Virkeligheden ramte Danmark med et dødbringende brag klokken ni dansk tid mandag morgen.
Mindst seks døde kroppe og adskillige lemlæstede overlevende lå tilbage i ruinerne, efter at en kraftig bombe var eksploderet klos op ad den danske ambassade i Pakistans hovedstad, Islamabad.
Dermed har Danmark for første gang set den internationale islamistiske terrorisme i øjnene, siden al-Qaeda 11. september 2001 ændrede verdensordenen med angrebet på New York.
»Krigen mod terror er rykket et skridt nærmere. For første gang mærker den danske befolkning nu direkte, at vi lever i en ny verden efter 11. september 2001,« siger forsker i militant islamisme ved Dansk Institut for Militære Studier Nadeem Irani.
En milepæl
Terroreksperten Lars Erslev Andersen fra Dansk Institut for Internationale Studier mener, at »Danmark nu er kommet i frontlinjen i kampen mellem Vesten og de militante islamister«.
Og den tidligere operative chef for Politiets Efterretningstjeneste (PET) Hans Jørgen Bonnichsen kalder angrebet for »en milepæl«.
»Danmark har ikke siden 1985 oplevet international terrorisme på så nært hold,« siger han og henviser til angrebet mod den jødiske synagoge i København i 1985, hvor én person mistede livet. En palæstinensisk gruppe blev senere dømt for angrebet.
»Med angrebet i Islamabad er danske interesser for første gang blevet direkte ramt af de al-Qaeda-relaterede grupper, som især er vokset frem efter 11. september 2001,« siger han.
»Angreb mod Danmark«
Angrebet blev mandag modtaget med chok af et enigt Folketing.
»Det er et angreb mod den danske ambassade – dermed er det et angreb mod Danmark. Et usselt og fejt angreb,« sagde statsminister Anders Fogh Rasmussen (V).
Ifølge Tina Magaard, forsker i islamisme på Århus Universitet, er Danmark nu en »del af et større fjendebillede, som også tæller USA og Israel«. Og det vil skabe nye udfordringer for danskernes selvforståelse, mener hun:
»Modsat amerikanerne og israelerne er danskerne er jo ikke vant til, at det er nødvendigt at beskytte sig mod terror,« siger hun.
PET nævner al-Qaeda
Mandag aften havde ingen endnu taget skylden for angrebet.
Men PET vurderer, at »al-Qaeda eller en al-Qaeda-relateret gruppering sandsynligvis står bag angrebet«. Samtidig øger PET trusselsniveauet endnu et hak for danskere i lande, »hvor al-Qaeda-relaterede grupper er aktive«, herunder Pakistan og flere nordafrikanske lande.
Hans Jørgen Bonnichsen tror dog ikke, at terrorangrebet er udført af selve al-Qaeda, der ledes af Osama bin Laden.
»Ifølge efterretningskilder er al-Qaeda faktisk mere svækket, end det har været længe. Derimod er der mange mindre, selvstændige terrorceller, som opererer uafhængigt verden over, men som helt klart er inspireret af al-Qaeda og drevet af samme had mod Vesten,« siger han.
Tegninger huskes stadig
At det netop er i Pakistan, Danmark bliver ramt, kommer ikke som en overraskelse for hverken myndigheder eller eksperter. Landets radikale muslimer er gået forrest i fordømmelsen af Jyllands-Postens Muhammed-tegninger, der blev genoptrykt i en række medier – herunder Nyhedsavisen – tidligere i år.
Desuden har flere militante grupper – herunder de tidligere magthavere i Afghanistan, Taleban – længe fået lov til stort set uden regeringens indblanding at vokse sig stærke i Pakistans øde bjergområder.
»Genoptrykningen har gjort Danmark til et populært mål for terrorister. Det giver prestige for islamister at ramme Danmark, der har fornærmet deres elskede profet,« siger professor i islamiske studier ved Århus Universitet, Mehdi Mozaffari.
Nadeem Irani er enig:
»Dels har Danmarks militære indsats i Afghanistan længe været upopulær i landet, og dels har genoprykningen af Muhammed-tegningerne skabt et større fokus blandt pakistanerne på Danmark, der nu nærmest er blevet synonym med den vestlige kulturimperialisme, som ifølge islamisterne fordærver de muslimske lande,« siger han.
Står ved tegning
Trods den blodige bombe fortryder Jyllands-Postens kulturredaktør, Flemming Rose, der i sin tid bragte de 12 Muhammed-tegninger, ikke sin idé.
»Tegningerne er et symptom på det, som islamisterne ikke vil anerkende, nemlig vores ytringsfrihed og en adskillelse af kirke og stat. Det skal vi blive ved med at kæmpe for,« siger han.
Terror mod Danmark
Det er mange år siden, Danmark har oplevet terrorlignende angreb. Her er de mest opsigtvækkende episoder:
16. marts 1992:En brevbombe eksploderer i Internationale Socialisters kontor iKøbenhavn. Det koster den 29-årige Henrik Christensen livet. Mistankenfalder på den ekstreme højrefløj, men sagen er aldrig opklaret.
22. juli 1985:En bombe eksploderer ved luftfartsselskabet Northwest Orients kontor iKøbenhavn, hvilket koster en 27-årig mand livet. Kort efter eksplodereren ny bombe ved den jødiske synagoge i indre København, og syv personersåres. Fire palæstinensere med bånd til Islamisk Jihad bliver dømt isagen.
Ikke et tilfælde
Det er ikke tilfældigt, at gårsdagens terrorangreb fandt sted iPakistan og ikke Danmark. Der er flere grunde til, at vi endnu harværet forskånet for større angreb på dansk jord:
PET har mindst tre gange med hjælp fra andre landes efterretningstjenester optrevlet formodede terrorceller i Danmark.
Denstore distance mellem Danmark og al-Qaedas træningslejre i Pakistan gørdet svært for terroristerne at organisere terrorangreb på dansk jord.
Terrorceller opnår større prestige blandt unge potentielle medlemmer ved at slå til lokalt end i Danmark.