Administration 

Politisk blodrus truer efter AMU-skandale

"Får på vej mod slagtebænken". Sådan karakteriserede socialdemokraten Carsten Hansen AMU-kursisterne på et samråd i Uddannelsesudvalget. (Foto: Foto: Colourbox)

AMU-systemet vakler allerede under besparelser. Undervisningsministeren frygtes at bide hovedet af systemet i ly af kulegravning.

En håndfuld kurser er strøget fra AMU-kataloget, lærere må se sig om efter nyt job, og ambitionen om at udvikle kursusindholdet i takt med arbejdsmarkedets behov er så godt som droppet.

Flere års omfattende besparelser på AMU-området har sat dybe spor. Det samme kan siges om den stribe af svindelsager, der har huseret over foråret.

Som reaktion på afsløringerne har undervisningsminister Troels Lund Poulsen (V) beordret en kulegravning af hele AMU-området. Men alt imens ministerens embedsmænd finpudser de sidste kommaer i undersøgelsen, bides der negle i fagbevægelsen og på erhvervsskolerne.

”Der er god grund til bekymring. Udover at optrevle de mest åbenlyse svindelsager går kulegravningen ud på at finde effektiviseringer. Effektiviseringer vil naturligt føre til besparelser, og det vil være katastrofalt,” siger professor og arbejdsmarkedsforsker Henning Jørgensen fra Aalborg Universitet.

Slankekur på en halv milliard

Alene siden sidste år er AMU-systemet blevet slanket med over en halv milliard kroner. Det viser en gennemgang af Finansloven 2011.

’Budgetreduktionen’, som besparelser hedder i Finansministeriet, skyldes hovedsageligt lavere løntabsgodtgørelse, en pris- og lønregulering af arbejdsgivernes AER-bidrag, et krav om fuld egenbetaling for personer med videregående uddannelse, samt udløb af penge tildelt fra Globaliseringspuljen.

Ifølge Danske Erhvervsskoler har de såkaldt 'aktivitetsdæmpende foranstaltninger' allerede medført et brat fald i antallet af AMU-kursister.

På Finansloven budgetteres med yderligere besparelse på cirka 650 millioner kroner årligt fra 2012. Danske Erhvervsskoler er overbevist om, at det bratte fald i deltagerantallet mere end rigeligt opfylder sparekravet.

”Jeg tror ikke på yderligere besparelser. Jeg håber det i hvert fald ikke. Men de erhvervsrettede uddannelser har været Finansministeriets yndlingsspareobjekt gennem flere år, så det vil egentlig ikke overraske mig,” siger direktør Lars Kunov.

3F og DI i fælles front

Undervisningsministeriets kulegravning har et dobbelt formål. Ministeriet undersøger på den ene side 34 konkrete sager, hvor der er mistanke om svindel med AMU-millionerne. Men samtidig har Troels Lund Poulsen bedt om at få kigget hele AMU-programmet efter i sømmene.

Det sidste har udløst bekymring for, at ministerens pisk ikke alene rammer svindlerne, men også udløser en kollektiv straf i form af yderligere besparelser.

Dansk Industri og 3F har i fællesskab sendt et brev til undervisningsministeren, hvor de giver udtryk for deres bekymring. Det umage makkerpar frygter, at ministeren som resultat af kulegravningen vælger helt at udelukke en del af de ’bløde’ såkaldt organisatoriske kurser fra AMU-programmet – som for eksempel LEAN, kvalitet, innovation og arbejdsmiljø.

”Mange svindelsager er foregået i ly af de organisatoriske kurser, fordi de ikke er udstyrstunge,” siger Pia Maul Andersen fra Industrigruppen under 3F, der er medforfatter på brevet.

”Det er i forvejen så katastrofalt, som det næsten kan være. Og nu frygter vi groft sagt, at undervisningsministeren hælder barnet ud med badevandet,” siger hun.

Truer flexicurity

Det danske flexicurity-system hviler i høj grad på lønmodtagernes mulighed for at skifte mellem arbejdsgivere og brancher. Derfor udgør besparelser på AMU-systemet i længden en trussel mod arbejdsmarkedets hellige gral, vurderer arbejdsmarkedsforsker Henning Jørgensen.

”Vingernes tryghed stækkes ved at spare på efteruddannelse. Det begrænser lønmodtagernes mulighed for at flyve rundt mellem jobs, og udgør dermed en trussel mod den høje dynamik på arbejdsmarkedet,” siger han.

Såfremt 3F og DI har ret i deres forventninger, vil en nedbarbering af AMU-programmet også medføre manglende fleksibilitet.

”Der er i forvejen fem gange så mange truckcertifikater, som der er trucks i Danmark. Nytænkning og varieret udbud er det sidste, man bør ofre,” konstaterer Henning Jørgensen.

Troels Lund: Jeg elsker AMU

Dansk Arbejdsgiverforening er mere kryptiske i deres holdning til yderligere besparelser.

”Vi håber ikke, at der bliver behov for flere besparelser, men det afgørende er, at vi fortsat er et af de lande, der bruger flest ressourcer på generel efteruddannelse. Men hvis du kan lave besparelser på at forhindre ulovligheder, er der vel ingen, der kan have noget imod det,” siger direktør Henrik Bach Mortensen.

Over for Avisen.dk vil undervisningsministeren hverken be- eller afkræfte spekulationerne om, at der ligger spareplaner i ly af kulegravningen.

”Min kulegravning handler om at komme noget af den her svindel og de her fupnumre til livs. Og så må jeg jo se, når jeg får redegørelsen, hvad den giver anledning til,” siger Troels Lund Poulsen.

Men har du overvejet at file mere på budgetterne?

”Altså jeg kan sige, at jeg tager stilling til, hvordan vi fremadrettet skal have VEU og AMU-systemet til at fungere. Men nu ser vi, hvad kulegravningen resulterer i og giver mulighed for,” siger han.

Men på et samråd i Folketingets Uddannelsesudvalg i fredags beskyldte socialdemokraten Carsten Hansen undervisningsministeren for at ønske AMU-centrene ”hen hvor peberet gror”.

Troels Lund Poulsen følte sig derpå kaldet til at punktere en verserende myte om, at AMU-kulegravningen skal finansiere et kommende folkeskoleforlig, hvorefter han erklærede AMU-centrene sin ubetingede kærlighed.

”Vi har fået fastslået, at ministeren ikke vil bruge sin kulegravning til at skære yderligere ned på systemet,” lød Carsten Hansens opsummering mod slutningen af samrådet.

AMU-regnskabet

- I 2011 er de offentlige udgifter til AMU-området er samlet set reduceret med 525 mio. kr. i forhold til året før.

- AMU-skolernes tilskud er reduceret med 383 mio. kr. og VEU-godtgørelser med 142 mio. kr.

- Udgiftsfaldet skyldes lavere takster for VEU-godtgørelse, pris- og lønregulering af arbejdsgivernes AER-bidrag, krav om fuld egenbetaling af AMU-kurser for lønmodtagere med en videregående uddannelse, samt et udløb af penge tildelt fra Globaliseringspuljen.

- Af Finansloven for 2011 fremgår det, at statens udgifter til AMU og VEU-godtgørelser forventes yderligere reduceret med ca. 650 mio. kr. om året fra 2012.

- Udregningen er baseret på Finansministeriets budgettal, og ikke det endelige regnskab.

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen