Enhedslistens lokaler i Århus er gentagne gange blevet angrebet med sten, og hver gang er kritikken haglet ned over byens højreekstreme miljø.
Angrebene er blevet kaldt en trussel mod demokratiet, men nu viser det sig, at Enhedslisten selv samarbejder med ekstreme grupperinger – bare på den anden fløj.
På en plakat til fordel for en antifascistist fest optræder Enhedslistens logo side om side med Antifascistisk Aktion (AFA), som i sit manifest skriver, at gruppens medlemmer er parate til at tage et eventuelt slagsmål og at de fysisk vil forhindre dem (fascisterne, red.) i at manifestere sig f. eks. ved demonstrationer eller møder .
Enhedslistens byrådsmedlem i Århus, Keld Hvalsø Nedergaard, afviser, at partiet har et samarbejde med AFA, men han erkender, at plakaten sender et uheldigt signal.
Hætter og køller
- Det er et stort problem, at Enhedslisten kobles sammen med en plakat, hvor folk optræder hætteklædte og med køller. Mig bekendt eksisterer AFA slet ikke i Århus, så jeg må afvise, at vi har et samarbejde med dem, siger Keld Hvalsø Nedergaard, som mener, at ekstremisme på begge fløje skal bekæmpes.
Enhedslistens kommunikationsmedarbejder på Christiansborg, Mikkel Skov Petersen, erkender dog, at partiet har samarbejdet med festarrangørerne.
- Men aftalen var, at vi kun støtter den del, der er ikke-voldelig, siger Mikkel Skov Petersen.
Keld Hvalsø Nedergaard understreger, at Enhedslisten aldrig har fået forelagt plakaten, og at der ikke er blevet givet tilladelse til at bruge partiets logo.
- Det er en rigtig træls sag, for højrefløjen prøver hele tiden at stille dette her op som en kamp mellem to yderligtgående miljøer, og det er det ikke. Vi tager fuldstændig afstand fra vold, og derfor er plakaten uheldig for os, siger han.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.