89 i audiens hos dronningen

Mandag var 89 borgere mødt op til audiens hos dronning Margrethe for at takke for ordener, udnævnelser og medaljer.

89 kvinder og mænd mødte mandag til audiens hos dronning Margrethe på Christiansborg Slot.

Følgende takkede for udnævnelse til ridder af 1. grad af dannebrogordenen:

Kommandør, Dan Brømsøe Termansen, 7100 Vejle, formand for Skuespillerforeningen af 1879, Joen Steensen Bille, 1254 København K.

Følgende takkede for udnævnelsen til ridder af dannebrogordenen:

Sagkyndigt medlem af Sø- og Handelsretten, Bo Jul Linnemann, 2920 Charlottenlund, kontorchef i Statsforvaltningen Hovedstaden, Jakob Greve Næsager, 2450 København SV, oberstløjtnant af reserven i Hæren, Hans-Henrik Børthy, 2820 Gentofte, oberstløjtnant i Flyvevåbnet, Peter Johan Bødker, 6000 Kolding, oberstløjtnant af reserven i Hæren, Paul Schmidt Andersen, 7620 Lemvig.

For den kongelige belønningsmedalje i guld takkede:

Fhv. direktør for Daka Denmark A/S, Niels Christian Leth Nielsen, 8700 Horsens.

Følgende takkede for den kongelige belønningsmedalje med krone:

Filialdirektør i Handelsbanken, Preben Staal Nielsen, 6933 Kibæk, værkfører på Skovby Møbelfabrik A/S, Troels Værum Kristensen, 8464 Galten.

For den kongelige belønningsmedalje takkede:

Fhv. seniortilbudsleder i MT Højgaard A/S, Knud Larsen, 2605 Brøndby, tømrer/snedker i Rejnar Jensen ApS, Henning Kronborg Nielsen, 9400 Nørresundby, fhv. redder i Falck Danmark A/S, Jørn Johannes Jensen, 7182 Bredsten, fhv. bankrådgiver i Nordea, Ann Kirstine Clausen, 5762 Vester Skerninge, fhv. områdesekretær i Danmarks Apotekerforening, Yvonne Koreska, 2760 Måløv, væver og teamkoordinator ved Hammer Tæpper A/S, Svend Jørgensen, 7400 Herning, tømrer- og snedkersvend i Rørbæk Tømrer- og Snedkerforretning ApS, Villy Thøger Jensen, 9500 Hobro, fhv. farmakonom på Helsingør Stengades Apotek, Jette Skou Olsen, 3000 Helsingør, fhv. kundeservicemedarbejder i Danske Fragtmænd A/S, Inger Gerstrøm Jensen, 8721 Daugård, lærer på Skt. Josefs Skole, Elly Grethe Busk Andersen, 4060 Kirke Såby, fhv. tekniker i Electrolux Home Products Denmark A/S, Jørn Guldhammer Christensen, 9280 Storvorde, fhv. slagteriarbejder i Danish Crown, Preben Sørensen, 9300 Sæby, lagermedarbejder i Nobia Denmark A/S, Henning Jessen, 6862 Tistrup.

Følgende takkede for fortjenstmedaljen i sølv:

Chefsergent i Søværnet, Ole Stampe, 4700 Næstved, sygeplejerske på Regionshospital Nordjylland, Thisted, Bente Vestergaard Lukassen, 7700 Thisted, seniorsergent i Flyvevåbnet, Hugo Nielsen, 9380 Vestbjerg, sygeplejerske på Vejle Sygehus, Ole Rasmussen, 7100 Vejle, flyveleder i Esbjerg Lufthavn, Søren Visselbjerg Kristensen, 6710 Esbjerg V, fuldmægtig i Toldstyrelsen, Told Øst, Tommy Kurt Siersen, 1425 København K, konsulent i Odense Kommune, Else Westermann Garbøl, 5260 Odense S, medarbejder i Vordingborg Sociale Virksomhed, Inge Merete Nielsen, 4780 Stege, bioanalytiker på Herlev og Gentofte Hospital, Lisbeth Sørensen, 2635 Ishøj, overlærer på Herstedlund Skole, Birgitte Klein Saabye, 2620 Albertslund, lærer på Tjørnegårdsskolen, Mette Storm Jeppesen, 2870 Dyssegård, overlærer på Måløvhøj Skole - Østerhøj, Hanne Buhl, 3660 Stenløse, overtrafikkontrollør i Banedanmark, Lars Henrik Pontoppidan, 8240 Risskov, sekretær på Business College Syd, Jonna Cathrine Hollensen, 6470 Sydals, ekspeditionssekretær i Esbjerg Kommune, Karen Marie Brorsen Wind, 6760 Ribe, specialist i Aarhus Kommune, Anne-Marie Ravn Ohlsson, 8670 Låsby, løn- og personalekonsulent i Odense Kommune, Kirsten Thorsell, 5250 Odense SV, konsulent i Skat, Motor, Birgitte Westh, 5792 Årslev, områdesekretær i Syddjurs Kommune, Else-Lone Jørgensen, 8400 Ebeltoft, virksomhedskonsulent i Næstved Kommune, Finn Rene Sørensen, 4700 Næstved, personalejuridisk konsulent i Herning Kommune, Else Kirstine Frandsen, 7400 Herning, konsulent i Skat, Gæld, Karin Bernth Heegaard, 7400 Herning, økonomikonsulent i Aalborg Kommune, Doris Krogsgaard, 9370 Hals, ordblindekoordinator i VUC Vest, Inga Marie Jørgensen, 6740 Bramming, lægesekretær på Aalborg Universitetshospital - Thisted, Dorrit Johansen Søndergaard, 7900 Nykøbing M, konsulent i Skattestyrelsen, Hanne Merete Andersen, 5932 Humble, lægesekretær på Hospitalsenhed Midt - Regionshospitalet Viborg, Vera Nielsen, 8830 Tjele, økonomikonsulent i Guldborgsund Kommune, Susanne Pedersen, 4880 Nysted, konsulent i Skattestyrelsen, Erhverv, Else Helene Fester Petersen, 6340 Kruså, økonomikonsulent i Struer Kommune, Birgitte Breumlund, 7600 Struer, skolepædagog på Firkløverskolen Give - afd. SFO Ikær, Grethe Kragsig Johansen, 7323 Give, overlærer på Ansgarskolen, Maj-Britt Elmstrøm-Christensen, 6760 Ribe, 1. tandklinikassistent i Helsingør Kommune - Tandplejen, Karin Backe, 3000 Helsingør, radiograf på Middelfart Sygehus, Lene Gråskov, 5000 Odense, overlærer på Spangsbjergskolen Cosmos, Tove Pedersen, 6710 Esbjerg V, oversergent i Flyvevåbnet, Robert Bartholomæussen, 9430 Vadum, overlærer på Pilehaveskolen, Sus Linnea Valborg la Cour, 2620 Albertslund, tale-hørerlærer i Køge Kommune, Kirsten Marianne Christiansen, 4600 Køge, overlærer på Ullerup Bæk Skolen, Søren Kristensen, 7000 Fredericia, social- og sundhedsassistent på Rigshospitalet, Birte Anette Ørstrup, 2100 København Ø, assistent på Silkeborg Bibliotek, Dorthe Nygaard, 8600 Silkeborg, social- og sundhedshjælper i Distrikt Vintersbølle Strand, Laila Pihl Christiansen, 4760 Vordingborg, social- og sundhedsassistent på Esbjerg Døgnrehabilitering, Jane Busk Petersen, 6700 Esbjerg, assistent ved Ærøfærgerne, Anni Møller Andersen, 5985 Søby Ærø, social- og sundhedshjælper på Plejecenter Toftegården, Lene Gjedsted Sørensen, 9632 Møldrup, lærer på Firkløverskolen Give, Lone Vibeke Rode Pedersen, 7300 Jelling, social- og sundhedsassistent i Regionspsykiatrien, Grazyna Jolanta Muntwiler, 7400 Herning, klinikassistent på Kaas Tandklinik, Merete Holm Vinter, 9690 Fjerritslev, lærer på Vestre Skole, Grethe Bech Nielsen, 7200 Grindsted, tandklinikassistent i Tandreguleringscenter Fyn, Annette Marianne Hansen, 5800 Nyborg, lærer på Ilskov Skole, Jeanne Commerou Sunesen, 7470 Karup J, overkonstabel af 1. grad i Hæren, Jørn Elgaard, 9000 Aalborg, lærer på Vestre Skole, Henning Meldgaard Kaltoft, 7200 Grindsted, specialarbejder i Energi Viborg A/S, Niels Toft Justesen, 8800 Viborg, dagplejer i Kolding Kommune, Margit Bryhl, 6000 Kolding, dagplejer i Fresiahaven, Jonna Bækdal Barbesgaard, 6980 Tim, pædagogmedhjælper i Børnegården Frederiksholm, Birte Ørnskov, 2500 Valby, pædagogmedhjælper i Lyngby Kommune, Majbritt Jensen, 4660 Store Heddinge, specialarbejder i Hvidovre Kommune, Jan Nebelong, 2650 Hvidovre, specialarbejder i Ærø Kommune, Asger Sigurd Kristensen, 5970 Ærøskøbing.

Følgende takkede for udnævnelse:

Dommer ved Retten i Viborg, Kristian Palmann Jensen, 8800 Viborg, kommandørkaptajn, Jan Quist Jakobsen, 9900 Frederikshavn, retsassessor ved Retten i Odense, Teresa Lund Tøgern, 5800 Nyborg, oberstløjtnant i Flyvevåbnet, Ivan Pagh-Rasmussen, 2700 Brønshøj.

Følgende var i afskedsaudiens:

Oberst i Flyvevåbnet, Lone Træholt, 7840 Højslev, departementschef i Udlændinge- og Integrationsministeriets departement, Uffe Toudal Pedersen, 4400 Kalundborg.

/ritzau/