De amerikanske sundhedsmyndigheder overvejer nu at opfordre til omskæring af alle drengebørn. Omskæringen skal ske for at forhindre hiv-smitte.
USA står overfor en hiv-epidemi, og det er på denne måde, at det nationale amerikanske Center for Sygdomskontrol og Forebyggelses (CDC) vil komme epidemien til livs, skriver New York Times.
Omskæring menes at beskytte mænd mod hiv, da forhudens vævsstruktur er mere sårbar over for hiv-virus.
For nylig har studier i hårdt ramte aids-områder i Afrika vist, at omskårede mænd reducerede risikoen for at blive smittet med hiv med 50 procent.
"Vi har en alvorlig hiv-epidemi i dette land, og vi bliver virkelig nødt til at se omhyggeligt på ethvert nyt muligt værktøj i værktøjskassen, vi bruger til at imødegå denne epidemi," siger Dr. Peter Kilmarx, der er chef for afdelingen til forebyggelse af hiv og aids på CDC.
Eksperterne fra CDC overvejer, om de ligeledes skal opfordre voksne heteroseksuelle mænd, hvis seksuelle adfærd giver dem en øget risiko for smitte, til at få foretaget det kirurgiske indgreb.
Når det gælder homoseksuelle mænd, har omskæring ikke meget gavn. Der er nemlig ingen eller kun dårligt videnskabeligt belæg for, at mænd der er omskåret, har reduceret risiko for hivsmitte ved sex med andre mænd.
Flertallet af mænd er allerede omskåret i USA, da det er ganske normal praksis at omskære nyfødte drengebørn. Omskæringer har dog været faldene de seneste årtier.