Administration 

Et år efter formandsdrama: Disse møgsager klæber stadig til Løkke

Løkkes møgsager har større betydning for ham og Venstre, end Thornings politiske møgsager har for hende, lyder det fra ekspert. (Foto: Foto: Uffe Weng/arkiv/Scanpix)

Både Thorning og Løkke er blevet kritiseret for en række sager. Det kan få betydning for valget, lyder det fra ekspert.

For præcis et år siden – den 3. juni 2014 – kæmpede Venstres formand, Lars Løkke Rasmussen, sig gennem det, der lignede en politisk dødskamp. En række problematiske bilagssager havde hobet sig op omkring ham, og derfor stod han til at blive vippet af pinden som Venstres formand.

Lars Løkke Rasmussen beholdt dog posten, men de mange sager er formentlig årsag til, at de fleste danskere alligevel foretrækker Helle Thorning-Schmidt som statsminister.

Det vurderer lektor i statskundskab på SDU Christian Elmelund-Præstekær.

- Der er ingen tvivl om, at disse sager virker meget dårligt på ratingen af ham som person. Havde der været tale om en enlig svale, havde hans popularitet formentlig rettet sig. Men det, at der har været flere sager og af flere omgange, spiller uden tvivl ind i forhold til, hvordan han bliver opfattet, siger han til Avisen.dk.

Ikke et brand

Og det er ikke kun for Lars Løkke Rasmussens person og troværdighed, at de mange sager har betydning. Det har de også på måden, Venstre nu fører valgkamp på.

- Det er klart, at Venstre skal føre valgkamp på partiets image og politik frem for på deres leder. Da Anders Fogh Rasmussen var formand for partiet, så vi det modsatte. Her kunne man godt have store plakater af ham med stort set ingen tekst, fordi han var et brand med et stærkt image i sig selv. Nu stemmer venstrevælgerne formentlig mest af alt på partiet, fordi de er enige med politikken, og ikke fordi de synes, det har en fremragende leder, lyder det fra Christian Elmelund-Præstekær.

Selvom det kan være svært at bruge de mange sager, der inkluderer rejser på skatteydernes regning, positivt, så mener Christian Elmelund-Præstekær, at Lars Løkke Rasmussen gør det eneste, han kan.

- Han bruger sagerne til at fremhæve, at han ikke er fejlfri, og at han er et menneske som alle andre. Om det virker, vil tiden vise, men umiddelbart kan jeg ikke se, at han kunne agere anderledes, siger han til Avisen.dk.

Anden form for valgkamp

Det er dog ikke kun Lars Løkke Rasmussen, der har oplevet at få sit privatliv gennemrullet i mediemøllen. Med titlen som statsminister – først i SRSF - og derefter i SR-regeringen – er Helle Thorning-Schmidt dog mest af alt blevet kritiseret for en række politiske sager, ligesom hun har måttet lægge ører til kraftige beskyldninger om løftebrud.

Lærer-lockouten og salget af Dong-aktierne er blot et par eksempler på dette. Men ifølge Christian Elmelund-Præstekær har de ikke helt samme betydning for Helle Thorning-Schmidt som person.

- Selvfølgelig er det aldrig godt at have ting, som ikke kører. Men det er nok svært at finde en statsminister, som ikke har haft sådanne sager, siger han.

Derfor føres der i denne lejr også valgkamp på en helt anden måde.

- Her gør man langt mere for at brande hende som person og som formand for partiet, siger Christian Elmelund-Præstekær og pointerer, at de mange møgsager formentlig også får størst betydning for Lars Løkke Rasmussen og Venstre.

- Venstre står trods alt dårligere end tidligere i meningsmålingerne, så noget tyder på, at vælgerne har det med i deres overvejelser, siger han.

Thorning og Løkkes møgsager i denne regeringsperiode

LØKKES MØGSAGER

2013: GGGI-sagen
I efteråret 2013 afslører Ekstra Bladet, at Lars Løkke Rasmussen som formand for den grønne organisation Global Green Growth Institute (GGGI) har brugt over en million kroner på luksushoteller og flyrejser på første klasse. Det viser sig også, at han har fået betalt en tur til Rio de Janeiro med sin datter. Dette kalder han efterfølgende for en ”misforståelse”, og ifølge Venstre er pengene for denne rejse blevet betalt tilbage.

2014: Eksklusivt tøj
I foråret 2014 kommer Ekstra Bladet igen med nye afsløringer omkring Lars Løkke Rasmussens dyre vaner. Afsløringerne viser, at Venstre – og dermed skatteyderne – i en periode mellem december 2010 og frem til september 2011 har finansieret habitter, sko og andet eksklusivt tøj til venstreformanden for i alt 152.000 kroner. Senere slår Lars Løkke Rasmussen fast, at han har betalt skat af det tøj, som ikke kun er blevet brugt i forbindelse med arbejde for Venstre, men også privat.

2014: Familierejse betalt af Venstre
Kort efter tøj-sagen bliver oprullet i medierne, kommer det også frem, at Venstres partikasse har finansieret en ferie til Mallorca for Lars Løkke Rasmussens kone og yngste søn. Flybilletterne, som Venstre finansierer, koster over 11.000 kroner.

2014: Røg på værelset
Mens sagerne om de mange og ofte mangelfulde bilag ruller, afsløres det samtidig, at Venstres partikasse flere gange har betalt for rengøring af hotelværelser til ikke-rygere, fordi Lars Løkke Rasmussen har røget der.


HELLES MØGSAGER

2010: Skattesagen
Skattesagen mod Helle Thorning-Schmidt begynder at rulle allerede før valget i 2010, da BT skriver, at Helle Thorning-Schmidts mand, Stephen Kinnock, der bor og arbejder i Schweiz, ikke betaler skat i Danmark, selvom han ofte er hjemme hos sin familie. Senere på året afgør Skat, at han ikke er skattepligtig i Danmark. Helle Thorning-Schmidt vælger at lægge et kort uddrag af kendelsen frem, men sagen ruller på ny, da BT i valgkampen afslører den del af afgørelsen, som har været holdt hemmelig. Heri står der, at Helle Thorning-Schmidt uretmæssigt har fået dobbelt fradrag gennem en længere årrække, men at sagen er forældet. Spørgsmålet om, hvem der har lækket afgørelsen til avisen munder i sidste ende ud i nedsættelsen af en kommission, som gransker sagen. Under hele forløbet kommer det også frem, at Helle Thorning-Schmidts og Stephen Kinnocks revisor Frode Holm har udtalt, at Stephen Kinnock er biseksuel.

2011: Løftebrud

Under valgkampen i 2011 lovede Socialdemokraterne og SF blandt andet en hjælpepakke til boligkøberne, at der ikke skulle pilles ved efterlønnen, og at millionærerne skulle betale mere i skat. Men ingen af de løfter fandt vej til regeringsgrundlaget. I stedet erkendte man, at den på lange stræk har overtaget VK-regeringens økonomiske politik.

2013-14: Diverse møgsager i regeringen

Helle Thorning-Schmidt var blandt andet i et timelangt samråd om retsudvalgets omdiskuterede tur til Christiania, socialminister Annette Vilhelmsen (SF) gav en milliongave til Lisbeth Zornig Andersen og klima- og energiminister Martin Lidegaard (R) bøvlede med økonomisk rod om solcelleloven.

2014: Salget af DONG-aktierne

Salget af dele af det danske energiselskab DONG Energy til den amerikanske investeringsbank Goldman Sachs mødte massiv kritik fra regeringens bagland. Poul Nyrup Rasmussen, tidligere statsminister, borgmestre, andre tidligere ministre og medlemmer af folketingsgruppen samt Europa-Parlamentet klagede sig over salget, som også var med til at sende SF ud af regeringen.

AFSTEMNING

Henter...

et nærbillede af en flymotor
Nyheder

Lufthavn lukket

- "suget ihjel" af flymotor

et par
Kendte

Lauritz-medejers

personlige
selskaber konkurs

to mænd i en filmscene
Kendte

Overraskelse:
Dansker har stor rolle
i ny Superman-film

en mand med solbriller
Kendte

Mads Langer scorer
hurtigt 12 millioner

et par krammer
Kendte

Paradise-strid afgjort

høns i en hønsegård
Nyheder

PFAS-stoffer fundet i æg

et skilt spejler sig i et vindue
Nyheder

Jensen’s Bøfhus får
markant underskud

en lottokupon
Nyheder

Lottogevinster:
Er det din million?

Nyheder

Soundboks får igen

stort millionunderskud

hånd tager kaffe fra en hylde
Nyheder

Vil fjerne afgiften på kaffe

kvinde med armenen på sofakant
Kendte

Sara Lygum skal

afløse Lene Beier

en lap papir med teksten konkurs vi beklager
Nyheder

Få firmaer gik konkurs i juni - mere end 1000 job forsvandt

tennisspiller helt i hvidt tøj
Sport

Mærket Tauson taber

foran kong Frederik

en strand
Nyheder

Glemte ting på stranden 
satte to store redningsaktioner i gang

Nyheder

Trump vil udsætte told

mand og kone på den røde løber
Kendte

Vil sælge Holtewood 

for 16,5 millioner kroner

cykelrytter jubler på målstregen
Sport

Voldsomt styrt i touren

billede af energi i orange indpakning
Sundhed

Tilbagekaldes: 
Spis dem ikke

mand og kvinde på den røde løber
Kendte

Dansktoplegende er død

EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyen - portræt
Nyheder

Enighed: Von der Leyen

bliver ikke fældet

En smilende mand med hvidt forklæde
Nyheder

Kendt restaurant lukker øjeblikkeligt

Nærbillede af nogle larver i et træ
Nyheder

Ekspert i opråb: 
Kræver handling mod larven fra helvede

Jacob Riising og Signe LIndkvist slår ud med armene
Kendte

Vildt hussalg: 
Kendt tv-vært scorer over 20 millioner

Skiltet foran retten i Herning
Krimi

Kastede molotovcocktails mod midtjysk fabrik

Mads Mikkelsen, Caterina Murino og Daniel Craig på en rød løber.
Kendte

Tidligere Bond-babe:
Gravid som 47-årig

En balje med svampe i vand
Nyheder

Kvinde dømt: Forgiftede svigerfamilien med fluesvamp

Trump holder en knyttet næve i vejret
Nyheder

Trump sviner Musk: 
Han er blevet en fiasko

En mand og en dreng spiller strandtennis mens folk solbader
Nyheder

DMI: Onsdag vender den tilbage

et udrykningsblink på en motorcykel
Krimi

Mand gik amok -
smadrede togets toilet

en slange ligger sammenrullet
Helt vildt

Smuglede pytonslanger i underbukserne - men ak!

hyggebelyst spisested
Nyheder

Brødre går konkurs

med spisested - igen

en butik set fra gaden
Helt vildt

Kloak eksploderede i
butik - afføring overalt

mange fluer sidder på hovedet af køer
Nyheder

Fluer skal bekæmpe kødædende maddiker

biler på en motorvej
Biler

Motorvej spiller lystigt

Beethovens 9. symfoni

To poser chips
Mad og drikke

Populær chips 
kaldes tilbage - igen

person holder Lotto-kupon
Helt vildt

Vinder 16 Lotto-millioner:

Her er kuponen købt

Personer ved udbrændt bus
Nyheder

15-årig dreng sigtet efter busbrand

Nyheder

Varmere badevand giver flere havbakterier

Nyheder

DMI varsler om mulige skybrud 

Brud kysser brudgom
Kendte

Spice Girl er blevet gift – igen

Gruppe af politifolk
Krimi

Knivdrama i Københavns Lufthavn

folkemængde til koncert
Kendte

Nu er det slut:

Osbournes

sidste skrål

gamle potter og pander står klar til at blive vasket op
Nyheder

Kro-ejer til tyv:

- Kom og vask op

en mand med kasket
Nyheder

Elon Musk stifter nyt parti

to smilende kokke
Kendte

Jesper Kochs
afløser er fundet

en cykelrytter med solbriller
Sport

Vingegaard: Det var en af de mest stressende etaper

et par smiler til fotografen
Kendte

Monetz-parret sætter
villaen til salg

en tennisspiller ser ærgerlig ud
Sport

Eventyret er slut for dansk tennissensation

Nyheder

Ni børn og 18 voksne

er døde efter
oversvømmelser

et kort
Nyheder

Her kommer Danmarks største erhvervsområde til at ligge

eeee
Nyheder

KFC i Danmark

meldes konkurs

en tennisspiller jubler
Sport

Clara Tauson
tager stor sejr

en fladfisk
Nyheder

Dødelig bakterie kan få konsekvenser for fiskefirma

mange personer stillet op til fotografering
Film og TV

Nu genopføres Badehotellet

larver
Nyheder

Giftig larve nu

fundet i Jylland

en politibil på en festivalplads
Krimi

Tissende kvinder

filmet med
vildtkamera på festival

udrykningsblink på taget af politibil
Krimi

Stor teenager sigtet for overgreb på niårig

bygninger lavet i lego
Nyheder

Verdens største

Legoland slår dørene op

beredskab i arbejde
Nyheder

Mindst 24 døde - mange børn er savnet

politifolk på villavej
Krimi

Kvinde fundet død i villakvarter

Ældre par, hun iført solbriller
Kongelige

Eks-konge opereret for kræft

Elefant spiser
Nyheder

Turister dræbt af elefant

Nyheder

Efter 102 år:

Seinen åbnes

for badegæster

Krokodille i vand
Dyreliv

Gigantiske krokodiller på vej til Falster

Togkupe seet inde fra
Krimi

Mand udvises: 

Voldtog 16-årig pige

i regionaltog

lang bil-kø på motorvej
Krimi

Lang kø:

Lastbil væltet på motorvej

tv-værten Melvin med sin mor
Kendte

Dansk tv-vært

køber fodboldklub

mand kigger op mod kameraet
Kendte

Lars Løkke: 

Hjem til Græsted

blåt blink på politibil
Krimi

19-årig får 12 års fængsel 

tre mennesker sidder i sofa
Kendte

Hit-serie vender tilbage

Bus på siden i grøft
Krimi

Busulykke i Tyskland:

Danskere var ombord

Mand på pressekonference
Sport

Her er Vingegaards nye Tour de France-våben

Nyheder

Tankstation er eksploderet 

Mand med solbriller i panden smiler
Kendte

Tarantino-stjerne død

mennesker på  fetival
Nyheder

Våd weekend i vente

portræt af mand med rød kasket
Nyheder

Trump er skuffet 

en mand kigger ind i kameraet
Kendte

Remee risikerer at

miste sit kørekort

en tennisspiller knytter næven
Sport

August Holmgren i ny

vild sejr i Wimbledon

mange passagerer samlet i lufthavn
Nyheder

Flystrejke rammer 300.000 rejsende