Faderhuset har efter års kamp endelig vundet slagsmålet om Ungdomshuset på Jagtvej 69 og revet det ned.
Men nu er sekten tilsyneladende ved at opgive København som base.
Sektens leder, Ruth Evensen, og andre nøglepersoner er nemlig flyttet til Bandholm på Lolland, skriver Ekstra Bladet.
Foreløbig har Ruth Evensen og Faderhuset brugt 13,4 millioner kroner på at købe mindst 4 ejendomme i byen. Det drejer sig om Bandholm Hotel og tre store villaer.
Både Faderhusets hjemmeside og tingbogen afslører, at flytningen finansieres med lån fra fundamentalistiske kristne grupper i det amerikanske bibelbælte.
Med købet af Bandholm hotel har Faderhuset sikret sig endnu et stykke danmarkshistorie. Hotellet har eksisteret siden 1692, hvor kong Christian den femte gav byens kro kongelige privilegier. Hotellet har i sin storhedstid været et mondænt badehotel for københavnere, og blandt andet har Osvald Helmut ofte boet og optrådt på hotelet.
Ruth Evensens har solgt to kæmpevillaer i Hellerup og Rungsted, et hus i Tune og to lejligheder i Fløng for at få råd til de nye investeringer. Desuden har de amerikanske kristne, der tidligere har støttet Faderhuset, bidraget med 875.000 kroner til flytningen til Bandholm.