Administration 

OECD: Danmark er blandt de skrappeste mod ledige

Regeringen har bedt arbejdsmarkedets parter om at finde stramninger i lediges rådighedsregler, men der kan ikke strammes mere, mener fagbevægelsen, forsker og a-kasserne. (Foto: Esben Salling, Scanpix)

I dag finder sidste runde før sommerferien sted i treparten, og regeringen og arbejdsgiverne presser på for at stramme kravene til ledige. Men Danmark er allerede et strammer-land.

Hvordan får vi de ledige op af hængekøjen, så de kan komme ud og tjene deres egne penge? I simpel form var det spørgsmålet og udfordringen, da regeringen skød anden runde af de igangværende trepartsforhandlinger med fagbevægelsen og arbejdsgiverne i gang.

’For at sikre virksomhedernes adgang til arbejdskraft og modvirke risikoen for rekrutteringsudfordringer, er det afgørende at ledige er parate til at tage de jobs, der er, ved at være både fagligt og geografisk mobile,' står der i kommissoriet, der var et oplæg til forhandlingerne.

Svære forhandlinger

Men regeringens og arbejdsgivernes konkrete forslag til stramninger har gjort det svært at få forhandlingerne til at flytte sig. Det mener formand for fagforbundet FOA, Dennis Kristensen, som er med i forhandlingerne.

Det er krav om en geografisk mobilitet, der kan sende en ledig fra Gedser til Skagen til et tidsbegrænset arbejde, strengere sanktioner ved selvforskyldt ledighed og strengere krav om at tage arbejde inden for andre fag end éns eget, oplyser han.

- Den klare og éntydige melding fra fagbevægelsen er, at det kan de lige så godt glemme. Vi har lige strammet kravet til ledige i både beskæftigelses- og dagpengereformen. Vi pisker de ledige rigeligt i forvejen, og så skal de ikke komme luskende til arbejdsmarkedets parter for at opnå de stramninger, de ikke kunne opnå i Folketinget, for at kunne sætte endnu flere blystumper på piskestykkerne, siger Dennis Kristensen.

Danmark blandt de fem skrappeste

En rapport udgivet af den internationale økonomiske samarbejdsorganisation OECD i 2015, som rummer de seneste tal på området og ikke tidligere har været omtalt i Danmark, dokumenterer da også, at danske ledige i en international sammenligning går rundt med nogle af de ømmeste rygstykker.

Kravene til arbejdsløse i Danmark er blandt de fem skrappeste i verden, viser OECD-tallene, der har målt på fire krav, som er centrale i forhold til at stå til rådighed for arbejdsmarkedet.

40 OECD- og/eller EU-lande indgår i sammenligningen, og kun Rumænien, Norge, Polen og Malta har strengere rådighedskrav. Sverige, Tyskland og England, som er lande, vi normalt sammenligner os med, ligger henholdsvis nummer 11, 12 og 15 på listen.

Dennis Kristensen er ikke overrasket.

- Det er ikke på alle områder, at vi behøver at indtage førstepladsen, og det her er et af de områder, hvor jeg synes, vi ligger rigeligt højt, siger han.

DA er ikke imponeret

Erik Simonsen, underdirektør i Dansk Arbejdsgiverforening (DA), vil ikke kommentere på igangværende forhandlinger.

Men organisationen har i et debatindlæg i Børsen i maj argumenteret for, at der i et lille land som Danmark er brug for regler med et entydigt budskab om, at man som ledig skal gå efter at få alle job på hele arbejdsmarkedet.

At Danmark i forvejen har så skrappe krav til ledige, at vi giver langt de fleste andre lande baghjul, gør ikke indtryk på DA-underdirektøren.

Det betyder rådighedspligten

Rådighedspligten betyder, at en ledige skal

  • have bopæl og ophold i Danmark
  • være tilmeldt som arbejdssøgende i jobcenteret
  • have oprettet og godkendt et CV, lagt det på www.jobnet.dk og løbende ajourføre det
  • kunne overtage arbejde med dags varsel
  • aktivt søge alt rimeligt arbejde, som pågældende kan varetage
  • deltage i møder og samtaler i a-kassen, jobcenteret eller anden aktør og
  • deltage i aktiviteter og tilbud

Kilde: Dagpengekommissionen

- Når man kigger på internationale sammenligninger, skal man se på, hvordan arbejdsmarkedet i øvrigt er indrettet. Rådighedsregler skal ses i sammenhæng med, hvor stærke incitamenter, der er for den enkelte til at arbejde. Hvis alle til enhver tid gjorde det, samfundet gerne ville have dem til, så var der ingen grund til at have rådighedsregler, påpeger han.

Udfordringen, for Erik Simonsen at se, består i at begrænse sandsynligheden for, at vi får mangel på arbejdskraft, og at vi får ledige derhen, hvor jobbene er.

Tilbage til middelalderen

Men hvis det skal strækkes til, at en ledig fra Gedser skal sendes til en uges ansættelse i Skagen og ugen efter til Sønderborg, er vi gået alt, alt for langt. Det mener professor og arbejdsmarkedsforsker på Aalborg Universitet Henning Jørgensen.

- Til sidst ender vi med at betragte arbejdskraft og ledige på samme måde, som man gjorde i middelalderen, hvor frie lønarbejdere blev betegnet som ’omvandrende legemer’. Man kan jo ikke være gift, have familie eller noget som helst, hvis man på skift skal placeres i det ene og det andet sted rundt omkring i landet, mener han.

Kravene til de lediges rådighed er ifølge professoren løbende blevet strammet siden halvfemserne og frem til i dag. Derfor kan der i dag ikke med rimelighed strammes mere, mener han.

- LO er gået med til mange stramninger for at bevare dagpengesystemet, men hvordan er det gået med det? Det er blevet forringet hele tiden. Nu synes jeg, det er på tide, at LO stopper op og siger, at der er strammet nok, siger Henning Jørgensen.

Som de blinde taler om farverne

Direktør i A-kassernes Samvirke Verner Sand Kirk synes, det er velkomment at få slået fast, at Danmark ikke er en oase af dagpenge, hvor man kan gå i exil og være sikker på ikke at blive sendt i arbejde. Men han mener, at de danske rådighedsregler er endnu strammere i en international sammenligning, end OECD-tallene vidner om.

- I modsætning til de andre lande har vi et aktiveringssystem, hvor vi hele tiden kan teste folks rådighed, hvis der er den mindste tvivl om den, påpeger han.

Forslaget om, at selvvalgt ledighed skal være endnu dyrere for den enkelte, end det er i dag, får Verner Sand Kirk til at ryste på hovedet.

- Nogle gange snakker de som de blinde om farverne. I forvejen er det sådan, at hvis du mener, at den arbejdsplads, du er på eller får tilbudt, ikke er et sted, du vil kunne trives, så koster det dig 12.000 kroner at sige fra. Og gør du det to gange, så mister du rettigheden til dagpenge, hvilket er en meget kraftig straf, siger han.

Det har ikke været muligt at få regeringspartiet Venstres kommentar til OECD-målingen.  

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen