Administration 

Alt er på spil denne weekend i Libyen

Alt er på spil denne weekend i Libyen
Valgslogans på en væg i Libyens hovedstad Tripoli (Foto: AP Photo/Manu Brabo)

Det er Libyens tur til at forsøge sig med demokrati. Der er ikke lavet meningsmålinger før lørdagens afstemning til et parlament.

Lørdag skal libyerne stemme for første gang i årevis om en nationalforsamling på 200 medlemmer. Gruppen vil så vælge en premierminister, vedtage lovgivning og nedsætte en grundlovgivende forsamling.

Det arabiske forår har skubbet islamitiske partiet frem i fronten i både Tunesien og Egypten, og valget lørdag vil afgøre, om politisk islam også tager over i Libyen.

Demokratisk adfærd er ret ukendt, thi allerede inden Muamar Gaddafi kuppede kongedømmet i 1969, var politiske partier forbudt.

Den politiske debat har været domineret af muslimske holdninger og traditioner. Samtidig betyder klaner og etniske grupper overordentligt meget for befolkningen, der vil stemme efter de traditionelle kanaler af indflydelse. Nogle boykotter valget.

Der er ikke foretaget meningsmålinger, så udkommet er mere end almindelig spændende.

Valget

Ligesom i Egypten har de nye magthavere kogt deres helt unikke valgsystem sammen. Der er 2.500 kandidater, der kappes om 120 pladser. Hertil kommer 500 kandidater til 80, der vælges efter partilister. Tre partiet har domineret valgkampen.

Det Muslimske Broderskab, der netop har tilkæmpet sig præsidentposten i Egypten, har været længst fremme i valgkampen. Mohamed Mursis sejr i Egypten ventes at påvirke vælgerne i Libyen, skriver Reuters.

Ligesom i Egypten blev broderskabet heftigt forfulgt af Gaddafi, der undertrykte gruppe, arresterede hundredevis og henrettede medlemmer ved at hænge dem fra lygtepæle i byerne. Officielt hed gruppen vilde hunde, hvilket er en fornærmelse.

Radikal politiker

Partiet al-Watan (Hjemlandspartiet) er ledet af en mand ved navn Belhadj, som har været leder af en frihedsbevægelse, der kæmpede imod Gaddafi.

Sidenhen har han været hellig kriger i Afghanistan på Talibans side, omgåedes al Qaedas ledelse og været fængslet af vestlige efterretningstjenester. Gaddafi fik ham udlevet i 2004, hvorefter han blev smidt i fængsel.

Belhadj har opnået rigeligt med respekt i Libyen som militær leder i selve hovedstaden Tripoli under borgerkrigen.

[pagebreak]De mest radikale islamister i Libyen er sådan set imod valget, som anses for u-islamisk. Belhadj anklages også for at være i emiratet Qatars sold. Det land støttede oprøret imod Gaddafi aktivt.

Indre uro

Alt er ikke fredeligt i Libyen, som endnu hverken har en samlet politistyrke og endnu mindre et militær. De forskellige bevæbnede grupper, der var med til at bekæmpe Gaddafi har ikke langt våbnene, og der meldes om lokale stridigheder.

Borgerne i Libyen tilhører forskellige etniske grupper, stammer og klaner, og der har været flere ønsker om lokalt selvstyre i Østlibyen og endda diskusison, om det ikke var bedre helt at forlade det enorme ørkenrige og blive selvstændige.

Undertrykkelsen af amazighen (de bryder sig ikke om navnet berbere), der omfatter 10 procent af Libyens befolkning, har været så hård, at de var forbudt at tale deres sprog og befolkningsgruppens ledere blev fængslet, forklarer the Guardian.

Selvstyre

Sidste søndag var der et væbnet sammenstød mellem arabere og amazighen en oase i det sydlige Libyen. Der meldes fra den egyptiske regeringsavis al-Ahram om 47 dræbte og over 100 sårede.

I landets østlige regioner har omkring 3.000 lokale ledere samlet sig og erklæret et autonom regering under det oldgræske navn Cyrenaica. Gruppen boykotter lørdagens valg.

I Libyens sydlige del er der kampe mellem de afrikanske Tabu-folk og den arabiske Zwia stamme. Mange er dræbt i adskillige sammenstød de seneste måneder. Tabu-stammen, landets oprindelige befolkning, var massivt undertrykte under Gaddafi.

Borgerkrigen

Libyen blev en del af det arabiske forår den 16 februar 2011, da en menneskeretsaktivist ved navn Fethi Tarbel blev arresteret, hvilket udløste protester i Benghazi. Den 24. februar smed anti-regeringsmilitiaer Gaddafis styrker ud af kystbyen Misrata.

Allerede 10 dage efter det hele begyndte havde FNs Sikkerhedsråd vedtaget sanktioner imod Muamar Gaddafi og hans familie på grund af hans hårde angreb imod oppositionen. Kun en måned senere landene de første NATO missiler i Libyen.

[pagebreak]Borgerkrigen sluttede den 23. oktober, hvor rebellerne erklærede landet for befriet. En uge efter valgte de en midlertidig premierminister. Alt har på ingen måde været fredelig siden, men nu er der altså valg lørdag den 7. juli.

Velstand

Under Gaddafis mangeårige styre var landet nærmest delt i en østlig og en vestlig del, hvor landets mange indkomster blev brugt i den vestlige, hvor hovedstaden Tripoli ligger.

Libyen er Nordafrikas største producent af olie og verdens femtestørste. Den østlige del, der er utilfreds med forholdene, er hjemsted 80 procent af olien. Østlibyen får kun 60 pladser i den grundlovgivende forsamling og den vestlige 102. Resten går til de sydlige områder.

Debatten om valgets legitimitet, altså om det har autoritet, samler sig om Det Nationale Overgangsråd, hvis leder var Gaddafis højesteretspræsident. Kritikken har samlet sig om folket overhovedet støtter valget, eller om rådets magt i vikeligheden ligger i NATOs lomme.

Tæt på verden

En af landets mest erfarne u-landsjournalister, Dan Larsen, skriver nyheder om de fattige lande for Avisen.dk. Danida bidrager til projektet.

dansk politi
Krimi

Kastede molotovcocktail gennem vindue: Kender du denne teenager?

magasin
Nyheder

Magasin advarer kunder: Ramt af alvorligt IT-angreb

McClean
Sport

Derry City går offentligt imod egen spiller efter terapi-udtalelse

Still fra serien
Film og TV

Michael Falch er tilbage: Se første smugkig af kultklassikeren

dansk politi
Krimi

Seks mænd anholdt efter hjemmerøveri i Fredericia

Mydefence
Nyheder

To unge sigtet for spionage: PET advarer danskerne

Pærfekt på Kultorvet
Nyheder

Samme hår, samme ansigt: Hvor blev forskelligheden af?

Ronaldo
Sport

Cristiano Ronaldo får bøde: Beløbet er næsten komisk

Nina Palesa Bonde
Nyheder

Vil du være med til at dømme? Så læs med

juletræ
Nyheder

Julen nærmer sig: Nu kan familier søge 700 kroner

Gordon Ørskov Madsen, Formand for Danmarks Lærerforening
Nyheder

Hver tredje lærer ramt: Mange er væk i månedsvis

lungetest
Nyheder

Tusindvis fik tjekket lungerne: Resultatet vækker bekymring

retten i Glostrup
Krimi

12-årig pige overværede drab: Nu er retssagen startet

hånden op
Nyheder

Væk med mobilen - og få bedre karakterer

Marketingchef Annette Bramsen (TV) og kædedirektør Rikke Krause (TH) glæder sig til at folde universet fra årets julefortælling ud i SuperBrugsen og Kvickly. Coop Danmark
Film og TV

Julen begynder tidligt: Nu kan børnene samle løs

kongeparret
Kongelige

Mary overraskede med kongeligt smykke efter 93 år

retten esbjerg
Nyheder

Udnyttede familiens tillid: Nu er han dømt

penge sedler danske
Nyheder

Børn gravede i jorden og fandt en overraskelse

turbokylling
Nyheder

Kyllingekrig i supermarkederne: Her dumper de stort

trøje fodbold
Sport

Farvel til rødt og hvidt: Se Danmarks nye landsholdstrøje

Jakob Mark
Nyheder

Minister vil gøre det billigere at have børn i daginstitution

brudepar
Film og TV

Træt af Tinder? Nu kan du blive gift

dansk politi
Krimi

Satte ild til bil: Ved du noget?

køkken kvinde vælger mad
Nyheder

Kødglade ældre får hjælp fra uventet kant

Sektlederen
Krimi

Sektleder dømt for drab på 190 børn og én voksen

Alpaka
Krimi

Dyrehold afsløret: Fem dyr måtte aflives

dansk politi
Krimi

Mand stukket flere gange med kniv: Nægter at fortælle mere

testcenter covid
Nyheder

Covid-smitte: Din ægtefælle kan spille en større rolle end dine gener

folkeskole elever
Nyheder

"Jeg smadrer dig!": Lærere møder grov tone

politi dansk
Nyheder

Politiet slog til: 57 cyklister gik i fælden

hund med refleks
Dyreliv

Din bedste ven kan være næsten usynlig i mørket

skov plantes
Nyheder

Har du jord? Så kan der være penge at hente

TikTok
Nyheder

Smuk for enhver pris: Smadrer deres kindben med hammer

mand ved pc
Advertorial

Annonce

Studieprøven eller PD3: Hvilken danskprøve skal du bruge til en videregående uddannelse?

talskvinden
Nyheder

Prognose: Flere virksomheder kan bukke under

Christophe Zafiryadis, administrerende direktør i Intempus
Nyheder

Tre minutter om dagen bliver til 200 timer

Ung ved pc
Nyheder

Ministre raser over TikTok: Nu skal det stoppe

gul seddel i forruden
Nyheder

20.000 gule sedler: Nu er der mere ro på færgen

Jimmy med maleriet
Nyheder

Hornsleth har en særlig idé: Danskerne skal hjælpe

hunden
Dyreliv

Hund hylede fra ravine i fire døgn: Så kom Guillaume

mand på pc
Nyheder

21 sekunder: Så kom kvindehadet på skærmen

mand ved pc
Nyheder

Efter stort CPR-læk: Nu peger eksperter på løsningen

rådyr på vejen
Nyheder

18-årig undveg hjort: Så gik det helt galt

politiafspærring
Krimi

93-årig anholdt efter voldsomt knivangreb i indkøbscenter

hus med lys
Krimi

Indbrudstyvene har fået mere travlt: Her slår de til

vaccination
Nyheder

Har du husket det? Nu kommer påmindelsen

James McClean
Sport

Fodboldprofil åbner om opkast, selvstraf og årelange dødstrusler

Håndværker
Nyheder

42 års arbejdsliv: Men pensionsregnestykket overrasker

Politiet til stede ved ulykken
Krimi

Pickup kørte ind i ungdomskamp: To dræbt og ti kvæstet

hacker
Nyheder

Cyberkriminelle har fundet en ny vej ind

katolik
Nyheder

Kors løsrev sig under messe: Præst blev dræbt

pige med bamser
Sport

Her bliver måljubelen ekstra blød og bamset

Hemiptarsenus ornatus
Dyreliv

Han rystede en bregne og gjorde et særligt fund

Harley Davidson
Biler

Syv biler og en Harley Davidson under hammeren

politi dansk
Krimi

Politiet satte en stopper for festen på hjul

klapperslange
Nyheder

Hun troede, spanden gemte på dyrefoder: Så opdagede hun slangen

Squishy
Nyheder

Legetøj lugter af benzin: Nu er der svar

LOL
Film og TV

Otte komikere får én regel: Hold masken!

folk på bænken
Nyheder

Hver anden savner en ven: Nu rykker FCK ud

stifterne
Iværksætteri

Nu kan juletræet få et liv efter jul

politi dansk
Krimi

Politiet rykkede ud efter klager over lejr: Fire rumænere sendt væk

Det Danske Cyberlandshold ved EM i Tyskland.
Nyheder

Danmarks unge hackere overrasker ved stort europamesterskab

dansk politi
Krimi

Lovede politiet at lade bilen stå - men det var løgn

Too Good To Go
Nyheder

Nu kan du spare penge på meget mere end overskudsmad

Ung fyr i hættetrøje
Krimi

Teenager fløj til England for 25.000 euro: På hotelværelset lå to pistoler

Lastbil på vej
Nyheder

Danskerne har samlet stort beløb ind til Ukraine

roblox
Krimi

Gratis Robux? Her ligger fælden for børn

fadet 6 udsigt
Kendte

TV-vært kan score en svimlende milliongevinst

retten i Århus
Krimi

48 ofre og 150 forsøg: Svindler blev ved og ved

hund og ejer
Dyreliv

Din hund mærker mere, end du måske tror

Zenia Stampe
Nyheder

Dit Facebook-opslag kan få uventede konsekvenser

retten i Svendborg
Krimi

25-årig groomede og afpressede børn online - næsten 70 børn ramt

femern
Nyheder

Cyberangreb ramte Femern: Nu er der nyt

penge
Sport

Mistanke om uregelmæssigheder ved fodboldkamp i Togo

Skoleskyderi Frankrig
Krimi

14-årig bag skoleskyderi: Nu dukker mørkt netværk op

hjertestarter
Nyheder

De kæmper mod uret: Nu slår de rekord

Flyvende bil tesla
Biler

Elon Musk viser flyvende Tesla - men kan den virkelig flyve?

Skoleskyderi USA Bend
Krimi

Endnu et skoleskyderi: Tre børn og lærer dræbt i USA

FCK flag
Sport

Rekord i Parken, men FCK’s kvinder kæmper i bunden