Administration 

Pædagog i opråb: Vi har forskning nok - brug pengene på børnene!

Jeg hedder Malene Seest Holmqvist og er pædagog i en daginstitution. Mit mål er at skabe opmærksomhed på det pædagogiske fag, vigtigheden af gode dagtilbud og hvad vi kan, når vi kan. Samtidig ønsker jeg at gøre opmærksom på  de urimelige vilkår og konstante nedskæringer på området, hvad det har af konsekvenser for børn, familier og vores samfund og hvorfor vi i stedet burde investere massivt i området.

Onsdag formiddag har vi gode odds på min stue. Sådan rigtig gode, set med mine pædagogøjne.

Vi har planlagt forskellige aktiviteter ud fra børnenes interesser, initiativer og individuelle behov. Vi er en ekstra voksen på stuen, ingen skal til møder, er syge, har fri eller skal afvikle skriftligt arbejde.

Så i dag har vi mulighed for at dele os op i fire grupper med børnene. Nogle vil gerne ud og lege, så en voksen trækker i flyverdragten sammen med børnene.

Imens går en gruppe børn afsides med en voksen, som er igang med et forløb med dialogisk læsning. De to sidste grupper fordeler sig med henholdsvis maling og pensler og en rolleleg med Playmobil.

Der er ro på de fleste børn, lydniveauet er lavt og stemmerne summer hyggeligt i krogene. Konflikter mellem børnene bliver taget i opløbet, fordi vi voksne har mulighed for at være nærværende og guide børnene omsorgsfuldt.

Men pludselig er formiddagen gået og det første hold af voksne i institutionen har fri og går hjem. Der er nu længere mellem de voksne og dialogen og øjenkontakten bliver kortere med hvert enkelt barn.

Automatisk stiger lydniveauet og konfliktniveauet. Jeg har svært ved at fastholde min ønskede pædagogiske linie, fordi jeg ikke kan være nærværende overfor børnene mere.

Der er for mange individuelle behov at tage hensyn til, når vi er to voksne til de 19 fremmødte børn. 

Forleden læste jeg om nye undersøgelser fra VPT (Viden på tværs), som KL og FOA står bag. Det beskrives, hvad pædagoger og institutioner kan gøre for at sikre inklusion og skabe gode udviklingsmuligheder for socialt udsatte børn.

Altså hvilke faktorer, som gør, at et dagtilbud skaber virkningsfuldt pædagogisk arbejde og bliver kvalitativt. Der er tilmed beskrevet fem gode råd til, hvordan man, som pædagog og institution, kan styrke inklusionen.

Mens jeg læste slog mit hjerte hårdere og hårdere.

Jeg blev frustreret, men også vred. Jeg er vred over, og træt af, at der hele tiden kaldes på, og bruges penge og ressourcer på, ny forskning, som belærer os pædagoger om, hvordan vi sikrer inklusion.

For pointen er, at den forskning viser, hvad de fleste af os, som arbejder i faget, allerede ved. Vi har bare ikke ressourcerne til at udføre dette stykke arbejde.

Vi ved godt, at inklusion af udsatte børn kræver, at vi er nærværende og viser omsorg. At vi skaber relationer mellem børnene og giver dem medbestemmelse og deltagelsesmuligheder og skaber dialog ud fra børnenes perspektiver og undgår irettesættelser.

Alle disse ting nævnes i rapporten fra VPT. Det er sjovt nok de samme ting, som står i fagbøgerne for pædagoger og pædagogstuderende. Det behøver vi ikke at forske mere i, før vi alle har ressourcer til at løfte opgaven.

Hvad vi også ved, og mærker hver eneste dag, er, at disse ting kun kan lade sig gøre, når vi er tilstrækkelig nok kompetente voksne på arbejde. Det sker alt for sjældent.

Og hvad mange af os pædagoger også har erfaret, er, at en lille pose penge med mærket ‘social normering’ ikke rykker udviklingen meget, når der er 25-40 procent udsatte børn på en stue.

Når der er minimum en håndfuld børn pr. stue, som har brug for tæt voksenstøtte hele dagen igennem, for at vi kan få deres ressourcer stabilt i spil, hjælper det ikke meget, at vi har en ekstra voksen på stuen en enkelt dag, eller en halv dag, om ugen.

Hvem forklarer børn og forældre, at de kun må give udtryk for deres behov for særlig voksenstøtte hver onsdag, når der er ‘inklusionsgruppe’ på programmet?

Det er ikke godt nok. Vi skal have mulighed for at udføre vores arbejde hele dagen og ikke nøjes med børnepasning og brandslukning store dele af dagen/dagene, hvor vi er for få voksne. 

Jeg er efterhånden træt af, at det ofte påtales, at vi har brug for ny forskning, som fortæller, hvad vi allerede ved. De fleste pædagoger ved, hvordan de skaber trygge rammer fulde af omsorg, nærvær og muligheder for at møde individuelle behov og fremme inklusion og udvikling.

Vi har bare ikke ressourcerne i institutionerne til at udføre vores arbejde.

I stedet for at blive ved med at bruge penge på forskning og undersøgelser, som skal vise os, hvordan vi opnår kvalitet i daginstitutionerne, burde vi bruge de penge på ressourcerne ude i daginstitutionerne. Det er dér, de mangler.

 

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner