De seneste fem år har Jonathan Groth siddet på den danske bordtennistrone.
Det bliver dog ikke til en sjette DM-titel i træk for danmarksmesteren, der grundet en skade har måttet trække sig fra weekendens DM i Hjørring.
Skaden i baglåret opstod ved det nyligt overståede Qatar Open.
- Jeg er stadig ikke kommet mig over skaden, og jeg har stadig brug for hvile, behandling og genoptræning, før jeg kan spille igen.
- Det betyder, at jeg desværre må melde afbud til DM i denne weekend og derfor ikke har mulighed for at forsvare min titel, som jeg har vundet de seneste fem år, siger Groth i en pressemeddelelse ifølge DR.
Det ærgrer den snart forhenværende titelindehaver, men han tør ikke tage chancer, da der venter især én vigtig turnering i foråret.
- VM i maj er årets højdepunkt, og det vigtigste er, at jeg kommer i topform til det. Det betyder også, at jeg må melde afbud til landskamp på tirsdag mod Ungarn, oplyser Jonathan Groth.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.