Administration 

Koster millioner og får næsten ingen i job: 'Dummebøder' "er ren symbolpolitik"

Verner Sand Kirke fra AK-Samvirke mener ikke, det er rimeligt at gå på kompromis med retssikkerheden for syv millioner kroner. (Foto: Foto: Scanpix)

Hverken A-kasser, fagbevægelsen eller arbejdsgiverne tror på, at det nye forslag vil få de ledige i job. Til gengæld bliver det dyrt og besværligt at indføre.

Den vil hverken give penge i statskassen - nok nærmere tvært imod - eller få flere ledige ind på arbejdsmarkedet. 

Sådan lyder kritikken af en ny regel om, at arbejdsløse skal have skåret en måneds dagpenge, hvis de har fået dagpenge i fire ud af de seneste otte år. Reglen vil ikke få nogle ledige i job, lyder kritikken fra A-kassernes Samvirke og LO.

- Omkostningerne står jo ikke mål med det, man henter, så for mig at se er det ren symbolpolitik, siger næstformand i LO, Ejner K. Holst.

AK-Samvirke vurderer, at forslaget kommer til at spare staten omkring syv millioner kroner hvert år, fordi omkring 700 personer skal have en måneds mindre dagpenge.

Men alene det at udvikle et IT-system, der kan grave frem, hvor mange dagpenge de ledige har fået i løbet af de seneste otte år, kommer til at koste mellem 5,5 og 7,5 millioner kroner, vurderer AK-Samvirke.

- Hertil kommer udgifter til vejledning af alle dagpengemodtagere, sagsbehandling, klagebehandlinger og tilsyn, og dermed kommer de samlede udgifter i 2017 klart til at overstige provenuet på syv millioner kroner, siger Verner Sand Kirk, der er direktør i AK-Samvirke.

Selvom fagbevægelsen hele tiden har været imod forslaget, kom det med i Dagpengekommissionens anbefalinger. Det er dog primært et principielt forslag, understreger kommissionen i sin rapport.

Og selvom arbejdsgiverne er glade for forslaget, så medgiver de, at det ikke vil få særligt mange ledige i job.

- Det har jo en eller anden mindre effekt, men formålet er også mere at sende et signal om, at vi gerne vil undgå, at man over en meget lang periode bliver ved med at hænge fast i dagpengesystemet, siger Erik Simonsen, der er underdirektør i Dansk Arbejdsgiverforening.

Ikke et retssamfund værdigt

Verner Sand Kirk har tidligere over for Avisen.dk kaldt det på kant med retssikkerheden, at beskæftigelsesminister Jørn Neergaard Larsen (V) har valgt at lade straffen træde i kraft allerede i juli 2017 og med tilbagevirkende kraft.

- Det er jo ikke rimeligt. Det virker sådan lidt dummebødeagtigt. De indfører nye vilkår og straffer de ledige for, at de har overtrådt de nye regler, selvom det var fuldt legalt, da de gjorde det. Det er på grænsen af, hvad der er et retssamfund værdigt, sagde han i den forbindelse.

At forslaget er ren symbolpolitik og ikke noget, der redder finansieringen af hele dagpengereformen, gør det kun endnu være, mener han.

- Det er simpelthen ikke rimeligt at gå på kompromis med retssikkerheden for syv millioner kroner, siger Verner Sand Kirk.

Men arbejdsgiverne kan ikke se, at forslaget skulle være i strid med retssikkerheden.

- Det er en marginal begrænsning af den ydelsesperiode, man samlet har. Der er jo ikke nogen af os, der har garanti for, at de rettigheder, vi har i dag, har vi også i fremtiden. Det sker hele tiden, så det ser jeg slet ikke noget problem i, siger Erik Simonsen fra DA.

Hvor mange kommer i job?

Parterne er til gengæld enige om, at forslaget først og fremmest har en signalværdi og ikke kommer til at få den helt store effekt.

Dagpengekommissionen anslår, at udsigten til at miste en måneds dagpenge vil få 100 personer til at komme i arbejde. Men selv så lille en effekt er helt urealistisk, lyder det fra AK-Samvirke og LO.

- Det er muligt, at det får en enkelt ud på arbejdsmarkedet, men det bliver ikke det, der kommer til at flytte noget som helst, siger Ejner K. Holst.

I AK-Samvirke giver de ikke meget for de beregninger, som Finansministeriet har lavet for Dagpengekommissionen.

- At man kan nå frem til disse tal, skyldes at man antager, at der er en arbejdsudbudseffekt, som generelt øger de lediges ønske om at få arbejde, forklarer Verner Sand Kirk.

Men den teori, som Finansministeriet baserer sine beregninger på, har tidligere vist sig ikke at holde stik i virkeligheden. Eksempelvis da de skulle vurdere effekten af den såkaldte kontantydelse.

- Det er desværre normal praksis, at Finansministeriet skønner store besparelser eller merudgifter som følge af meget beskedne ændringer i ydelser, siger Verner Sand Kirk.

Han bliver bakket op af arbejdsmarkedsforsker Henning Jørgensen fra Aalborg Universitet, der tidligere har sagt til Avisen.dk, at beregninger fra AK-Samvirke generelt er mere troværdige end Finansministeriets beregninger.

- Man kan ikke altid regne med Finansministeriets tal, fordi de mere er politisk begrundede end objektive vurderinger, har han tidligere sagt.

Heller ikke Dansk Arbejdsgiverforening forventer den store effekt af forslaget. Men hvis de ledige var blevet straffet hårdere for at have fået dagpenge i fire ud af de seneste otte år, ville det måske få flere i job, vurdere Erik Simonsen.

- Vi havde ikke haft noget problem med, at de ledige mistede tre måneder i stedet for en, så havde forslaget haft større effekt, siger han.

Trump forklædt som pave
Nyheder

Pave Trump 

to billeder af en gade
Bøger

Fantastisk foto-bog over København – dengang og nu

en skov i maj
Nyheder

Lunt og solrigt vejr på vej

Nyheder

To nye er anholdt i sag om trippeldrab

et par i sengen
Sex og samliv

Generer naboens høje sexlyde dig

en cigaret holdt i en hånd
Sundhed

Chance for at overleve lungekræft er stadig lav 

en sort Rolls
Biler

Topmodel fylder 100 år

pelargonier i blomst
Livsstil

Her er planten sneglene hader

en racerkører jubler
Sport

18-årig skriver Formel 1-historie 

en bil i flammer
Krimi

Syv turister slået ihjel i USA

alligatorer i vandet
Helt vildt

Flypassagerer overlever 36 timer i sump med alligatorer 

politi på gaden
Krimi

Yngre mand stadig i kritisk tilstand efter skudepisode 

to politikere hilser på hinanden
Nyheder

Inflation og Trump optager australiere ved valg

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

kongelige familie på balkonen
Kongelige

Rystet prins Harry: Far vil ikke tale med mig

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

Nyheder

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn

mange biler på p-plads
Nyheder

Tesla-salg styrtdykker fortsat

en bil sat til opladning
Biler

Elbiler overhaler

snart dieselbilerne

larver går i række
Nyheder

Kamp mod giftig larve fortsætter

store flammer kommer op fra bygning
Krimi

Voldsom gårdbrand

- bygning kollapset

mænd går på vej med sne
Kongelige

Kongen giver ok-tegn 

en bil på ulykkesstedet
Krimi

Påkørsel: Ældre mand er afhørt

en mand taler
Nyheder

USA og Ukraine underskriver aftale

glad mand med smil og stort krøllet hår
Kendte

Høster vild succes

22 år efter sin død

to fodboldspillere i blåt og gult jubler
Sport

Vildt drama i Brøndby

ét øje helt tæt på
Nyheder

Gå ikke til Louis Nielsen: 
Lukker i weekenden

hvide flag med firmalogo
Nyheder

GN Store Nord nedjusterer

ordenspersoner holder pressemøde bag høje borde
Krimi

16-årig: Stak af

fra bosted før drab

fire fodboldspillere i rødt jubler
Sport

Gør klar til Superligaen

rød smadret bil
Krimi

København:

11 skadet ved påkørsel

mand i jakkesæt på talerstol
Nyheder

Betinget dom for

karikatur af Erdogan

plasticbeholder med salat
Nyheder

Solgt over hele landet: 

Spis det ikke

politilogo på bil
Krimi

30-årig sigtet for

vold og trusler på livet

kvindelig tennisspiller på rødt grus
Sport

Tørre tæsk i Madrid

Brandbil ved lejlighedsbyggeri
Krimi

Fugle reddet ud af

brændende lejlighed

Krimi

Politiet leder efter 12-årig dreng: Gik fra sit hjem tirsdag

en dame ved et samlebånd
Nyheder

Kendt erhvervskvinde og arving er død