Bagmandspolitiet har sigtet det børsnoterede danske pengeinstitut Danske Andelskassers Bank for kursmanipulation.
Det meddeler banken selv i en pressemeddelelse onsdag.
Det påståede svindleri har ifølge sigtelsen fundet sted fra den 7. juli 2011 til den 3. november samme år.
Kursmanipulationen skal være sket i forbindelse med, at Danske Andelskassers Bank i denne periode har sat købs- og salgspriser på bankens egne aktier på det elektroniske aktiemarked Nasdaq OMX Copenhagen.
Banken selv benægter at have svindlet med værdipapirerne.
- Danske Andelskassers Bank afviser på det foreliggende grundlag sigtelsen og samarbejder fuldt ud med myndighederne om at afklare sagen, skriver banken i pressemeddelelsen.
Det er ikke mere end et par uger siden, at bagmandspolitiet også sigtede Vestjysk Bank og Sparekassen Himmerland for kursmanipulation efter bestemmelserne i Værdipapirloven.
Kursmanipulation straffes med fængsel i op til fire år i de groveste sager.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.