Administration 

Finansfolk springer fra ny superorganisation i fagbevægelsen

Formand for Finansforbundet Kent Petersen ønsker ikke at være med i den nye hovedorganisation mellem LO og FTF. Afsættet er ikke akademisk nok, ligesom han savner en krystalklar politisk uafhængighed. (Foto: Foto: Gitte Redder/Avisen.dk.)

En enig hovedbestyrelse i Finansforbundet anbefaler, at 40.000 bankansatte ikke går med i ny, stor organisation i fagbevægelsen. Det er ærgerligt, siger topfigur Bente Sorgenfrey.

Finansforbundet har ikke lyst til at være med i den nye faglige hovedorganisation, der bliver en realitet ved årsskiftet, når hovedorganisationerne LO og FTF slår sig sammen.

- Vi har en helt enig hovedbestyrelse, der anbefaler, at Finansforbundet melder sig ud af FTF og søger optagelse i AC (hovedorganisation for akademikere, red.) i stedet for. Og jeg har en forventning om, at landsmødet bakker op, siger Finansforbundets formand Kent Petersen. 

Finansforbundets øverste myndighed landsmødet træffer den endelige beslutning onsdag 6. juni.

For øjeblikket forhandles der på livet løs mellem Finansforbundet og Akademikerne om optagelse, og det er Kent Petersens klare forventning, at det falder på plads snart.

- Vi har haft nogle konstruktive drøftelser med AC’s formandskab og direktion, og der ligger nogle grænseproblemer med Djøf. Men det ser jeg fortrøstningsfuldt på, pointerer Kent Petersen.

Finansforbundet bryder sig ikke om den nye hovedorganisation med godt en million lønmodtagere fra LO og FTF.     

- Den nye hovedorganisation har ikke et akademisk afsæt i sig, og det er problematisk i forhold til Finansforbundet og det arbejdsmarked og den medlemsudvikling, vi ser på det finansielle område, siger Kent Petersen og tilføjer, at mange finansansatte heller ikke mener, at der er krystalklar politisk uafhængighed i den nye hovedorganisation.

Mister syv millioner om året 

Formand for hovedorganisationen FTF Bente Sorgenfrey beklager, at Finansforbundet ikke giver den nye hovedorganisation en chance.

- Jeg er ked af, at Finansforbundet ikke vil være med, for jeg synes, at den nye hovedorganisation kunne tilbyde Finansforbundet og dens medlemmer rigtig meget. Det er beklageligt, at Finansforbundet ikke kan se de mange muligheder for at få større indflydelse, siger hun.

Læs mere om finansfolkenes nej

Medlemskontingentet i den nye hovedorganisation er sat til 175 kroner årligt per medlem, og uden Finansforbundet er der cirka syv millioner kroner mindre på årsbudgettet. Men Bente Sorgenfrey afviser, at den nye superorganisation med Finansforbundets exit allerede slår revner.  

- Jeg synes ikke, at man kan sige, at det slår revner. Men det er klart, at den nye hovedorganisation får færre medlemmer end forudsat, og det er selvfølgelig ærgerligt også økonomisk set. Men politisk regner jeg ikke med at det får den store betydning, at Finansforbundet ikke er med, siger Bente Sorgenfrey.  

Kun et stykke papir

Formand for HK/Privat Simon Tøgern kalder det "hasarderet", hvis Finansforbundet gør alvor af at holde sig udenfor den nye hovedorganisation.

- Finansforbundet ved jo ikke, hvad de melder sig ud af. Indtil nu er det jo ikke en ny hovedorganisation. Det er kun et stykke papir, siger han.

Simon Tøgern appellerer til besindelse hos både toppen i Finansforbundet og en række andre mindre FTF-forbund, der er skeptiske i forhold til den nye hovedorganisation. Han peger på, at der er masser af samarbejdsmuligheder inden for den nye store fællesorganisation.

- Indtil nu har vi jo kun rejst taget og sat ydermurene op for den nye hovedorganisation. Nu skal vi have huset indrettet og møbleret og beslutte, hvor skabet skal stå. Jeg mener, at det er både ærgerligt og tåbeligt, hvis nogle forbund melder fra nu, for det er det samme som at kaste nogle politiske og faglige muligheder fra sig, fastslår han.

Ikke enevælde     

Formand for Teknisk Landsforbund Lone Engberg Thomsen betegner det som ærgerligt, hvis en stor branche som finansbranchen ikke er med i den nye hovedorganisation. Samtidig betoner hun, at der er masser af muligheder for at få indflydelse på den nye organisation.

- Det er jo ikke enevælde, som Finansforbundet går ind i. Tværtimod er det en demokratisk organisation, hvor vi vil lytte, siger hun.   

En række mindre FTF-forbund, der stemte nej til fusionen på to ekstraordinære kongresser i LO og FTF i april afgør i løbet af juni, om de vil være med i den nye hovedorganisation under ledelse af LO-formand Lizette Risgaard og Bente Sorgenfrey. Formelt set er der deadline for at melde sig ud 30. juni.

Forbundet af IT-professionelle PROSA holder en urafstemning blandt medlemmerne i juni, men formand Niels Bertelsen anbefaler sine medlemmer at stemme ja til at være med i den nye hovedorganisation.

Farmakonomforeningen tager stilling på en ekstraordinær kongres i juni. Formanden Christina Durinck vil ikke løfte sløret for, hvad hun anbefaler kongressen før et hovedbestyrelsesmøde torsdag 24. maj.

- Men jeg har svært ved at forestille mig, at Farmakonomforeningen ikke er med i en hovedorganisation, siger hun.

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende

en restaurant set udefra
Nyheder

Kendt hotel og
restaurant lukker

madpandekager i et fad
Nyheder

Solgt i hele landet
- spis dem ikke

bowlingkugler
Nyheder

Bebudet konkurs

to kvinder kommer gående og snakkende
Nyheder

Von der Leyen håber på toldaftale med Trump men forbereder sig på sammenbrud

en mand smiler bredt
Krimi

Dom i største sag
om coronasvindel

sort-hvidt foto af Maude
TV/Streaming

Matador forsvinder fra DR-tjeneste

En mand og en kvinde med en mannequin iført rødt lingeri imellem sig
Nyheder

Sexshop med millionunderskud

Skiltet foran retten i Hjørring
Krimi

Skyldig: Dræbte og voldtog 13-årig pige i Hjallerup

Indgangen til retten i Lyngby
Krimi

Skolepædagog skal i fængsel for krænkelser af piger

Sport

Medier: Fodboldstjerne dræbt i ulykke

facade af en bygning på Nørrebro
Krimi

Fire mænd tiltalt for brandattentat mod dansk NGO

Gul parkeringsbøde i forrude
Nyheder

FDM: Nu er kontroversiel parkeringsbøde helt forbudt

Et kæmpe område med åben ild
Nyheder

Skovbrand hærger danskerparadis

Døren til en politibil
Krimi

Vanvidskørsel: 
19-årig kvinde greb rattet med 110 i timen

To voksne kvinder holder om hinanden, den ene har et barn på skødet
Nyheder

Færgeforlis ved tropeø: 
38 meldt savnet

et potourri af billeder
Debat

Søren Baastrup: Den sindssyge sommerguide

lille flyver ligger på hovedet i mark
Krimi

Fly styrtet på mark

redningsfolk slukker brand
Nyheder

Hamas nærlæser

forslag til våbenhvile

annette heick mellem sine forældre
Kendte

Heick optræder

på Roskilde Festival

billede af en vindmølle
Nyheder

Vestas i flot stigning

helikopter på skyet baggrund
Krimi

Drukneulykke ved

Roskilde Festival

folk solbader på strand
Nyheder

DMI:

Meget mere varme på vej 

rødhåret kvinde og mand i sort jakkesæt
Kendte

Reality-stjerne klar

til Vild med dans

Nyheder

Diddy: Her er dommen

frokosttallerken med laks
Nyheder

Spis det ikke: 

Solgt over hele landet

Nyheder

Flertal udenom regeringen

vil forbyde mandatkøb

Mand sidder ved bord med en kvinde på hver sin side.
Kendte

DiCaprio spottet i København

Mand på den røde løber
Kendte

Få dage før starten:

Rolf dropper touren

pollitilogo på hvid baggrund
Krimi

Lade brændt fuldstændig ned 

Togstamme
Nyheder

DSB advarer

Forskellige slags solcreme
Sundhed

Denne solfaktor bør du bruge

Vindmølle
Nyheder

Folkeaktie i voldsom stigning

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

Kassebil fra Forsvaret
Krimi

Fandt dynamit på loftsrum

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul