Tirsdag blev en to meter høj figur af en iPhone, der stod som et mindesmærke over Apple-grundlæggeren Steve Jobs, fjernet fra universitetet i Skt. Petersborg i Rusland på grund af landets lovgivning om homoseksualitet.
Ifølge firmaet bag nedrivningen blev monumentet over den nu afdøde Steve Jobs fjernet, fordi hans efterfølger, Apples nye direktør, Tim Cook, er stået frem som erklæret homoseksuel. og det er i modstrid med loven om 'homopropaganda.'
Loven har allerede skabt kraftige reaktioner i Rusland, men også i det internationale samfund, hvor mange organisationer fordømmer Ruslands politik på området. Medvirkende: Dansk tilrettelæggelse: Sune Skallerup
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.