Administration 

Muren afsnit 8: Skal I ikke snart have nogen børn?

Resumé: Der er fotografier af spædbørn overalt på væggene i speciallæge Peter Lundströms kontor på Fertilitetsklinikken IVF. Maria og Thomas håber, at de en dag kan sende et fotografi af deres lille barn til samlingen.

Maria sætter sig ved sin computer. Det er 15. november, klokken er 09.48. For første gang vil hun skrive et indlæg på debatsiden for Landsforeningen For Ufrivilligt Barnløse. Hidtil har hun blot været en flittig læser af siden. Hun skriver om at skulle i gang med sin behandling:

»...Nu er glæden nærmest afløst af nervøsitet og en bange fornemmelse. Forleden nat drømte jeg, at vi gennemgik flere forsøg og intet virkede. Det drøner rundt i bolden på mig - hvordan vil jeg reagere på hormonerne, kan jeg overhovedet finde ud af at stikke mig selv, kan jeg klare det rent psykisk, hvordan bliver det at få lagt æggene op - hvis de altså kan bruges osv. osv.«

»Det er ikke, fordi jeg ikke vil det her, for det vil jeg virkelig gerne - som alle I andre, så ønsker jeg virkelig et barn, jeg kunne dog godt lige undvære »forarbejdet«. Jeg synes bare, at det pludselig er blevet en lidt større mundfuld, end jeg havde forestillet mig. Er jeg blevet helt gak gak - eller har I også haft de tanker, før I begyndte?«.

Det er der flere, der har. Så allerede dagen efter skriver Maria:

»... jeg vil bare lige sige 1.000 tak for jeres svar ... Det varmer og sikrer mig i, at jeg ikke er helt alene i verden, selvom jeg ofte kan få den følelse. Jeg er glad for, at jeg fandt det her sted«.

30. november begynder Maria at bruge en næse-spray, der hedder Synarela. Den nulstiller hendes naturlige cyklus ¿ og får hende til at føle sig vanvittig træt.

To uger senere begynder Maria at stikke sig med sprøjter med kønshormonet FSH. Det får hende til at modne mange æg på en måned i stedet for kun et enkelt eller to. Maria føler, at det er uretfærdigt og urimeligt, at hun skal proppes med hormoner. Men hun gør det alligevel. For hun vil jo gerne være gravid.

En ups er

Det er Thomas, der gør sprøjterne klar. Han gør det præcis, som han har lært på klinikken. Både Maria og Thomas står ved vasken. Maria bider i en lille plastikdims, mens hun stikker nålen ind i maveskindet. I starten er det svært, men ret hurtigt bliver det rutine.

En dag dumper der et postkort ind af døren. Det er en julehilsen fra nogle venner, der skriver: »...vi skal have en ups er...«.

Da Maria læser det, bliver hun provokeret. Det kan godt være, at deres venner ikke har planlagt deres kommende barn, men at kalde det en »ups er«...?!

Maria læser kortet højt for Thomas. Han bliver også provokeret. Både Maria og Thomas synes, at det virker utaknemmeligt at skrive sådan om et barn, der er på vej. At få et barn er jo en gave, synes de.

»Er du gravid?«

Kort før juleferien er Maria og Thomas til julefrokost med Thomas arbejde. Først er de ude at køre i gokart tager. Så tager flokken på en otte-ni stykker ind på Mühlhausen Brasserie, som ligger i København, nær Rådhuspladsen.

Det er ved at være tid til, at Maria skal tage sin sprøjte. Hun skal tage den på cirka samme tid hver dag. Maria har medicin og sprøjter med i et sølvetui i sin taske. Hun lister ned ad en lille trappe til toilettet i kælderen. Det ser meget fint ud med guldfisk i et akvarium og marmor på gulvet, men udluftningen er ikke så god. Der lugter sødligt af toilettets luftfrisker.

Maria sætter sig på toilettet. For en gang skyld gør hun selv sprøjterne klar. De andre ville bare stille spørgsmål, hvis Thomas gik med. Hun gør sig klar og stikker sprøjten ind i maveskindet.

Under middagen lader Maria være med at drikke. Hun forklarer de andre, at hun ikke må drikke, fordi hun får antibiotika. Alligevel sætter det gang i en lystig snak om børn.

»Er du gravid?« bliver Maria grinende spurgt.

»Nej, nej,« siger Maria. Men hun og Thomas slipper ikke så let.

»Skal I ikke snart have nogle børn?«.

Maria og Thomas prøver at vige uden om spørgsmålene: »Vi har masser af tid« og »Jeg er stadig i gang med min uddannelse«, forsøger de sig med.

En hånd på maven

Maria kan ikke snuppe at blive spurgt til sit ønske om børn. For børn er jo ikke noget, som Maria og Thomas bare kan beslutte sig til at få. Ja, faktisk er det rent ud smertefuldt for hende. For det udstiller, at for langt de fleste er det netop blot at beslutte sig.

Et for ufrivilligt barnløse næsten uhørt privilegium.

»Hvad nu, hvis vi var sådan nogle, der ikke kunne få børn?« siger Maria i desperation. Hun bliver bare slet ikke hørt. I stedet lægger en af kvinderne ved bordet pludselig sin hånd på hendes mave.

»Ej, jeg tror ikke, at hun er gravid,« konstaterer kvinden og trækker hånden til sig.

Maria er fuldstændig paf. Alting går i stå inden i hende. Thomas opfatter ikke, at Maria får lagt en hånd på sin mave.

Maria mister med ét al sin lyst til at sidde ved langbord og spise små tapas, men hun gør det alligevel for Thomas skyld.

Da Maria og Thomas sent på aftenen forlader selskabet efter et forgæves forsøg på at få en bowlingbane, kan Maria næsten ikke hænge sammen mere. Foran kiosken på hovedbanegården giver Maria efter og græder.

Thomas holder armene beskyttende rundt om hendes hoved, så ingen kan se hendes tårer.

Læs de tidligere afsnit på avisen.dk.

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden

dansk politi
Krimi

Kraftig brand ved vandmølle: Politiet beder om hjælp

ko indien
Helt vildt

Kidnappet og fanget i bil: Så kom der en ko

Skole pakistan tag faldet ned
Nyheder

Pakistansk skole blev dødsfælde: Mange børn har mistede livet

dansk politi
Krimi

Politiet advarer: Svindlere går målrettet efter ældre kvinder

børn på fugletur
Underholdning

Nu kan børn få pip i efterårsferien

Michael Fjeldsør, Centerleder
Nyheder

Fem millioner skal afsløre hemmeligheden bag Carl Nielsens musik

københavn
Nyheder

Boligmarkedet skifter gear: Her går det frem

vestre Landsret
Krimi

Skar bremserør over og oprettede falske sexannoncer

Sara Lygum
Film og TV

Sara Lygum skal afsløre dyre boligfælder

FCM
Sport

Ulvene topper listen: Slår alle danske rivaler

tinyhouse
Nyheder

Flere danskere vil bo småt: Nu reagerer kommunerne

Højesteret
Krimi

Historisk dom: AI-billeder af overgreb straffes som ægte

retten i Roskilde
Krimi

Tvang kæresten til seksuelle handlinger på webcam

løberne
Sport

10.000 løbere indtager København: Her er den gode nyhed

Netflix
Sport

Netflix sikrer stor VM-aftale: Viser alle 104 kampe

dansk politi
Krimi

Efter to overfald i Risskov: DNA-match førte politiet til 19-årig

Retten i Odense
Krimi

81-årig stak sin underbo ihjel: Nu forklarer han hvorfor

retten nykøbing
Krimi

15 butikstyverier på to dage: Nu falder hammeren

ai
Nyheder

Stem her: AI truer jobbet - men danskerne tager det helt roligt

sommerhus
Nyheder

Sommerhusmarkedet vender: Nu rykker danskerne mod vest

cigaret
Nyheder

Millioner på vej: Otte tilbud sikres fast støtte

politi dansk
Krimi

81-årig anholdt efter dødeligt knivstikkeri i Odense

retten frederiksberg
Krimi

Akupunktør slikkede kvinde på brystet under behandling

koncert
Nyheder

Musikmillionerne fordeles skævt: Nye tal afslører store forskelle

retten i Glostrup
Krimi

Rutinekontrol afslørede langt mere end politiet forventede

Ønskeskyen
Nyheder

Falske webshops lokker: Tre tegn bør vække mistanke

Jakob Mark
Nyheder

Hjælper mennesker med demens - men få bruger den

Fodboldspillere
Sport

Danske klubber blander sig i kampen om europæisk finale

Tobias Rahim
Kendte

Popstjerne vender tilbage til dansk festival efter fire år

Kirsten Schwalbe
Nyheder

112 år og 218 dage: Kirsten slår historisk rekord

ambulance
Nyheder

Nu får ambulancer hjælp fra en uventet kant

Infantino
Sport

FIFA oplyste én løn: Dokument viser ekstra millionbeløb til Infantino

motorvej
Biler

Nu sker der noget på Hillerødmotorvejen

puff bar
Krimi

Mistænkelig varebil gemte på en milliondyr overraskelse

Richard Hammond
Biler

Top Gear-stjerne indgår nyt samarbejde om biler

Martin Høgsted
Nyheder

Storebæltsbroen lyser blåt for millioner af danskere

dansk politi
Krimi

Anholdt for afpresning: Kort efter opdagede politiet ham igen

vandhane
Nyheder

Danske forbrugere slipper for ekstra vandregning på milliarder

retten i holbæk
Krimi

Kontrollerede sin kones telefon, penge og færden: Nu er han dømt

mobil politi
Nyheder

Politiet flytter ud og får ny adresse i Skærbæk

mand sover
Livsstil

Danskerne køber søvnteknologi som aldrig før: Ét produkt hitter

retten i Sønderborg
Krimi

Smuglede 35 kilo amfetamin: Nu er straffen faldet

festivalen
Mad og drikke

Gratis madfestival i Aarhus har allerede stor interesse

Sommerhus
Nyheder

Mange sommerhusejere glemmer dette før vinteren

barn og far
Livsstil

Forældre mangler overskud: Her er hjælp til efterårsferien

NSK
Krimi

26-årig gemte våben og store mængder narkotika i hjemmet

ældre par
Nyheder

40 millioner kroner skal få flere ind i fællesskabet

Slot og besøgende
Underholdning

Kongeligt slot åbner dørene til efterårsfestival for hele familien

posen
Livsstil

Ikonisk blå pose får en overraskende forandring

Stresset kvinde
Nyheder

Chefer slipper for bøder trods dårligt psykisk arbejdsmiljø

forskerne bag, postdoc Jonas Holst Wolff og professor Jacob Giehm Mikkelsen. AU foto og privat
Nyheder

Forskere fra Aarhus kan rette fejl i menneskers gener

Karsten Bo Larsen Foto: Jakob Melgaard
Nyheder

Kommunerne har milliarder på kistebunden: Se din kommune

Halloween udklædning
Nyheder

Halloween er ikke sjov for alle børn: Sådan hjælper du bedst

nytår
Krimi

Unge kastede med kanonslag: Politiet advarer forældre

robot
Underholdning

WALL-E, R2-D2 eller Rasmus: Hvad skal robotterne hedde?

folkene bag
Nyheder

Fik diagnosen bipolar lidelse: Nu vil Jesper hjælpe andre

øl
Nyheder

Flere danskere søger hjælp: Nu sikres Alkolinjen millioner

Anne Waagstein, formand for Djøf Privat
Nyheder

Medarbejdere skal være forberedt, før krisen rammer arbejdspladsen

fiskekutter
Nyheder

1.900 ton fisk smides ulovligt ud: Minister vil gribe ind

Nickelback
Underholdning

Nickelback kommer til Danmark med stor verdensturné

politi dansk
Krimi

69-årig vagt sendt på hospitalet efter håndboldkamp

Victor Froholdt
Sport

Dansker topper opsigtsvækkende liste: Vurderes til 626 millioner