Administration 

Mathias droppede universitetet for at blive elektriker: "Fuldstændig fantastisk"

Hvis man er kvik, skal man på gymnasiet. Erhvervsskolen er for de der drenge "med krudt i røven". Det indtryk fik Mathias Vinholt, da han skulle vælge ungdomsuddannelse. Derfor valgte han i første omgang forkert. (Foto: Foto: Privatfoto)

Fordomme og snobberi skræmte Mathias væk fra tanken om at blive elektriker, da han gik i niende klasse. Nu har han droppet sit universitetstudie for at forfølge drengedrømmen.

Hver gang, der var eksamen på teologistudiet, skrev Mathias Vinholt en mail til sine kammerater, hvor han drillende truede med at springe fra uddannelsen og i stedet blive elektriker.

Indtil han en dag pludselig gjorde det.

Formand for gymnasieelever: Mange tror, at erhvervsskolen er for de dumme

- Jeg skulle til at skrive bachelor, men følte faktisk, at jeg ville spilde både min egen og min vejleders tid. Faget var spændende, men jeg vidste ikke, hvad jeg skulle bruge det til. Jeg frygtede, at jeg efter at have brugt fem-seks år på en uddannelse ville ende i et dødssygt kontorjob. Så jeg fik lidt en livskrise. Så tænkte jeg, fuck det, nu dropper jeg ud. Nu er jeg nødt til at prøve det der elektriker af, fortæller Mathias Vinholt til Avisen.dk.

Antallet af elever på erhvervsskolerne er faldet siden regeringens reform i 2015, som ellers skulle få flere til at vælge en uddannelse som faglært. Det skriver Information mandag.

Det handler blandt andet om, at der stadig er en indgroet forestilling om, at gymnasiet er for de dygtige og erhvervsskolerne er for de "dumme", mener formanden for Danske Gymnasieelevers Sammenslutning.

Den historie kan 24-årige Mathias Vinholt genkende.

Jobbet som elektriker var faktisk en drøm, han havde haft siden barndommen. Han havde altid elsket at rode med elektronik. Men det med at søge ind på en erhvervsskole lå bare ikke i kortene, fortæller han.

De der drenge med krudt i røven

Han husker især en oplevelse, der brændte sig fast. I fjerde eller femte klasse spurgte en af hans klassekammerater læreren om, hvilket job han troede, at de hver især ville ende i.

- Og der var der nogle stykker i klassen, som typisk var den der kategori af drenge, som man siger har krudt i røven, og som ikke er så gode i skolen. Om den type drenge blev der sagt: "du vil nok være en dygtig tømrer" og så videre. Om mig sagde læreren: "du har hovedet skruet godt på, du kan nok godt blive forfatter eller journalist eller læse dansk på universitetet". Den slags gør indtryk. Jeg kunne godt lide at lave noget med mine hænder, men jeg identificerede mig ikke med den type drenge, der har krudt i røven, siger Mathias Vinholt.

Et par år senere, i niende klasse, skulle han diskutere fremtidsplaner med sin vejleder. Her luftede han forsigtigt tanken om at blive elektriker.

- Det syntes vejlederen ikke var den fedeste idé. Jeg havde jo et flot karakterblad, så han begyndte at snakke om universitetet.

"Så var det slut-prut"

Samtidig fik han indtryk af, at man med en erhvervsuddannelse låste sig fast til det samme job resten af arbejdslivet - noget, der kan virke overvældende for en 15-16-årig.

- Folk spurgte: "skal du så bare trække ledninger resten af dit liv?". Jeg troede, at hvis jeg valgte en erhvervsuddannelse, så var det slut, prut. Men det er jo løgn. Der er masser af mulighed for videreuddannelse, siger Mathias Vinholt.

Men gymnasiet virkede som det sikre valg, hvor unge Mathias Vinholt kunne udskyde den endelige beslutning om sit fremtidige job i et par år. Derefter valgte han teologi på universitetet af ren interesse.

- Men det sagde mig bare mindre og mindre. Det frustrerede mig blandt andet, at jeg kunne bruge månedsvis på at læse noget op, skrive en opgave og aflevere den, hvorpå den blot blev lagt i en skuffe. Det var kun mig selv, vejlederen og censoren, der havde læst den. Jeg savnede at udrette noget konkret, som har værdi for en masse mennesker, fortæller Mathias Vinholt.

"Det er fuldstændig fantastisk"

Så for lidt over et år siden forlod han universitetet til fordel for erhversskolen.

- Allerede første dag på skolen sagde faglæreren: "Jeg kommer ikke til at undervise jer i noget, I ikke skal bruge til noget". Det var den fedeste besked, siger han.

Det har vist sig at holde stik, og det betyder meget, mener Mathias Vinholt, der nu knokler løs på sin læreplads.

- Når jeg har brugt en arbejdsdag på noget, vil jeg gerne kunne se helt konkret, hvad jeg har lavet, eller tænke, det her har jeg lært i dag. Den følelse får jeg nu, hvor jeg er i lære som elektriker. Jeg har aldrig set mig tilbage. Det er fuldstændig fantastisk, siger han.

Ved siden af sin uddannelse er Mathias Vinholt også aktiv i Dansk Socialdemokratisk Ungdom, hvor han tager rundt og holder foredrag om sit uddannelsesvalg.

Artiklen fortsætter under billedet

Mathias Vinholt er glad for at føle, at han har fået noget fra hånden og lavet noget af værdi for andre, når han tager hjem efter en arbejdsdag. Foto: Privat

I dag kan han ærgre sig lidt over, at han i første omgang lod sig skræmme væk fra elektrikerdrømmen af fordomme og uddannelsessnobberi.

- Hvis jeg havde vidst, hvad jeg ved nu, var jeg ikke taget på universitetet, siger han, og fortsætter:

- Jeg har også snakket med mange, som nærmest er misundelige og fortæller mig, at de også havde en drøm om at blive kok eller tømrer, men at det lå i kortene, at de skulle på gymnasiet. Det er ærgerligt, for jeg tror mange kommer i klemme undervejs i uddannelsen og står med samme frustrationer, som jeg havde. Når man vælger uddannelse, skal det være et oplyst valg, men det er det ikke, hvis man ikke har mulighed for at se hele paletten.

mand i jakkesæt står og klapper - baggrund med lys
Nyheder

Kommende vicekansler:

Vil se på muligt forbud 

Nyheder

Wegovy-pille får

grønt lys til test i USA

to mænd og kvinde i midten
Kendte

X Factor:

40 år og pølsefest

mand holder sort hat foran sig
Nyheder

DR-legende er død

fodboldspillere i aktion
Sport

Randers ind i medaljekamp

BREAKING

Kører ind i menneskemængde 

forbudsskilt
Nyheder

Drik det ikke: Sodavand

trækkes nu tilbage

flok mennesker med skilte
Nyheder

Drama ved slagterbutik:

Klamme svin

Nyheder

Prins Harry:

Ønsker forsoning 

Sport

Prins Harry taber sag 

skorstenen på vatikanet
Nyheder

Skorsten er klar i Vatikanet

billede af sort powerbank
Nyheder

Efter strømnedbrud:

Powerbanks hitter

unge mennesker går på gaden
Nyheder

Fire personer

anholdt i svensk drabssag

Nyheder

Efter 75-årigs påkørsel: 

Kørekortregler granskes

Mand smiler
Nyheder

Milliardær død i ulykke

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Bortførte 15-årig

ekskæreste i bagagerum:

- Det var dumt

mand med skjorte og jakke
Kendte

Dennis Knudsen

er flyttet ind i villa

til 12 millioner 

kvinde poserer på slot
Kendte

Sarah Grünewald:

Jeg sked i bukserne

politibil med påskriften politi
Krimi

Kvinde reddede to små

børn ud af varm bil 

skilt på facade på retsbygning
Krimi

Fodboldfan frifundet:

Kaldte betjent for fucking

nørd

Nyheder

Gør det billigere at

have et realkreditlån

person sidder på facebook på computer og telefon
Krimi

Ramt af mystiske links 
i kommentarspor

person går med paraply
Nyheder

Nu skifter vejret 

mand med rødt slips vinker
Nyheder

J.D. Vance: Krigen

slutter ikke foreløbigt

indgang til retten i nykøbing falster
Krimi

Retssag begynder:

15-årig pige blev bortført

og fik klippet håret af

Smilende kvinde med solbriller og en taske over skulderen
Kendte

Helle Thorning tjener millioner på lejlighedssalg

Facade på bygning
Nyheder

Ikonisk lampefirma løfter salget til knap 900 millioner kroner

Smilende kvinde i dunjakke ved havnebad
Kendte

Lene Beier med godt nyt: 
Vender tilbage

Mand i dunjakke på fodboldstadion holdende en mikrofon
Sport

Fodboldlegende scorer 
38 år yngre model 

en mand stillet op til fotografering
Krimi

Godsejer tilstår

Mand i jakkesæt med et diasbillede bag sig
Nyheder

Medie: Forlader Det Hvide Hus

Krimi

Alvorlig påkørsel:
75-årig bilist nægter alt

en masse mennesker med røde faner og arme i vejret
Nyheder

1. maj-uro:
Hummelgaard kæmpede
mod båthorn og røgbomber

to mønter
Helt vildt

SE VIDEO:

Lastbil væltede med

otte millioner mønter

Mand i lyst jakkesæt med et WHO's logo bag sig
Nyheder

WHO advarer:
Største krise
i mands minde

udrykningskøretøjer ved ulykke
Krimi

75-årig forlanges fængslet efter massepåkørsel

Glad kvinde med arm hævet
Nyheder

Dronning Margrethe får religiøs pris 

to kvinder griner sammen
Helt vildt

Vandt en mio. i Lotto:
- Jeg købte da bare en ny

en mand taler foran en skærm med en illustration
Nyheder

Konkurs sender stor

millionregning

videre til borgerne

Krimi

LIGE NU: Letbane påkører person - trafikken er spærret

indgangen til en stor bygning
Krimi

Kræftsag stoppes

politi arbejder
Krimi

75-årig sigtet mand tog fejl af speeder og bremse

Nyheder

Mette F.: Danmark

skal igen være en

stor skibsbyggernation

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Dreng overfaldet holdt
og fanget - syv anholdt

et tog set fra siden
Nyheder

Bro stopper tog 
til og fra lufthavn

mange biler på p-plads
Nyheder

Tesla-salg styrtdykker fortsat

en bil sat til opladning
Biler

Elbiler overhaler

snart dieselbilerne

larver går i række
Nyheder

Kamp mod giftig larve fortsætter

store flammer kommer op fra bygning
Krimi

Voldsom gårdbrand

- bygning kollapset

mænd går på vej med sne
Kongelige

Kongen giver ok-tegn 

en bil på ulykkesstedet
Krimi

Påkørsel: Ældre mand er afhørt

en mand taler
Nyheder

USA og Ukraine underskriver aftale

glad mand med smil og stort krøllet hår
Kendte

Høster vild succes

22 år efter sin død

to fodboldspillere i blåt og gult jubler
Sport

Vildt drama i Brøndby

ét øje helt tæt på
Nyheder

Gå ikke til Louis Nielsen: 
Lukker i weekenden

hvide flag med firmalogo
Nyheder

GN Store Nord nedjusterer

ordenspersoner holder pressemøde bag høje borde
Krimi

16-årig: Stak af

fra bosted før drab

fire fodboldspillere i rødt jubler
Sport

Gør klar til Superligaen

rød smadret bil
Krimi

København:

11 skadet ved påkørsel

mand i jakkesæt på talerstol
Nyheder

Betinget dom for

karikatur af Erdogan

plasticbeholder med salat
Nyheder

Solgt over hele landet: 

Spis det ikke

politilogo på bil
Krimi

30-årig sigtet for

vold og trusler på livet

kvindelig tennisspiller på rødt grus
Sport

Tørre tæsk i Madrid

Brandbil ved lejlighedsbyggeri
Krimi

Fugle reddet ud af

brændende lejlighed

Krimi

Politiet leder efter 12-årig dreng: Gik fra sit hjem tirsdag

en dame ved et samlebånd
Nyheder

Kendt erhvervskvinde og arving er død

en UTV-bil
Krimi

Mistænkt flugtbilist kørte i UTV

en facade med et logo for skat
Nyheder

Skattestyrelsen leder efter ejere til 20,5 millioner kroner

bøger på stribe
Bøger

Kendt forlag går konkurs

en mand og et sommerhus
Kendte

Køb Seebachs sommerhus

en politimnd
Nyheder

Betjent kaldte barn snotunge og får kritik af DUP

en DSV-lastbil
Nyheder

Alt om DSV's vilde historie

Nyheder

En person anholdt efter tredobbelt drab i svensk by

folk på scenen
Nyheder

Dansk succesband gendannet

nogle sure kongelige
Kongelige

Krise i kongehuset: William vil fjerne Harry og Meghans titler

Soldater på en plads
Nyheder

600 nordkoreanske soldater dræbt

fly i luften
Nyheder

F-35-fly over Danmmark

politi på gaden
Krimi

68-årig kvinde kørt ihjel af flugtbilist

kongen vinker på et skib i Grønland
Kongelige

Kongen i Grønland: Her føler jeg mig hjemme