En stribe ansatte hos den danske industrikoncern Danfoss fik onsdag en kedelig besked. Danfoss skal skære ned, og 69 ansatte i Danmark mister deres job.
- Det er korrekt, at vi gennemfører reduktioner i koncernen. På globalt plan er det i omegnen af to procent, siger koncernchef i Danfoss Kim Fausing i en mail til Ritzau.
- I og med den internationale markedsvækst ligger under, hvad mange havde forventet, er vi nødt til at foretage justeringer, som vi løbende gør for at tilpasse vores forretning til den globale virkelighed, tilføjer han.
De danske ansatte, der nu står uden arbejde, er hovedsageligt funktionærer, og dermed går produktionen fri for fyringer i denne omgang, oplyser Danfoss.
- Danfoss skal vedblive at være et stærkt selskab og en attraktiv og givende arbejdsplads. Derfor følger vi vores Core & Clear-strategi, der skal sikre, at vi år efter år leverer på det, vi har lovet, siger Kim Fausing.
Danfoss har omkring 23.000 ansatte på verdensplan, og produktionen er fordelt på 56 fabrikker i 18 lande.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.