Administration 

Far: Alle mine drømme blev pakket væk, da min søn fik diagnosen

Nicolai Bentsen er scenetekniker og fællestilidsmand for 3F ´erne på Det Kongelige Teater. Han er født på vestegnen - helt nøjagtigt i Rødovre, men har boet det meste af sit liv i København.

Nicolai Bentsen er far til et barn med autisme, og én til der er lige så unormal som alle andre. Han skriver om fællesskaber og fortællinger mellem mennesker. På arbejdspladser og på fodboldstadions, men aldrig ud fra fokusgrupper. Der vil både være indlæg præget af håbløs nostalgi, samt nye udviklinger og tendenser så længe, at disse foregår i øjenhøjde. Samfundsforhold, overenskomstforhold og alle livets besværlige forhold.

DA MIN SØN kort før sin tre års fødselsdag fik en diagnose som infantil autist, forandrede min verden sig radikalt. I et hårdt ryk var det som om, at alle mine forestillinger om at have et barn, blev sprunget i luften. Vi har vel alle som forældre haft drømme, og givetvis også romantiske forhåbninger. De kunne pakkes væk. Intet var, som jeg troede, og intet blev, som jeg forventede. Værktøjskassen blev tømt, skulle bygges op på ny. Velkommen til en tur i rollercoasteren. Følelsesmæssig tung og hård, fyldt med benhårde udfordringer og nederlag, samt en monumental oplevelse af utilstrækkelighed.

Der har været hjerteskærende øjeblikke, men også ubegribeligt vidunderlige stunder når ting lykkedes.

Min søn er den generation af børn, som blev en del af det store inklusionseventyr. Her kan man sige meget godt om intentionerne, og desværre også meget dårligt om virkeligheden. Først og fremmest har ikke alle politikere og lokale forvaltninger, kunnet nære sig fra at gøre projektet med flere specialbørn i folkeskolen til en del af en spareøvelse. Når finanserne er trange i kommunerne, er det desværre ofte de absolut svageste, der trækker nitten, og dem med usynlige handicaps har ikke altid de mest gennemtrængende stemmer i debatten.

EFTER ET PAR ÅR i folkeskolen, to forskellige klasser, et væld af konflikter og hundredvis af timer uden for døren med en iPad, blev min søn visiteret til specialtilbud. Flere år efter, tre nye klassedannelser, skiftende lærere og pædagoger, hundredvis af morgener og aftener med gråd, frustration og debat om skolegang, kæmper vi stadig med at finde fodfæste. Konsekvenserne af en benhård afspecialisering, har til tider været ubarmhjertig, både for lærerkræfterne og børnene.

MIN SØN ENDTE ALDRIG som fodboldspiller. Han blev aldrig forelsket i musik og instrumenter, som jeg havde drømt om. Til gengæld går han nu til håndbold tre gange om ugen … i en rigtig klub. Og han har rigtige, om end en beskeden håndfuld, venner, som er rummelige og ser ham præcis, som han skal ses. Mest afgørende har han familie til alle sider, som udviser udstrakt hensyn, accepterer og elsker ham. Det er desværre ikke alle, der er dette forundt.

Men nok så ressourcestærke forældre, og nok så forstående familier, gør det ikke alene. Det omkringlæggende samfund er helt afgørende. I dag – den 2.april – fejrer vi den internationale autismedag, fastsat af FN siden 2007. I den anledning er her et par kolde facts leveret af Landsforeningen Autisme. Brug lige to minutter, der er nok at kæmpe for.

65 PROCENT AF FORÆLDRE til et barn med autisme har en ringere tilknytning til arbejdsmarkedet. Der er behov for større forståelse, og mere fleksible løsninger for forældre til børn med handicap. De har også noget at byde på.

Fire ud af ti børn med autisme oplever deres skolegang negativt, og 35 procent går slet ikke i skole. Over en tredjedel af sagerne i klagenævnet for specialundervisning, omhandler børn med autisme i skolen. Alle børn har ret til et skoletilbud. Til at lære og udvikle sig. Og frem for alt ret til at være børn der trives!

Tilknytningen til arbejdsmarkedet for voksne med autisme er katastrofal. Kun én ud af ti har et ordinært arbejde. Der er brug for, at de offentlige og private arbejdsgivere tager mere ansvar. Og politikerne skal bakke op. Vi skal have flere ordninger, der sluser de unge ind på jobmarkedet, og større accept og rummelighed fra kollegerne. Vi kan gøre det bedre.

AUTISME ER IKKE en sygdom. Det er ikke en hovedpine, man kan fjerne med medicin eller en kræftsvulst, der skal helbredes. Mennesker med autisme har brug for accept, relationer og lige adgang til skoler, undervisning og et liv på arbejdsmarkedet, hvor man bidrager til samfundet. Vi skal have stoppet afspecialiseringen af vores samfund og dets institutioner, og i stedet omfavne forskelligheden og anerkende, at nogle er helt afhængig af en hjælpende hånd. Endelig har vi brug for mere viden om autisme, så vi kan levere de rette pædagogiske tilbud tidligt i børnenes liv. Vi har faktisk slet ikke råd til at lade være!

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen

Familie ved stranden
Sundhed

Har du mistet en kær? En ferie kan vælte læsset