Administration 

Nyt tal: 300.000 børnesoldater i verden

Børn ned til 7 års alderen fungerer som soldater; ikke kun i Afrika. (Foto: CC Unicef / vist på Tedx)

Der menes at være 300.000 børnesoldater globalt. De slås i mindst 14 lande. At bruge mindreårige under 15 i kamp er en krigsforbrydelse.

Menneskeretsgruppen Human Rights Watch har bekræftet, at den congolesiske oprørsgruppe M23 benytter børnesoldater i konflikten i og omkring regionshovedstaden Goma. Der er optalt flere end 10 væbnede militiaer i Congo siden 1996, og flertallet af deres soldater har været børn, oplyser Amnesty International.

Den international domstol, ICC, dømte i marts efter 3 års retsag en congolesisk rebel-leder, Thomas Lubanga Dyilo, for at have rekrutteret og brugt talrige børn ned til 7 års alderen i sine styrker. Andre er eftersøgt, men sagen anses for en prøve i forsøget på at gøre op med misbrug af børn i krig og konflikt. Hans medskyldige er general i Congos hær.

Mindreårige kæmper i væbnede konflikter adskillige steder i verden. Børn deltager i kampe i mindst 14 lande. De er Afghanistan, Burma/Myanmar, Centralafrikanske Republik, Chad, Colombia, DR Congo, Indien (naxalittiske guerillaer), Irak, Filippinerne, Sudan, Sydsudan, Thailand, Yemen og Somalia (kilde HRW).

Afviser børnesoldater

På globalt plan har 105 nationer afvist at bruge mindreårige i deres væbnede styrker og har underskrevet et løfte herom. Paris aftalen og principperne imod børnesoldater blev vedtaget for 5 år siden. Dengang stod 59 lande bag initiativet.

Nu er Bolivia, Kuwait, Yemen, Comorerne og Guinea-Bissau med på listen, oplyser Unicef, FNs børnefond. Bag styregruppen står udover Unicef og Red Barnet adskillige andre internationale organisationer.

Internationale aftaler forbyder brugen af mindreårige (under 18) i væbnede konflikter og er de under 15, udgør det en krigsforbrydelse. Alligevel rekrutteres tusinder til konflikter. Human Rights Watch anslår, at der er 300.000 af dem.

ICC-domstolen i Haag undersøger sager i Sudan, Kenya, Den centralafrikanske Republik, Libyen, Elfenbenskysten, Uganda og forberedte i marts sager vedrørende børnesoldater i Afghanistan, Colombia, Georgien, Nigeria og Honduras.

Stort antal

Human Rights Watch anslår, at der findes omkring 300.000 børn ufrivilligt i og omkring kampe i verden. Organisationen mener, at næsten halvdelen af alle militærsystemer i verden bruger børn, refererer magasinet Forbes.

Det er ikke udelukkende guerillagrupper, der har børn blandt de kæmpende. Der gælder også kriminelle organisationer, hærenheder, bander, militser og terrororganisationer, der bruger dem som selvmordsbombere. En tredjedel har også piger omkring sig; ofte brugt som sexslaver.

For øvrigt er det ikke kun i Afrika, den slags foregår. Børnesoldater findes også i Mellemøsten og Asien. En del nationale militære styrker (som i Storbritannien) rekrutterer ligefrem unge under 18 år til deres rækker. Ikke alle er tvungne ind i militært arbejde, men anser det som en måde at tjene til livets ophold på.

Britisk indsats

Britiske medier som avisen Independent har indledt en kampagne sammen med Unicef, FNs børneorganisation, for at skabe opmærksomhed om, at børn stadig misbruges i kampzoner ude i verden. Målet er at skaffe penge til at få frigivet børnesoldater i Den Centralsafrikanske Republik.

Det er så langt fra kun drenge, der bliver indrulleret i forskellige bevægelser og hære. Unge piger bliver brugt både i kampe og til sex- og hjemmeydelser i lejrene. Misbruget af børn blev mere synligt efter videoen tidligere på året om Joseph Konys velkendte LRA, Lord’s Resistance Army. Også væbnede grupper i nabolande som Chad, Sydsudan, DR Congo og Uganda udnytter flittigt børn.

Avisen Independent rapporterer om en kvindelig forhandler, der forsøger af få børnene fri. En af metoderne er at overbevise begge sider af en konflikt; af hvilke der er mange, om, at modparten er parat til at gøre det samme. Hun fortæller, at LRA har meget unge børn ned til 11 år i kamp.

Behandling

I øvrigt er frigivelse af disse børn, der kan være kidnappede fra landsbyer i områderne, kun et første skridt. Unicef driver lejre og faciliteter, hvor børnene bliver uddannet og får styr på nogle af deres traumer fra konflikterne og den behandling, de har været udsatte for.

I forbindelse med Sudan-konflikten lykkedes det i 2001 Unicef at forhandle frigivelse af børnesoldater fra alle sider af konflikten. Det betød, at tusinder af børn blev frigivet fra militære forpligtelser og anbragt under trygge forhold med undervisning. At få dem tilbage i samfundet er vanskeligt.

Studier af børnesoldater fra bl.a. Liberia, der er frigivet eller ophørt med at kæmpe viser, at mange af den har fuldstændig ødelagte sociale og moralske færdigheder, lider af agressioner og stofmisbrug samt viser traumatisk stress og depressioner. En del overvejer selvmord.

Tæt på verden

Journalist, Dan Larsen, verdensnyt.dk, skriver nyheder om de fattige lande for Avisen.dk. Danida bidrager til projektet.

dansk politi
Krimi

Blev du truet i Assens? Politiet vil gerne i kontakt

hveps
Nyheder

Hvepsene rykker ind: Tjek dåsen, før du drikker

elbil
Biler

Store batterier: Nu kan din elbil række længere

Fødder på badevægt
Nyheder

Skjulte spiseforstyrrelser: Denne gruppe unge er i størst risiko

indkøb
Nyheder

Først faldt prisen - nu stiger den igen

køer
Nyheder

Færre danskere spiser kød: Især oksekød forsvinder fra tallerkenen

Bien og blomsten
Nyheder

Forskere slår alarm: Bier og sommerfugle forsvinder i Europa

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem