Den nye italienske premierminister, Enrico Letta, har tirsdag vundet den sidste tillidsafstemning i senatet, og dermed er hans regering blevet godkendt.
Sent mandag aften dansk tid vandt han desuden tillidsafstemningen i parlamentets underhus.
Godkendelsen sker, kort tid inden Enrico Letta rejser til Berlin og aflægger kansler Angela Merkel et besøg. Her skal de diskutere den økonomiske situation i Europa.
Onsdag rejser han videre til Paris, hvor han skal mødes med den franske præsident.
Besøgene i de europæiske byer skal demonstrere Italiens forpligtelser og engagement i forhold til EU.
Her vil han slå til lyd for en ny kurs i forbindelse med den overordnede økonomiske strategi i EU.
- Vi vil dø, hvis vi kun har fokus på at konsolidere den finansielle politik. Vækstpolitik kan ikke vente længere, understreger Letta.
Den 46-årige Letta fra centrumvenstre partiet Demokratiske siger, at hele EU er inde i en krise i forhold til legitimitet.
- Europa må blive til en motor for holdbar vækst, siger regeringschefen, der har gjort kampen mod ensidige spareplaner og nedskæringer til hjørnestenen i sit regeringsgrundlag.
Lettas nye regering har i øvrigt bebudet, at den ophæver den etablerede praksis med dobbeltløn til regeringsmedlemmer.
/ritzau/Reuters