96 i audiens hos dronningen
Mandag var 96 borgere mødt op til audiens hos dronning Margrethe for at takke for ordener, udnævnelser og medaljer.

96 kvinder og mænd mødte mandag til audiens hos dronning Margrethe på Christiansborg Slot.

Følgende takkede for udnævnelse til ridder af 1. grad af dannebrogordenen:

Oberstløjtnant, midlertidig oberst i Hæren, Niels Henrik Johansen, Vilnius, Litauen, adm. direktør og koncernchef for Egmont, Steffen Kragh, 1255 København K, oberstløjtnant, midlertidig oberst i Flyvevåbnet, Ole Michael Mouritsen, Gribskov.

Følgende takkede for udnævnelsen til ridder af dannebrogordenen:

Medlem af Folketinget, Villum Christensen, 4200 Slagelse, borgmester i Glostrup Kommune, John Birger Engelhardt, 2600 Glostrup, brigadechef i Beredskabsstyrelsen, Allan Kirk Jensen, 6070 Christiansfeld, kommunalbestyrelsesmedlem i Glostrup Kommune, Flemming Ørum Ørhem, 2600 Glostrup, sekretariats- og protokolchef i Folketinget, Torben Peter Møllerstrøm Mikkelsen, 4000 Roskilde, CEO i Global Fashion Agenda, Eva Franck-Kruse, 2100 København Ø, professor ved Københavns Universitet, dr.phil., Klaus Bruhn Jensen, 2400 København NV, direktør for Madkulturen, Judith Flaine Kyst, 3460 Birkerød, professor, Rigshospitalet, Henning Bundgaard, 2840 Holte, kommunalbestyrelsesmedlem i Hørsholm Kommune, Thorkild Levy Gruelund, 2970 Hørsholm, kontorchef i Justitsministeriet, Mette Johansen, 2100 København Ø, områdechef i Kystdirektoratet, Ane Charlotte Nielsen, 8620 Kjellerup, kontorchef i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse, Anne-Mette Udsen, 4320 Lejre, veterinærchef i Veterinær Nord, Flemming Kure Marker, 7840 Højslev, kontorchef i Gældsstyrelsen, Stab og Styring, kontoret for Strategisk produktionsstyring, Michael Olsen, 2600 Glostrup, byrådsmedlem i Skanderborg Kommune, Jens Szabo, 8680 Ry, skuespiller Stine Stengade, 2200 København N, kommunalbestyrelsesmedlem i Herlev Kommune, Lars Mann Pedersen, 2730 Herlev, kommunalbestyrelsesmedlem i Herlev Kommune, Peter Nielsen, 2730 Herlev.

Følgende takkede for den kongelige belønningsmedalje med krone:

Manager i MAN Diesel, John Eriksen, 2770 Kastrup, servicechef i Junget A/S, Flemming Korgaard, 8210 Aarhus V, entrepriseleder i HP Byg A/S, Thorben Strandskov Svendsen, 9760 Vrå, fhv. formand i Arkil Holding A/S, Knud Boisen Søgaard, 9632 Møldrup.

For den kongelige belønningsmedalje takkede:

Fhv. arbejdstilrettelægger i Falck Danmark A/S, Ib Gerhard Larsen, 8920 Randers NV, revisor i Revisionsfimaet EY, Steen Knudsen, 8300 Odder, fhv. slagskonsulent i STARK K&M Frederiksberg, Claus Falck Hansen, 4390 Vipperød, fhv. servicerådgiver i Vestjysk Bank, Alice Vestergaard Mortensen, 7500 Holstebro, fhv. redder i Falck Danmark A/S, Henrik Madsen, 8250 Egå, fhv. marketingassistent i Dantherm A/S, Mona Jakobsen, 7800 Skive, senioranalytiker i Danske Bank, Lisbeth Sørensen Lanng, 2650 Hvidovre, finance and administrative officer ved generalkonsulatet i Dubai, Sheikh, Rafiqul Alam, Bangladesh, fhv. supporter i Totalbanken A/S, Dorit Theresia Pedersen, 5492 Vissenbjerg, fhv. privatkunderådgiver i Jutlander Bank A/S, Else Mariane Bojesen Bonderup, 9000 Aalborg, fhv. kreditorbogholder i Nordea Liv & Pension, Jytte Anna Mortensen, 2630 Taastrup, fhv. designer i MT Højgaard A/S, Ole Larsen, 2200 København N, lønassistent i Falck Danmark A/S, Birthe Mikkelsen, 2610 Rødovre, fhv. elektronik- og softwaretekniker i Alpine Metal Tech Danmark ApS, Torben Hedegaard Simonsen, 2625 Vallensbæk, fhv. montrice i BB Electronics, Mona Møgelhøj Nielsen, 8722 Hedensted, fhv. klinikkoordinator i Tandlægehuset Ørsted, Tove Gjesing, 8950 Ørsted, modul technician assistent i LEGO System A/S, Jens Mortensen, 6623 Vorbasse, reservedelsekspedient i Skanderborg Maskinforretning A/S, Arne Krogh, 8680 Ry, fhv. VVS- og rørsmed i Hæstrup VVS A/S, Søren Strandskov Svendsen, 9800 Hjørring, fhv. udlejningsmedarbejder i KAB, Jane Maiken Dørge Amdisen, 2100 København Ø, fhv. operator - instrument i Brüel & Kjær Sound & Vibration Measurement A/S, Hans Henrik Schmidt Petersen, 2840 Holte, sygehjælper på Filadelfia, Marianne Sofie Olsen, 4291 Ruds Vedby, montrice i DGS Denmark A/S, Anni Overgaard Vestergård, 7752 Snedsted, produktionsmedarbejder i Glud & Marstrand A/S, Aase Jette Johansen, 8723 Løsning, montrice i DGS Denmark A/S, Jytte Jensen, 7700 Thisted, montrice i DGS Denmark A/S, Karen Braskhøj, 7700 Thisted, montrice i DGS Denmark A/S, Mariann Jensen, 7700 Thisted, fhv. slagteriarbejder i DAT-Schaub A/S, Joan Behnke, 8700 Horsens.

Følgende takkede for fortjenstmedaljen i sølv:

Centerjordemoder på Kolding Sygehus, Bente Søndergaard Rasmussen, 7000 Fredericia, seniorsergent i Søværnet, Bjørn Nielsen, 4200 Slagelse, chefsekretær i Holstebro Kommune, Inger Margrethe Thormann, 7500 Holstebro, souschef i Institution Skjern Å, Kirsten Bredvig, 7441 Bording, konsulent i Skattestyrelsen, Gitte Englev Nielsen, 4450 Jyderup, lægesekretær på Aalborg Universitetshospital, Dorte Larsen, 9480 Løkken, sekretariatsmedarbejder i Syddjurs Kommune, Susanne Kjær Lindhardt, 8543 Hornslet, specialist i Herning Kommune, Ulla Højlund Rasmussen, 7400 Herning, sekretær i Mariagerfjord Kommune, Bente Nielsen, 9550 Mariager, kontorfuldmægtig i Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering, Ulla Christensen, 5220 Odense SØ, specialist i Aarhus Kommune, Winnie Porse Jensen, 8541 Skødstrup, økonomikonsulent i Naturstyrelsen, Connie Charlotte Knudsen, 6760 Ribe, sekretær på Regionshospitalet Holstebro, Bente Fruergaard, 7500 Holstebro, konsulent i Lemvig Kommune, Bodil Krogshede Ruby, 7680 Thyborøn, GS-instruktør i Region Hovedstadens Koncerncentre, Ina Bechmann Nielsen, 3060 Espergærde, overassistent i Institution Kattegat, Møgelkær Fængsel, Hanne Møller Nielsen, 8783 Hornsyld, overassistent i Værnsfælles Forsvarskommando, Ragnhild Horn Grønbech, 9900 Frederikshavn, overtrafikkontrollør i DSB, Lena Otto, 2900 Hellerup, overlærer i Høje-Taastrup Kommune, Susanne Olsen, 4000 Roskilde, bibliotekar i Tårnby Kommune, Lisbeth Rikke Klæsøe, 2830 Virum, social- og sundhedshjælper i Faxe Kommune, Marianne Ruth Inger Hansen, 4640 Fakse, assistent i Hjørring Kommune, Vivi Irene Hedemann Andersen, 9760 Vrå, social- og sundhedshjælper i Fredensborg Kommune, Majbrit Henriette Jacobsen, 2980 Kokkedal, lærer på Balleskolen, Annie Blaabjerg Poulsen, 8680 Ry, sygehjælper i Fovrfeld Ældrecenter, Lone Vig Ørskou, 6710 Esbjerg V, hjemmehjælper i Aalborg Kommune, Ella Birgitte Dahl, 9380 Vestbjerg, sygehjælper på Plejecenter Teglgården, Lone Kærgård Pedersen, 9560 Hadsund, bibliotekar på Roskilde Bibliotekerne, Hanne Kaare Jacobsen, 2640 Hedehusene, skovarbejder i Vandet Plantage, Finn Christensen, 7700 Thisted, dagplejer i Thisted Kommune, Birthe Solveig Andersen, 7700 Thisted, skovarbejder i Vester Vandet, Jens Jørgen Andersen, 7730 Hanstholm, omsorgsmedhjælper i Udviklingscenter Ribe, Jill Pia Rita Sydbøge, 6760 Ribe, skovarbejder/traktorfører i Naturstyrelsen Thy, Finn Kobberø, 7755 Bedsted Thy, skovarbejder i Vester Thorup Plantage, Preben Røge, 9690 Fjerritslev.

Følgende takkede for udnævnelse:

Hofjægermester, godsejer, Ann Kersti Møller Wiesinger, 5642 Millinge, dommer ved Retten i Grønland, Stig Nørskov-Jensen, 2670 Greve, oberstløjtnant i Hæren, Peter Christensen Serup, 4200 Slagelse, oberstløjtnant i Hæren, Vilhelm Roy Elsang, 4534 Hørve, oberstløjtnant i Hæren, Christian Bach Byrholt, 1851 Frederiksberg, sognepræst i Vejrum-Ølby-Asp-Fousing Pastorat og provst for Struer Provsti i Viborg Stift, Birgitte Krøyer, 7600 Struer.

Følgende var i afskedsaudiens:

Vicedirektør og statsamtmand Torben Sørensen, 7400 Herning, retspræsident i Sø- og Handelsretten, Henrik Wilhelm Riis Rothe.

/ritzau/

/ritzau/
via Listen To News