn og unge skal selv forme deres omgivelser

Boligbyggeri
Nyheder

Aarhus bygger: 4.200 nye boliger på vej