Administration 

Oppositionen i Egypten satser nu på valg

Oppositionen i Egypten satser nu på valg
Også i gamle dage måtte egypterne jonglere med tingene. Nu handler det bare om politik og ikke bolde. (Foto: CC BY wikimedia commons)

Kristne, liberale, venstreorienterede og nogle kvinder vil arbejde sammen op til parlamentsvalget, der kommer om to måneder.

Oppositionen i Egypten havde allerede før de sidste tal om folkeaftemningen om grundloven blev offentliggjort tirsdag accepteret deres nederlag som værende ventet. Præsident Morsis gennemtrumfning af et religiøst fundament for landet uden særlig hensyntagen til kristne, liberale, venstreorienterede eller kvinder var sikkert på at vinde et flertal.

Til gengæld står oppositionen mere end nogensinde før forenet i en forståelse af, at Det Muslimske Broderskab og dets radikale religiøse forbundsfæller skal bekæmpes fra en samlet front ved parlamentsvalget, der kommer allerede til februar.

Ud af 33 procent deltagende vælgere stemte 63,8 procent for grundloven. Der skulle blot halvdelen af de afgivne stemmer til en vedtagelse. Det er den tredje islamiske sejr i træk ved stemmeurnerne.

Politik for viderekomne

Det folkevalgte parlament i Egypten er smidt på porten af landets forfatningsdomstol. Det samme blev forsøgt med den grundlovgivende forsamling, men det gennemtvang på deadline den nu vedtagne tekst.

Mandag udpegede præsident Morsi 90 medlemmer af senatet, landets overhus Shuraen, en beslutning, der allerede er udfordret. Dette råd på 270 medlemmer skal tirsdag overtage magten til at lovgive fra præsident Morsi og indtil parlamentsvalget om to måneder.

Shuraen skal også fastlægge spillereglerne for parlamentsvalget, herunder oppositionens politiske rettigheder. Medlemmer af oppositionen har afvist at blive udpeget til overhuset.

Alt er ikke OK i vinderkredsen. Lederen af det redikale islamiske Salafist Nour-parti, Emad Abdel-Ghafour, trådte tirsdag tilbage på grund af religiøses indblanden i det politiske arbejde, rapporterer Al Ahram online. Faktisk fik han allerede i oktober et mistillidsvotum fra sin bagland.

Tegn på fremtiden

Deltagelsen i folkeafstemningen har været lav, sandsynligvis fordi folk anser resultatet for afgjort på forhånd. Oppositionen klager over uregelmæssigheder som religiøs propagande ved stemmestederne. Stemmer blev afgivet i gennemsigtige kasser for at afvise svindel.

En kontur af den fremtidige debat om grundloven kom  i et interview på BBC, hvor en af oppositionens ledere, Mohamed ElBaradei, nobelprisvinderen der nægtede at deltage i præsidentvalget, kaldte den vedtagen grundlov for “midlertidig” og “illegal”.

ElBaradei gik så vidt som at sammenligne skabelsen af dokumentet, hastigt gennemført af en ensidig forsamling af religiøse, med hvidvask af illegalt indtjente penge. Han vil have skabt et nyt dokument, hvilket ikke overaskende afvises.

Økonomien

Siden oprøret imod fortidens magthavere begyndte for snart to år siden har Egyptens næststørste problem været sammenbruddet i landets økonomi. Ingen tror, at vedtagelsen af en ensidig grundlov skaber fred og fremgang for den plagede økonomi.

Adskillige medierapporter understreger, at det egypterne allerhelst ser (og mange stemmer for) er fred, ro og stabilitet. Fornemmelsen i befolkningen er, at en form for flertalsstyre repræsenteret ved broderskabet kan opfylde drømmen. Oppositionen ser blot en ny magtfuldkommen despot i Mohamed Morsi.

Finansielle problemer

Som et led i den finansielle småpanik i Egypten har myndighederne  samtidig med afstemningen indført valutakontrol, således at ingen kan ind- eller især udføre mere end $10.000 ad gangen.

Rating-bureauet S&P nedgradere i den forløbne uge Egyptens finansielle status og antyder, at der er mere i vente. Statsunderskuddet bugner. Store reformer skal vedtages (parlamentet eksisterer ikke for tiden) for at sikre landet et lån på små fem milliarder dollars fra Valutafonden (IMF).

Blandt de reformer, der har været på tale allerede er lukning af restauranter klokken 22 for at spare energi, afskaffelse af subsidier på benzin og brændsel, højere skatter på cigaretter og spiritus. Alle er de vildt upopulære.

Broderskabet mister støtte

Der har i perioden siden  præsidenten forsøgte at tilrane sig ekstraordinær magt været systematisk gadeuro i Egypten. Opgørelser beretter, at måske 36 af broderskabets kontorer, herunder hovedkvarteret, har været angrebet af vrede folkemængder.

At præsidentens parti og bagvedliggende organisation bad deres tilhængere om at beskytte sig, snarere end politiet, anses for et udemokratisk overgreb. Den 5. december døde 10 mennesker i sammenstødene ved hovedkvarteret.

At oppositionen står samlet varsler om flere sammenstød og et hedt parlamentsvalg i Egypten. Men uden en folkeforsamling, der kan vedtage reformer, er chancen for at rette op på landets økonomi og stabilitet ikke eksisterende.

Tæt på verden

Journalist, Dan Larsen, verdensnyt.dk, skriver nyheder om de fattige lande for Avisen.dk. Danida bidrager til projektet.

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner

Anne Waagstein, formand for Djøf Privat
Nyheder

Medarbejdere skal være forberedt, før krisen rammer arbejdspladsen

fiskekutter
Nyheder

1.900 ton fisk smides ulovligt ud: Minister vil gribe ind

Nickelback
Underholdning

Nickelback kommer til Danmark med stor verdensturné

politi dansk
Krimi

69-årig vagt sendt på hospitalet efter håndboldkamp

Victor Froholdt
Sport

Dansker topper opsigtsvækkende liste: Vurderes til 626 millioner