Administration 

Pædagoger tager mundkurv på: Tør ikke kritisere jobbet

Der er blevet skabt en usund tavshedskultur, hvor man tier om kritisable forhold, fordi det handler om at være en god repræsentant for kommunen, siger formand i BUPL Elisa Rimpler. (Foto: Foto: Linda Kastrup / Ritzau Scanpix)

Hver anden pædagog tier om kritisable forhold på jobbet, viser undersøgelse. Der er skabt en usund tavshedskultur, siger pædagogernes formand. Men der ikke grund til frygt, mener borgmestre.

Et stigende antal pædagoger er bange for at ytre sig kritisk om forhold på deres arbejdsplads. I en ny undersøgelse fra fagforbundet  BUPL svarer hver anden pædagog, at de inden for det seneste år har undladt at tale kritisk i offentligheden om forhold på deres arbejdsplads.

Pædagogerne ville ifølge undersøgelsen have kritiseret normeringer og det psykiske arbejdsmiljø. Når de valgte at tie, skyldtes det primært frygt for negative reaktioner fra lederen eller fra kommunen, viser undersøgelsen. 68 procent af deltagerne tier, fordi de er bange for chefens reaktion. 58 procent frygter kommunen. 

Andelen af pædagoger, der er bange for at ytre sig i offentligheden, er steget fra 36 i procent i 2015 til 49 procent i 2018. Dét bekymrer formanden for BUPL, Elisa Rimpler.

- Udviklingen er gået stærkt og i den forkerte retning. Der er blevet skabt en usund tavshedskultur, hvor man tier om kritisable forhold, fordi det handler om at være en god repræsentant for kommunen. Det er et kæmpe problem, fordi pædagogerne er advokater for børnene og det børneliv, vi tilbyder dem, mens deres forældre er på arbejde, siger Elisa Rimpler.

Det siger pædagogerne

'Det er ikke rart ikke at kunne fortælle om forholdene af angst for reprimander.'

'Dét ikke at føle, man kan sige sin mening, påvirker arbejdsglæden, initiativ og motivationen.' 

'Vi får hele tiden at vide, at hvis vi ikke bakker ovenfra kommende beslutninger op, er vi illoyale.' 

Kilde: Undersøgelse fra BUPLs medlemspanel om ytringsfrihed på jobbet. Undersøgelsen er foretaget i november 2018. 729 har svaret, heraf 79 ledere.  

I undersøgelsen svarer 30 procent af pædagogerne, at de har oplevet, at deres leder har forsøgt at begrænse deres eller kollegers ytringsfrihed. Elisa Rimpler mener, at lederne er fanget i et dilemma, fordi de også bliver mødt af krav fra oven.

- Lederne sidder i et særligt krydspres, hvor kommunerne holder dem i et jerngreb, siger Elisa Rimpler. 

Samtidig med at flere tier, vælger en stigende andel af pædagogerne at tale højt om kritik, viser undersøgelsen. Hvor 21 procent havde ytret sig kritisk i 2015, er det i den nye undersøgelse 30 procent.

- Der er tale om en polarisering, hvor der både er flere, der tier og flere, der tør tale. Vi skal være glade for, at flere tør sige, når der er noget, de ikke vil finde sig i, erklærer Elisa Rimpler, der nu vil sende undersøgelsen til landets kommuner og børneordførerne på Christiansborg.

I Høje Taastrup Kommune er borgmester Michael Ziegler (K) overrasket over, at hver anden pædagog siger, at de er bange for at ytre sig kritisk. 

- Min oplevelse er, at pædagoger og andre faggrupper fint evner at ytre sig, siger Michael Ziegler.

At der skulle eksistere en kultur, hvor det som medarbejder handler om at være en god repræsentant for kommunen frem for offentligt at sige fra, genkender borgmesteren heller ikke. 

- Reglerne om offentligt ansattes ytringsfrihed siger meget klart, at man på egne vegne må deltage i den offentlige debat. Man kan ikke på daginstitutionens vegne sige, at de normeringer, vi tilbyder vores børn, er for ringe, men man kan sige det på egne vegne. Og man må ikke opleve repressalier for at sige det, pointerer Michael Ziegler.

Han opfordrer de medarbejdere, der oplever, at de bliver presset til at tie, til at gå til deres tillidsrepræsentant.

- Ikke fordi jeg vil opfordre til at tale vores velfærdssamfund ned, for det mener jeg ikke, at man kan. Man kan altid tale om, had der er klogt at sige, men ytringsfriheden står mejslet i granit, siger Michael Ziegler. 

Borgmester-kollegaen i Herlev, Thomas Gyldal Petersen (S), bakker også op om medarbejdernes ret til ytre sig.

- Medarbejdere har ikke bare en ret, men også en pligt til at gøre opmærksom på, hvis den kerneydelse, man er sat til at levere, ikke kan leveres, siger han.

Når der i BUPLs undersøgelse er 30 procent af pædagogerne, der har oplevet, at deres leder søgte at begrænse deres ytringsfrihed, lyder det voldsomt, men der kan være en forklaring, mener borgmesteren.

- Det kan være, at lederen siger, at det er mest hensigtsmæssigt, at vi taler om de her ting på personalemødet, og at medarbejderen oplever det som en begrænsning. Jeg siger helt stilfærdigt: Der er mange nuancer i det her, siger Thomas Gyldal Petersen.

Er der problemer med at tale åbent om pædagogernes forhold på jobbet, har BUPL en kæmpeopgave i at få dialogen i gang, mener han. Den enkelte medarbejder bør ifølge borgmesteren ikke være ansvarlig for at italesætte udfordringer på egen arbejdsplads.

- Hvis medarbejdere oplever, at de ikke kommer til orde, har BUPL et ansvar for, at deres tillidsrepræsentanter løfter opgaven, og jeg og andre ledere har et ansvar for at lytte og forsøge at finde løsninger, siger Thomas Gyldal Petersen.

Når han selv er på arbejdspladsbesøg, oplever han ganske talelystne pædagoger.

- Pædagogerne er rigtig søde til at fortælle mig, hvad de oplever, og vi har også handlet på det i kommunen, da vi hørte, at der i en institution var problemer, fordi flere var langtidssygemeldte og på barsel, siger Thomas Gyldal Petersen. 

Det viser BUPLs undersøgelse

49 procent af pædagogerne i BUPLs undersøgelse har inden for det seneste år undladt at ytre sig kritisk offentligt om arbejdsrelaterede

forhold. Det er en stigning i forhold til 2015, hvor andelen, der valgte at tie, var 36 procent. 

42 procent svarer, at de blev påvirket psykisk af, at de ikke ytrede sig. 22 blev påvirket både fysisk og psykisk. 

Samtidig med at flere vælger at tie, er der en stigende andel, der tager bladet fra munden. 30 procent af pædagogerne svarer, at de inden for det seneste år har ytret sig kritisk offentligt om arbejdsrelaterede forhold. I 2015 var andelen 21 procent.  

77 procent kritiserede normeringer. Derudover handlede kritikken om kommunale beslutninger (50 procent), det psykiske arbejdsmiljø (49 procent) og nedskæringer (48 procent). 

60 procent svarer, at de ytrede sig på de sociale medier . Det er en markant stigning siden 2015, hvor 39 procent gav deres mening til kende på sociale medier. 

Kilde: Undersøgelse fra BUPLs medlemspanel om ytringsfrihed på jobbet. Undersøgelsen er foretaget i november 2018. 729 har svaret, heraf 79 ledere.  

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

grafik web
Advertorial

Annonce

Sådan vælger du den rette bredbåndsforbindelse til husstanden

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk

still fra serien
Film og TV

Snart kan du komme med ned i Danmarks dybeste hemmelighed

folkemøde
Nyheder

Børn og unge skal selv forme deres omgivelser

Boligbyggeri
Nyheder

Aarhus bygger: 4.200 nye boliger på vej

politiserien
Film og TV

Seerne får mere Politijagt: Ny sæson er på vej

Glade, danske sølvmedaljevindere ved Montane Adventure Race EM Foto: Martin Paldan for Montane Adventure Race EM
Sport

Dansk dobbelttriumf ved EM på Sjælland

malte Ebert
Underholdning

Malte Ebert går stort: Her kan du opleve ham

gåtur
Sundhed

Mandag starter kampagne med fokus på hjertet: Så lidt skal der til

Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark
Iværksætteri

Ny analyse viser skævhed i dansk erhvervsliv

boliger
Nyheder

Op mod 4000 nye almene boliger på vej i København

brande i Avila spanien
Nyheder

Danmark løber for Spanien efter voldsomme skovbrande

Nyhedsbrev grafik
Generelle nyheder

Få vores nyheder direkte i din indbakke

Take that
Underholdning

Husker du dem? Kæmpe 90'er-navn klar til Tinderbox

Mørke online fællesskaber grafik
Krimi

Mænd deler overgreb mod bedøvede partnere online: Her er hele serien

Melvin
Film og TV

Dansk komiker vil hylde sine venner på TV

rejsende i lufthavn
Advertorial

Annonce

3 gode grunde til at have en erhvervsrejseforsikring

ulv skudt
Nyheder

Nye ulveregler på vej: Det bliver lettere at skyde ulve

læge
Advertorial

Annonce

Få overblik over osteopati behandling hos specialister i hele landet

Alice detektor CERN
Nyheder

Forskere skaber et mini-Big Bang: Tættere på universets begyndelse

baby med iltmaske
Nyheder

Markant fald: Over 800 færre spædbørn indlagt med RS-virus

Barn
Nyheder

Er dit barn bekymret for krig og kriser? Her er syv råd til samtalen

Penge
Nyheder

Droppede jobbet efter 30 år: Så tikkede 1,1 millioner ind

Lyngborg
Nyheder

Flyttekasser og sække strømmede ind: Nu sendes hjælpen til Ghana

Vinderen af flisen 2026
Kendte

Frederik Cilius hædres med særlig pris

retten i glostrup
Krimi

Udlejer onanerede i lejers seng - nu er han dømt

Gnags
Underholdning

Alle vil se Gnags: Billetterne rives væk

politi dansk
Krimi

Stak mand syv gange med kniv: Får seks års fængsel

Bandholm Hotel
Nyheder

Nye påstande om Faderhuset: Nu reagerer politiet

dansk politi
Krimi

Genkender du dem? Politiet beder om hjælp efter indbrud

retten i Roskilde
Krimi

Ansat tog halsgreb på mindreårig - nu er han dømt

ældre
Nyheder

Patienter venter for længe på svar om demens

Lejligheder
Nyheder

Boligproblemer: Huslejen er højere end SUen

dansk politi
Krimi

Fulgte lastbiler med GPS: Nu udvises han for bestandig

cykler
Nyheder

Specialarbejdere langer ud efter københavnske el-delecykler

Ruth Evensen/Ruth Kristiansen
Nyheder

Medstifter af Faderhuset bryder tavsheden

Birgitte Alme og Lars Rytter
Debat

DEBAT: Reality-deltagere skal klædes ordentligt på

hæk
Advertorial

Annonce

Ligusterhække fra Dansk Hus & Have Service giver haven en klassisk og enkel afgrænsning

Restauranten
Mad og drikke

Ny restaurant sigter efter Michelin-stjerner

dansk politi
Krimi

Tre mænd anholdt: Politiet kæder dem til to knivoverfald

dansk politi
Krimi

Bilist snakkede i mobil - politiet kørte bag ham

Is
Nyheder

Her er danskernes sommer-favoritsnacks

tørre øjne
Sundhed

Tørre øjne efter skærmtid? Denne simple regel kan hjælpe

dansk politi
Krimi

17-årig jagtet med kniv på skole: Politiet søger vidner

Kongelige Norge - Harald go Haakon
Kongelige

Kong Harald er død - flaget går på halv stang i Oslo

retten i Roskilde
Krimi

Teenagere brændte udviklingshæmmet med cigaret og filmede det

Myrdet mand
Krimi

Politiet offentliggør nu billeder af dræbt mand - Genkender du ham?