Dårlig sne- og isrydning har betydet, at adskillige skraldemænd har brækket både arme og ben denne vinter.
Men det skal være slut nu - i hvert fald i Viborg. Her skal de kommunalt ansatte skraldemænd til at gå med pigsko.
Der er lidt leveringstid, men i næste uge skulle de 25 skraldemænd i kommunen gerne kunne spænde pigge på deres almindelige fodtøj og dermed stå bedre fast på isen, skriver viborgfolkeblad.dk.
Men pigskoene fritager ikke boligejerne for snerydningen, understreger afdelingsleder Tina B. Bonnichsen fra firmaet Meldgaard Miljø, hvor skraldemændene er ansat.
"Pigsko ændrer ikke ved, at underlaget mange steder er meget ujævnt," siger hun og understreger, at grundejerne har ansvaret for, at skraldemændene kan komme til skraldestativ og containere på forsvarlig vis.
I hovedstaden er man ikke gået over til pigsko.
I stedet har skraldemændene valgt at lade skrald være skrald mange steder, fordi vejene har været aldeles ufremkommelige.
I stedet tilbyder København og Frederiksberg kommuner nu borgerne at komme af med indesneet affald.
Det sker på lørdag, hvor man kan dumpe sit affald på 30 sneryddede pladser i hovedstaden. Herefter vil skraldefirmaet R98 komme forbi og hente det.