Administration 

Peter Mygind fik 4.000 fadøl og vandfyldte kondomer i hovedet

Kendte
Den 56-årige prisvindende skuespiller og entertainer ser tilbage på sine mest mindeværdige festivaloplevelser. (Foto: Simon Skipper/Ritzau Scanpix/arkiv)

Den kendte skuespiller har gæstet et hav af festivaler - både som privatperson, konferencier og som Score-Kaj.

Den kendte skuespiller, konferencier og entertainer Peter Mygind gæster gerne landets festivaler - både privat og professionelt.

Men grundet coronapandemien er alle festivaler aflyst denne sommer. Derfor ser den 56-årige prisvindende skuespiller tilbage på sine mest mindeværdige festivaloplevelser.

Hvad er din yndlingsfestival og hvorfor?

- Der er ingen tvivl om, at Smukfest er min favoritfestival. Har man været der, kan man ikke undgå at tænke, at det er for vildt, at man kan skabe en stor fest inde i en bøgeskov, der er fyldt med kærlighed og musik.

- Efter Smukfest kommer Roskilde, Vig og alle de andre. Vig er meget mindre end de to andre, men meget hyggelig, og man kan mærke, at det er de samme mennesker, der kommer igen og igen. Det er næsten som at komme ind i en lille familie.

Peter Mygind er på dette billede fra 2014 selv festvaldeltager. Han nyder en øl, mens han venter ¨på The Rolling Stones. (Foto: Betina Garcia/Ritzau Scanpix/arkiv)

Hvad er din mest mindeværdige oplevelse som optrædende på en festival?

- 10-12 år i træk jeg været på Roskilde Festival for at lave velgørenhed og events for Aids-Fondet - blandt andet kondom-vand-stikbold og andre mærkelige ting for at gøre opmærksom på vigtigheden af at bruge kondom og samtidig sætte fokus på hiv og aids.

- Folk tyrede på skift de vandfyldte kondomer i hovedet på hinanden, mens jeg fortalte, hvor lidt ondt det gør at få et kondom i hovedet, og hvor rart det er at bruge. Samtidig kom der en reklame fra Nøgenløbet forbi, og pludselig står jeg omfavnet af 40 nøgne mennesker, samtidig med at Spiderman kaster et kondom fyldt med vand i hovedet på mig. Det er noget, der kun kan lade sig gøre på Roskilde.

- Kondom-vand-stikbold er en lidt anderledes måde at få de unge mennesker til både at grine og lige tænke over, at de skal huske at beskytte sig. Der er dog også nogle, der har brug for hjælp og oplysning, for der er desværre stadig nogle, som har misforståelser om aids og hiv.

Blandt de mest mindeværdige oplevelser som optrædende på en festival fortæller Peter Mygind også om en episode på Smukfest for næsten 25 år siden.

- I 1996 blev jeg gift med min hustru, Lise. Tre dage inden brylluppet var jeg konferencier som Score-Kaj - en figur, jeg lavede i 90'erne med de tre S'er: "charme, selvtillid og lækkert hår".

- Score-Kaj var vældig populær. Jeg hoppede rundt i mit guldsæt, mine høje guldsko og min store paryk. Det kørte sindssygt godt, alle var ellevilde, og hver gang jeg fyrede scorejokes af, jublede publikum.

- Da klokken er blevet 01-02 om natten, siger arrangørerne til mig: "Nu, Mygind, nu lukker du festen. Du må bede dem trække ned i skoven, for vi lukker foran Bøgescenen". Der stod nemlig stadig 15.000 mennesker, som ikke ville gå. De vil have mig til at underholde videre, selv om de kunstnere, som jeg skulle præsentere, og som skulle optræde, for længst havde spillet.

- Så jeg gik tilbage på scenen og opfordrede alle til at trække ned i skoven. For at lokke dem sagde jeg: "Lige om lidt kommer jeg ned til jer - er der mon nogle, der giver en øl?" Det var der. Jeg oplevede at få kastet 4000 øl i hovedet. Jeg var søbet ind. Det var et meget specielt og desperat øjeblik at prøve at få 15.000 mennesker til at forlade en plads.

Hvad er din mest mindeværdige oplevelse som gæst på en festival?

- Jeg har mange, især på Smukfest, med min hustru. Der får vi dyrket gamle venskaber og får nye venner og får hørt musik. Men Smukfest er også en festival, hvor man nemt havner i et socialt hyggehul, så man måske slet ikke får hørt noget musik den aften, fordi man ender med at spise en god middag, drikke drinks og danse til en eller anden dj.

- Min gode ven Christian Degn (TV2-vært, red.) var et år dj i en af barerne og spørger pludselig, om nogle vil synge en sang. Der røg jeg op på bardisken og sang "Love Is in the Air", så taget løftede sig.

- Jeg tror, jeg i gennemsnit krammer 3-4000 mennesker på Smukfest. Tager jeg festivalhatten på, er jeg åben for at møde mennesker. Det er fantastisk, skidehyggeligt og lidt hårdt. Man drikker, danser og kommer sent i seng, men Lise og jeg er så privilegerede, at vi har et godt sted at sove.

- Når man har heddet Score-Kaj, bliver man nemt vækket ved 04-05 tiden om natten ved, at nogle råber: "Sco-re-Kaj! Sco-re-Kaj!" Det er ikke så sjovt, når man bare gerne vil prøve at sove et par timer.

Hvad er det mest nyttige, du nogensinde har haft med på en festival?

- Det er selvfølgelig noget så banalt som en opladt telefon. Man kan nemt blive væk fra hinanden.

- Jeg bliver selv nemt forsinket, fordi jeg ryger ind i sociale hyggehuller, så min mobil er klart det vigtigste redskab for mig, også så folk kan finde mig, hvis jeg er havnet et andet sted end aftalt. Det kan nemt ske.

Hvad er det mest unyttige, du nogensinde har haft med på en festival?

- Upraktisk tøj. Det er vigtigt at klæde sig på til vejret, så jeg har altid gummirøjsere og gummisko med, så jeg kan skifte. Man kan nemt klare en regnbyge i gummistøvler og en poncho.

- Det er Danmark. Alt kan ske. Det kan også pludselig blive hagl.

Hvad vil du savne mest i år ved hverken at skulle optræde eller være gæst på en festival?

- Man træder jo ind i en festivalklokke, der er helt unik. Der er en særlig kærlighed, åbenhed og respekt, og man passer på hinanden.

- Sammenholdet på en festival er unikt. Vi mennesker er flokdyr, der gerne vil være en del af gode, trygge fællesskaber, og det er man der. Og så vokser man også som menneske.

/ritzau/

Af Grith Larsen, Ritzau Fokus

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en mand med kasket
Nyheder

Elon Musk stifter nyt amerikansk parti i protest mod Trumps lovpakke

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

en oversvømmet by set fra luften
Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland

en politibil på en festivalplads
Krimi

Tissende kvinder

filmet med
vildtkamera på festival

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Stor teenager sigtet for overgreb på niårig

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs: Bowlingcentre foretog mystisk lukning

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød