Administration 

Politiker: Rul zoneforbuddet og tiggerlovgivningen tilbage!

Torsten Gejl er 52 år og bor på Djursland sammen med sin kæreste og deres to børn. Torsten Gejl har været med til at grundlægge og bygge Alternativet som politisk parti og som folkelig bevægelse. I dag er han partiets arbejdsmarkeds-, beskæftigelses-, social og indenrigsordfører.

VI MÅ IKKE PRESSE HJEMLØSE mennesker på de allermest grundlæggende livsvilkår. Nemlig at kunne sove trygt eller kunne få noget at spise.

Derfor fremsætter jeg i dag, tirsdag, lovforslag om at rulle zoneforbuddet og stramningen af tiggerloven tilbage. Meningen er, at gøre det muligt for hjemløse at overnatte sammen uden at blive smidt ud af kommunen. Samt gøre det lettere at få mad i munden.

ISÆR UTRYGHEDEN ved at overnatte i det fri har jeg mærket på egen krop.

Da jeg i sidste måned tog en uge på gaden som hjemløs i Aarhus, mærkede jeg det om natten, når jeg sov alene. Utrygheden. Usikkerheden. Det regnede hele ugen, så jeg fandt et gammelt shelter, jeg kunne sove i to af nætterne. Og når det blev bælgmørkt, og jeg lå der, følte jeg mig selvfølgelig udsat. Mon nogen så mig gå herind? Mon nogen opdager mig? Hvad kan der ske? Der kommer mange tanker i mørket om natten. Det tror jeg gælder for de fleste.

Nu var det bare en uge, jeg gik på gaden. Og det gør mig på ingen måde rigtig hjemløs. Jeg er for længst tilbage i min trygge bolig, mens mange hjemløse stadigvæk sover på gaden. Men jeg gjorde det for at blive klogere på, hvordan vi laver en bedre indsats for hjemløse. Og jeg mærkede på egen krop, at tryghed om natten pludselig bliver et stort savn, hvis man ikke har det.

Derfor sover mange af de hjemløse sammen, hvis de har udfordringer, der gør, at de ikke kan sove på for eksempel herbergerne. Der kan være overfyldt, de kan være bange for at få stjålet deres ting eller de kan måske ikke holde ud at være tæt på mange ukendte mennesker.

MEN DEN GÅR IKKE MERE. Zoneforbuddet har betydet, at de ikke længere må sove sammen. Begrundelsen er, at alle vi andre bliver mere utrygge, når vi ser en gruppe sovende mennesker. Zoneforbuddet blev indført for at ramme udenlandske hjemløse, og det blev tydeligt sagt, at det ikke ville ramme danskere. Men det har vist sig at være forkert. Flere historier fra medierne viser, at danske hjemløse er blevet ofre for lovgivningen. De risikerer at blive smidt ud af kommunen. Det har vi allerede hørt flere eksempler på. At de mest udsatte mennesker, vi har i vores samfund, bliver smidt ud af deres kommune, fordi de overnatter med en kammerat for at få lidt ekstra sikkerhed og tryghed.

Det er selvfølgelig en umulig situation at sætte mennesker i, der i forvejen er så pressede, at de har mistet deres hjem. Gadejuristen og Institut for Menneskerettigheder har tidligere fortalt, at mange hjemløse lider under, at de konstant må leve i frygt for bøder og udvisningsdomme fra kommunen. Mange tør simpelthen ikke sove, men vandrer hvileløst rundt om natten, for at de ikke skal blive straffet. Og andre igen har oplevet, at chancen for overfald og røveri stiger, fordi de må sove alene og mister den beskyttelse, som det giver at være flere sammen på gaden. For nogle kan det være fatalt, hvis de for eksempel bliver smidt ud af deres kommune eller mister muligheden for at få udleveret livsvigtig medicin.

Her mandag eftermiddag, mens jeg skriver de her ord, samles hjemløse på Slotspladsen foran Christiansborg for at markere deres utilfredshed med zoneforbuddet. Jeg håber, at der er mange flere, der møder op og støtter de hjemløse i deres ret til at sove sammen i små tryghedsskabende grupper. Jeg siger i hvert fald gerne et par ord hen ad aftenen.

Som jeg har forstået det, vil en del af de hjemløse overnatte i en tryghedsskabende lejr på Slotspladsen i nat, og jeg har tænkt mig at overnatte med dem. Dels for at markere, at det er nødvendigt at afskaffe zoneforbuddet og dels for at mærke forskellen fra at sove alene i et shelter og så være flere, der deler natten sammen. De erfaringer kan jeg bruge direkte i min tale til Folketinget i dag, tirsdag, hvor forslaget kommer på sent om eftermiddagen eller tidligt på aftenen.

NÅR DU LÆSER DISSE ORD, ved vi, hvordan arrangementet er spændt af. Jeg håber, at myndighederne har ladet de hjemløse støtte deres egen ret til at sove trygt og sikkert. Og jeg håber, at mit beslutningsforslag vil blive vedtaget af Folketinget, så hjemløse danskere får et væsentligt problem mindre i deres hårdt prøvede hverdag.

Og med hensyn til alle os andre, så tyder det ikke på, at der er behov for hverken zoneforbud eller stramning af tiggerloven. Rådet for Socialt Udsatte bad i 2017 meningsmålingsinstituttet Epinion spørge til danskeres holdninger til socialt udsatte. 1.079 repræsentativt udvalgte danskere blev spurgt, og her viste det sig, at hovedparten af danskerne (2 ud af 3) er triste over samfundets utilstrækkelige hjælp, når de ser en hjemløs på gaden. Hver tredje føler dårlig samvittighed i samme situation, mens blot 14 procent bliver utrygge, når de ser en hjemløs på gaden eller et offentligt sted.

Så det er ikke danskerne, der bliver utrygge, når de ser en hjemløs. Det er vidst snarere politikerne. Og da vi udgør en meget lille del af befolkningen, er det på tide at fjerne zoneforbuddet og stramningen af tiggerlovgivningen.

Hjemløse ikke skal mødes af straf og udvisning. Det er helt galt. Det er en menneskelig falliterklæring.

Det skal mødes af hjælp og empati. Andet kan vi ikke være bekendt.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

grafik web
Advertorial

Annonce

Sådan vælger du den rette bredbåndsforbindelse til husstanden

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk

still fra serien
Film og TV

Snart kan du komme med ned i Danmarks dybeste hemmelighed

folkemøde
Nyheder

Børn og unge skal selv forme deres omgivelser

Boligbyggeri
Nyheder

Aarhus bygger: 4.200 nye boliger på vej

politiserien
Film og TV

Seerne får mere Politijagt: Ny sæson er på vej

Glade, danske sølvmedaljevindere ved Montane Adventure Race EM Foto: Martin Paldan for Montane Adventure Race EM
Sport

Dansk dobbelttriumf ved EM på Sjælland

malte Ebert
Underholdning

Malte Ebert går stort: Her kan du opleve ham

gåtur
Sundhed

Mandag starter kampagne med fokus på hjertet: Så lidt skal der til

Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark
Iværksætteri

Ny analyse viser skævhed i dansk erhvervsliv

boliger
Nyheder

Op mod 4000 nye almene boliger på vej i København

brande i Avila spanien
Nyheder

Danmark løber for Spanien efter voldsomme skovbrande

Nyhedsbrev grafik
Generelle nyheder

Få vores nyheder direkte i din indbakke

Take that
Underholdning

Husker du dem? Kæmpe 90'er-navn klar til Tinderbox

Mørke online fællesskaber grafik
Krimi

Mænd deler overgreb mod bedøvede partnere online: Her er hele serien

Melvin
Film og TV

Dansk komiker vil hylde sine venner på TV

rejsende i lufthavn
Advertorial

Annonce

3 gode grunde til at have en erhvervsrejseforsikring

ulv skudt
Nyheder

Nye ulveregler på vej: Det bliver lettere at skyde ulve

læge
Advertorial

Annonce

Få overblik over osteopati behandling hos specialister i hele landet

Alice detektor CERN
Nyheder

Forskere skaber et mini-Big Bang: Tættere på universets begyndelse

baby med iltmaske
Nyheder

Markant fald: Over 800 færre spædbørn indlagt med RS-virus

Barn
Nyheder

Er dit barn bekymret for krig og kriser? Her er syv råd til samtalen

Penge
Nyheder

Droppede jobbet efter 30 år: Så tikkede 1,1 millioner ind

Lyngborg
Nyheder

Flyttekasser og sække strømmede ind: Nu sendes hjælpen til Ghana

Vinderen af flisen 2026
Kendte

Frederik Cilius hædres med særlig pris

retten i glostrup
Krimi

Udlejer onanerede i lejers seng - nu er han dømt

Gnags
Underholdning

Alle vil se Gnags: Billetterne rives væk

politi dansk
Krimi

Stak mand syv gange med kniv: Får seks års fængsel

Bandholm Hotel
Nyheder

Nye påstande om Faderhuset: Nu reagerer politiet

dansk politi
Krimi

Genkender du dem? Politiet beder om hjælp efter indbrud

retten i Roskilde
Krimi

Ansat tog halsgreb på mindreårig - nu er han dømt

ældre
Nyheder

Patienter venter for længe på svar om demens

Lejligheder
Nyheder

Boligproblemer: Huslejen er højere end SUen

dansk politi
Krimi

Fulgte lastbiler med GPS: Nu udvises han for bestandig

cykler
Nyheder

Specialarbejdere langer ud efter københavnske el-delecykler

Ruth Evensen/Ruth Kristiansen
Nyheder

Medstifter af Faderhuset bryder tavsheden

Birgitte Alme og Lars Rytter
Debat

DEBAT: Reality-deltagere skal klædes ordentligt på

hæk
Advertorial

Annonce

Ligusterhække fra Dansk Hus & Have Service giver haven en klassisk og enkel afgrænsning

Restauranten
Mad og drikke

Ny restaurant sigter efter Michelin-stjerner

dansk politi
Krimi

Tre mænd anholdt: Politiet kæder dem til to knivoverfald

dansk politi
Krimi

Bilist snakkede i mobil - politiet kørte bag ham

Is
Nyheder

Her er danskernes sommer-favoritsnacks

tørre øjne
Sundhed

Tørre øjne efter skærmtid? Denne simple regel kan hjælpe

dansk politi
Krimi

17-årig jagtet med kniv på skole: Politiet søger vidner

Kongelige Norge - Harald go Haakon
Kongelige

Kong Harald er død - flaget går på halv stang i Oslo

retten i Roskilde
Krimi

Teenagere brændte udviklingshæmmet med cigaret og filmede det

Myrdet mand
Krimi

Politiet offentliggør nu billeder af dræbt mand - Genkender du ham?