Det norske lavprisselskab Norwegian vil udvide i København ved at ansætte flere piloter, der skal flyve på selskabets langdistanceflyruter.
Det oplyser luftfartsselskabet i en pressemeddelelse.
- Det er naturligt for os at etablere en base for piloter i København med den størrelse, som vores skandinaviske langdistanceoperation i dag har, siger HR-direktør i Norwegian Helga Bollmann Leknes i meddelelsen.
- Basen i København vil bidrage til at forenkle og styrke vores forretning og skabe lokale arbejdspladser, siger hun.
Den nye langdistancebase vil betyde 80 nye pilotstillinger i København.
Ifølge Sydbank er udvidelsen i København et direkte slag mod SAS, der har København som en af sine helt store baser.
- Det er et frontalangreb på SAS' tunge bastion på langdistanceruterne i København. Men det er meget logisk, når man ser, hvor stor Norwegians langdistancenetværk- og forretning er, siger Sydbanks luftfartsanalytiker Jacob Pedersen til Ritzau Finans.
- Konkurrencen mod Norwegian har altid været hård, og det kan undre mig lidt, at København pludselig skal være så vigtig for dem.
Norwegian har i forvejen godt 500 ansatte i København, der primært servicerer de korte, europæiske ruter. Heraf er omkrig 200 piloter.
Etableringen af basen sker i samarbejde med fagforeningen Flyvebranchens Personale Union FPU. Norwegian understreger, at selskabet har indgået overenskomst med fagforeningen.
Basen vil først og fremmest have betydning for de ansatte i selskabet, og hvordan Norwegian kan indrette sit netværk. Men den får ikke umiddelbart konsekvenser for passagererne i form af flere ruter eller flere direkte fly.
I forvejen har Norwegian planlagt at opruste med flere afgange fra København til Thailand til vinter.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.