Flyselskabet Norwegians ruter, som betjenes med fly og personale baseret i Spanien, Finland, England, USA og Thailand vil sandsynligvis ikke blive berørt af strejkende Norwegian-piloter.
Det skriver branchesitet Check-in mandag.
En stor gruppe skandinaviske Norwegian-piloter forventes at nedlægge arbejdet onsdag. Ifølge Check-in drejer det sig om 650 piloter.
Det betyder, at de ruter, som betjenes med fly og personale fra baserne i Spanien, Finland, England, USA og Thailand i høj grad ikke bliver berørt.
Personalet på baserne uden for Skandinavien er ifølge Check-in nemlig ikke ansat i Norwegian Air Norway ligesom deres skandinaviske kolleger.
Dermed vil Norwegians flyvninger fra København til London Gatwick, Helsinki og adskillige destinationer i Spanien formentlig stadig blive gennemført.
Det samme vil være tilfældet med Norwegians langdistanceflyvninger til Bangkok og en række destinationer i USA. De betjenes nemlig af personale, der har baser i Thailand og USA og er ansat i Norwegians irske langdistanceselskab, skriver Check-in.
De skandinaviske piloters fagforening, Parat, har tidligere luftet sin bekymring for, at Norwegian kunne finde på at lade piloter fra de ikke-skandinaviske baser betjene de ruter, som deres skandinaviske kolleger normalt tager sig af.
I så fald ville Norwegian-piloter med base i Spanien eller England sidde i cockpittet på eksempelvis Norwegians flyvninger mellem København og Aalborg.
Forhandlingerne mellem de skandinaviske piloter i Norwegian Air Norway og ledelsen stødte på grund i weekenden. Parterne kan ikke blive enige om løn, pension og forsikringsforhold.
Striden i Norwegian handler også om, at Norwegian gerne vil have de skandinaviske piloter til at arbejde lige så meget som deres kolleger på baserne i Spanien, England og Finland, skriver Check-in.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.