Københavns Politi bekræfter nu over for Ritzau, at man efterforsker sagen om FC Københavns nigerianske angriber Fanendo Adi.
Sagen drejer sig om, hvorvidt loven er blevet brudt, fordi Fanendo Adi har trænet med og spillet kamp for FC København uden gældende opholds- og arbejdstilladelse.
- Jeg kan bekræfte, at vi har en sag, og at vi efterforsker sagen, ligesom vi efterforsker alle andre sager af den type, fortæller advokaturchef Michael Jørgensen fra Københavns Politis Station Amager.
Michael Jørgensen ønsker ikke at oplyse, hvorvidt der er rejst sigtelse i sagen. Han henviser til, at der er tale om personfølsomme oplysninger.
I forbindelse med sagen har Carsten V. Jensen, der er sportsdirektør i FC København, fortalt, at man har haft de nødvendige tilladelser i DBU-regi til at lade Adi spille og træne.
Men processen med at opnå opholds- og arbejdstilladelse er angiveligt så langsommelig, at man i klubben ikke har villet vente på, at det gik i orden.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.